موضوعات
ضمیمه

مزد ماهانه سربازان وطن

نویسنده:
هنوز 40 روز از درگذشت سربازانی که با اتوبوس در جاده کرمان-اهواز راهی دره شدند نمی گذرد که یک مینی بوس حامل سربازان در شمال کشور دچار حادثه شد. همین هفته گذشته بود که پیکر 3 سرباز شهید مرزبان را بدون تشریفات نظامی و با هواپیمای حامل بار به خانه هایشان فرستادند...
1395/04/28
هنوز 40 روز از درگذشت سربازانی که با اتوبوس در جاده کرمان-اهواز راهی دره شدند نمی گذرد که یک مینی بوس حامل سربازان در شمال کشور دچار حادثه شد. همین هفته گذشته بود که پیکر 3 سرباز شهید مرزبان را بدون تشریفات نظامی و با هواپیمای حامل بار به خانه هایشان فرستادند.به گزارش ابتکار، شاید همین اخبار هفته‌های اخیر برای دانستن جایگاه سربازی در کشورمان کافی باشد. کسانی که فیش‌های حقوقی نجومی ندارند، اگر دیر به خدمت بروند جریمه می‌شوند و در 2 سال سختی و مرارت، ساده‌ترین حق مسلمشان در قانون اساسی اجرا نمی‌شود.

قانونی برای اجرا‌‌نشدن قانون
در سال ۸۶ مجلس شورای اسلامی در طرحی تصمیم گرفت قوانین مربوط به خدمت نظام وظیفه را دستخوش تغییراتی کند. تغییراتی که هیچ وقت اعمال نشد و برای اعمال نشدن آن نیز قانون وجود داشت! بر اساس ماده ۴۹ قانون خدمت وظیفه عمومی، «حقوق ماهانه کارکنان وظیفه بر اساس عوامل درجه و تحصیلات و مدارک اکتسابی برابر ابلاغ ستادکل بر مبنای حداقل حقوق کارکنان پایور نیروهای مسلح موضوع لایحه قانونی مربوط به حداکثر، حداقل حقوق ،‌مستخدمین شاغل و بازنشسته و آماده خدمت مصوب ۳ خرداد ۵۸ شورای انقلاب تعیین می شود.» حال اینکه بر اساس ماده ۵۰ قانون خدمت وظیفه عمومی «افسران و درجه داران وظیفه در صورت اعزام به ماموریت یا انتقال یا خدمت در مناطق محروم و بد آب و هوا مشمول مقررات فوق العاده و مزایای مربوط به افسران و درجه داران کادر ثابت نسبت به حقوق آنان خواهند بود. سایر کارکنان وظیفه در موارد مذکور از دو سوم فوق‌العاده‌ها و مزایای درجه گروهبان دومی کادر ثابت نسبت به حقوق آنان برخوردار خواهند بود. سایر کارکنان وظیفه در موارد مذکور از دو سوم فوق‌العاده‌ها و مزایای درجه گروهبان دومی کادر ثابت برخوردار خواهند شد.» به زبان ساده‌تر با توجه به ماده ۴۹ و ۵۰، حقوق دریافتی یک سرباز باید بین ۶۰ تا ۹۰ درصد حقوق کارکنان رسمی باشد. حقوق یک سرباز اکنون بر اساس مدرک تحصیلی که دارد، بین ۷۰ تا ۱۲۰ هزار تومان تغییر می‌کند. حال اینکه بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده حقوق دریافتی یک ستوان دو حدود 5/1 میلیون تومان است و این در مقایسه با یک سرباز که مدرک کارشناسی ارشد دارد و دارای درجه ستوان دو است، به‌روشنی نقض یک قانون را نشان می‌دهد. با محاسبه‌ای ساده یک سرباز باید ماهانه ۹۰۰ هزار تومان دریافت کند. حال اینکه بر اساس شواهد حقوق یک سرباز ستوان دو  وظیفه فقط ۱۰۸ هزار تومان است. اما چرا ماده ۴۹ و ۵۰ قانون خدمت وظیفه عمومی اجرا نمی‌شود؟ هرچند در ماده های ۴۹ و ۵۰ تلاش شده است تا سربازان به حق و حقوق خود برسند اما ماده ۵۲ قانون خدمت وظیفه به وضوح همه چیز را به عهده دولت و سرانجام بودجه واگذار می‌کند. اتفاقی که در چند سال اخیر روی نداده و بر اساس گفته های سردار «موسی کمالی» جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در فروردین سال گذشته، برنامه خاصی برای افزایش حقوق سربازان وجود ندارد.
حال سوالی که مطرح می شود این است که یک سرباز می تواند با این مبلغ زندگی کند؟ بر اساس گفته‌های سردار کمالی، جانشین اداره کل منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در دی سال گذشته حقوق سربازان چیزی حدود ۷۰ تا ۱۲۰ هزار تومان در ماه است. یک سرباز کارشناسی ارشد ماهانه ۱۰۸ هزار تومان حقوق می‌گیرد که روزانه حدود ۳۶۰۰ تومان می‌شود.

تخفیف صفر درصدی حمل و نقل برای سربازان
در کنار هزینه های فردی که یک سرباز دارد، حمل و نقل یکی از بزرگ‌ترین دغدغه های او است. بسیاری از سربازان دیپلم ماهانه فقط بین ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان از نظام وظیفه دریافت می‌کنند.شهرداری برای دانشجویان، دانش آموزان، افراد سالمند، خانواده‌های شهدا، کمیته امداد و بسیاری دیگر تسهیلاتی را فراهم می‌کند که بتوانند به راحتی از حمل و نقل عمومی استفاده کنند. برای سالمندان کارت منزلت با تخفیف ۹۰ درصد صادر می‌کند. افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی نیز از این خدمات برخوردارند.
برای جانبازان ۲۵درصد به بالا، معلولان و والدین و همسران شهدا کارت ویژه ای با تخفیف ۱۰۰ درصد صادر می شود اما سربازان که با توجه به میزان حقوق دریافتی و زندگی در شهر دیگر نیاز مبرم به تسهیلات حمل و نقل دارند از هیچ گونه کارت تخفیفی برخوردار نیستند. این بدان معنی است که شهرداری با آموزش و پرورش، وزارت علوم، بنیاد شهید و کمیته امداد رایزنی هایی را انجام داده اما با سازمان نظام وظیفه نتوانسته هیچ همکاری در این زمینه داشته باشد. در حالی که برابر ماده ۸۰ قانون خدمت وظیفه عمومی ارائه تسهیلاتی برای استفاده رایگان از قطار، اتوبوس، ورزشگاه‌ها، گردشگاه‌ها، موزه‌ها، سینماها و مانند آن نیز پیش‌بینی شده است.

تغییر قوانین بدون تاثیر در جایگاه سربازان
هرسال قوانین مربوط به سربازی تغییر می‌کند، عده‌ای را معاف و عده ای دیگر را دچار مشکلات بیشتر می‌کند. زمان سربازی در ایران ۲۱ ماه است. هرچند در دهه اخیر توجه به تخصصی‌شدن سربازی در راستای کار نظام وظیفه قرار گرفته و توجه به سرباز معلم و بنیاد نخبگان سعی در تخصصی‌تر‌شدن دوره سربازی دارد اما خان‌های هفتگانه رسیدن به آن نیز بسیاری از دانشجویان را خسته می کند. سربازی شتری است که جلو در خانه هر پسری می خوابد. ای کاش با اجرای قوانین نه در گذراندن آسان دوران سربازی بلکه در ارزش نهادن به حقوق جوانان این مرز و بوم تاثیر‌گذار بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code