موضوعات
ضمیمه

پزشک «برادر»

نویسنده: رضا یزدانی خبرنگار استان‌ها
سال‌هاست که «علیرضا نعمت اللهی» اجرای برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی برعهده دارد. او از بازیگران قمی است که در سریال «برادر» و «کیمیا» تجربه همکاری با جواد افشار را دارد...
1395/04/19
سال‌هاست که «علیرضا نعمت اللهی»  اجرای برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی برعهده دارد. او از بازیگران قمی است که در سریال «برادر» و «کیمیا» تجربه همکاری با جواد افشار را دارد. علیرضا نعمت اللهی  متولد سال 52 در قم و دارای مدرک لیسانس حقوق است. اجرای برنامه صبح بخیر ایران از سال 81 تا 82، اجرا در صداوسیمای کیش از سال 84 تا 85، همکاری در رادیوی جوان از سال 83 تا 84 و اجراهای مناسبتی در شبکه‌های مختلف ملی و استانی از دیگر فعالیت های این هنرمند است. نعمت اللهی علاوه بر مجریگری، سابقه بازیگری تئاتر را نیز از سال 59 دارد. وی در خانوادهای هنری تربیت یافته و عموی او «مسعود نعمت اللهی» پدر تئاتر مدرن استان قم است. با این هنرمند قمی گپ کوتاهی زدیم.
  • از سابقه همکاری تان با آقای افشار بگویید.
از آنجا که آقای افشار نیز اهل قم هستند سابقه دوستی ما بسیار طولانی است. اما همکاری ما به برنامه زندهای بر می‌گردد که آقای افشار به عنوان مهمان دعوت شده بود و من نیز اجرای آن را برعهده داشتم. پس از اتمام آن برنامه نیز به من پیشنهاد بازی در سریال کیمیا را دادند که طولانی ترین سریال تاریخ تلویزیون است. در این سریال نقش یک پزشک را بازی کردم و در قسمتهای پایانی آن نیز ایفای کاراکتر مدیرعامل یک شرکت را برعهده داشتم. پس از آن نیز 1/5ماه قبل از عید برای انعقاد قرارداد بازی در سریال برادر از من دعوت کردند که در اینجا هم نقش پزشک را بازی کردم. بعد از اتمام سریال برادر نیز، سریالی 13 قسمتی نیز با موضوع حضرت معصومه(س) که دارای فضایی تاریخی است، توسط آقای افشار ساخته می‌شود که من در آن فیلم نقشی را برعهده خواهم داشت.
  • با توجه به فاصله زمانی کم از مرحله پیش تولید تا ساخت سریال برادر، با چه سختیهایی مواجه بودید؟
بسیاری از مردم گمان می‌کنند سریال سازی کار آسانی است و تمام اتفاقات‌‌ همان چیزی است که در قاب تلویزیون می‌بینند در حالی‌که برای گرفتن یک سکانس ساده، گاهی روز‌ها وقت و انرژی صرف می‌شود. بعضی اوقات در تمام روز در نهایت سه چهار ساعت می‌توانستیم بخوابیم. اما جدا از این سختی‌ها از آنجا که آقای افشار در پروژه‌های خود معمولا از بازیگران حرفه‌ای استفاده می‌کند، تجربه بازیگری در کنار اساتید برای امثال من که تازه وارد عرصه فیلم و سریال شده‌ایم بسیار شیرین است. البته از آنجا که من تجربه اجرا روی صحنه را دارم، استرس بازی در برابر دوربین را ندارم.
  • با چه بازخوردهایی از سوی مردم درباره این سریال و بازی خودتان مواجه شدید؟
اول از همه برای خود من همکاری با آقای افشار بسیار دلچسب بود. این نکته هم شاید شنیدنی باشد که برای ایفای این نقش نیز از هیچ پزشکی مشورت نگرفتم. در واقع از آنجا که مادرم چند مدت به دلیل سکته مغزی در بیمارستان بستری بودند و من هم دائما در بیمارستان رفت و آمد داشتم و از نزدیک با نحوه معاینه و برخورد پزشکان مغز و اعصاب آشنا شده بودم، تمام حرکات و سکناتم در سریال برادر مبتنی بر آن تجربه ها و مشاهدات بود. با وجود اینکه خیلی ها از بازی من تعریف می کنند اما دعا می کنم پیشنهادهای بعدی ام برای بازیگری نقش پزشک نباشد تا تجربیات مختلفی در این حرفه کسب کنم.
  • وضعیت بازیگری تئاتر و سینما را در قم چگونه ارزیابی می کنید؟
اگرچه در قم استعدادهای بازیگری زیادی وجود دارد و بسیاری از افرادی که این روز‌ها در عرصه فیلم سازی فعال هستند، قمی‌اند اما آموزش و امکانات لازم برای ظهور این استعداد‌ها وجود ندارد. بسیاری از افراد مطرح در سینما و تلویزیون قمی هستند اما همشهریان ما آنها را نمی شناسند. برای مثال علاوه بر کارگردان سریال برادر، بسیاری از تهیه کننده‌ها مانند تهیه کننده سریال کیمیا نیز متولد قم است. از سوی دیگر فیلم‌هایی که برای قم ساخته می‌شود غالبا بر روی لهجه این شهر تمرکز دارد در حالی که فرهنگ اصیل قمی در غالب موارد مغفول می‌ماند. متاسفانه وضع حمایت های مالی از فیلم سازان در قم اصلا خوب نیست و صداوسیمای مرکز قم نیز توانایی مالی برای ساخت فیلم های بلند را ندارد. به همین دلیل جای خالی حامیان خصوصی در عرصه فیلم سازی به شدت احساس می شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code