موضوعات
ضمیمه

سیاه چادر؛ هتل گردشگران

نویسنده: احسان رستمی پور خبرنگار استان‌ها
بهار که به نیمه می رسد عشایر بختیاری از جنوب چهار محال و بختیاری و خوزستان سمت شمال استان راه می‌افتند...
1396/03/29
بهار که به نیمه می رسد عشایر بختیاری از جنوب چهار محال و بختیاری و خوزستان سمت شمال استان راه می‌افتند. مقصد، کوهپایه‌هایی در دامنه زاگرس در شمال استان چهار محال و بختیاری است. جایی که حتی شب‌های تابستانش هم سردی هوا غیربومی‌ها را اذیت می کند. اما مرز سه استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان در فصل گرم سال مقصد کوچ این عشایر است، مقصدی که حالا گردشگران نیز همزمان با عشایر آن را انتخاب می کنند.
خوابیدن زیر سیاه چادرها، همگام شدن با عشایر در کوچ و چرای دام‌ها و استفاده از خوراکی های ناب طبیعی، دیدن فعالیت عشایر و لمس دشواری‌های آنها از نزدیک تجربه‌ای است که می توان با سفر به نقاط کوچ عشایر به‌دست آورد. عشایر مهمان نواز کشور از قدیم پذیرای مهمانان رهگذر بودند اما حالا این جاذبه فرهنگی تبدیل به جاذبه ای گردشگری برای کشور شده است.

عشایر؛ جاذبه جدید گردشگری
جاذبه های فرهنگی گردشگری حالا بازار تازه ای در صنعت گردشگری کشور دارند. بازاری که مخاطب خارجی و داخلی آن فراوان است. بسیاری از گردشگران دیگر به دلیل تماشای یک بنا یا محوطه  تاریخی دست به سفر نمی زنند و تلاش می کنند در سفر با فرهنگ های متنوع کشور نیز آشنا شوند. گردشگران خارجی بسیاری هم هستند که پیش از سفر به ایران، به دنبال نقاط بکر می گردند و گاهی سر از جاهایی در می آورند که برای گردشگران داخلی نیز عجیب است. عشایر و زندگی عشایری‌ کشور حالا به این جاذبه های فرهنگی حوزه گردشگری اضافه شده است.
در فصل ییلاق و قشلاق برای همراهی با عشایر تورهای گردشگری برگزار می شود و سیاه چادر عشایر، هتل های جذابی برای گردشگران می شود. جاذبه زندگی با عشایر برای گردشگران تجربه متفاوتی از سفر است. حالا محل های اقامت عشایر به ویژه در فصل های گرم سال پذیرای گردشگران است و در این بین برخی کمپ های عشایری راه اندازی کرده اند.

کمپی در دشت
کمپ های عشایری حالا در مسیرهای مختلف عشایر در استان چهار محال و بختیاری ایجاد شده است. برخی با چادر های مجهز پذیرای گردشگران هستند و برخی سیاه چادرهای اصیل بختیاری ها را برپا کرده اند. در اطراف این کمپ ها عشایر در حال زندگی روزمره هستند. صبح ها پیش از طلوع آفتاب صدای زنگوله ها خبر از شروع چرای دام های می دهد و صبحانه با طبیعی‌ترین خوردنی‌ها در انتظار گردشگران است. یکی از کمپ ها در نزدیکی شهر کوهرنگ و در کنار یخچال طبیعی در دامنه کوهستان احداث شده است. این کمپ در دشت سرسبزی در حاشیه جاده کوهرنگ به روستای معروف سرآقا سید راه اندازی شده است. جاده ای که با شروع فصل زمستان و نخستین برف مسدود می شود و تا اواسط بهار نیز مسدود می ماند. خانوده غیبی مسئول این کمپ است. کمپشان سیاه چادر بزرگ و تزیین شده ای دارد و در کنار آن چادرهای مجهزی نیز برای اقامت گردشگران برپا شده است. طبیعت بکر اطراف این کمپ مناسب برای گردشگران طبیعت دوست است. این کمپ با آغاز فصل کوچ در خرداد ماه به راه می افتد و تا اواسط مهرماه فعال است. غیبی می گوید: « گردشگران خارجی تا  مهر  به اینجا می آیند و تا پیش از شروع سرمای شدید هوا کمپ فعال است.»
کمپ خانواده غیبی در کنار سیاه چادرهای عشایر واقع شده است. دشت سرسبزی را انتخاب کرده اند که به رودی ختم می شود. رودی که از آب شدن برف های کوهستان سرچشمه می گیرد و آب سردی دارد. سفیدی برفها تا اوایل تابستان در کوه های مشرف به این کمپ نمایان است. برف هایی که یخچال های طبیعی را می سازند و جاذبه‌ای برای فرار از گرمای تابستان برای گردشگران هستند. غیبی می گوید: «گردشگران کمپ بیشتر از اصفهان و تهران می آیند، اما گردشگران خارجی نیز این جاده را با توجه به ختم شدنش به روستای سرآقاسید به خوبی می شناسند.»

فرصت اقتصادی برای عشایر
کمپ های گردشگری عشایر در کنار جاذبه ای که برای گردشگران دارد می تواند به محلی برای درآمدزایی آنها تبدیل شود. زندگی سخت کوچ نشینی باعث شده که هر سال‌ از تعداد عشایر کشور کاسته شود اما کمپ های عشایری می تواند فرصتی برای احیای آیین و فرهنگ عشایر نیز باشد. بسیاری از عشایر محصولات کشاورزی و صنایع دستی خود را در حاشیه این کمپ ها بدون واسطه به گردشگران عرضه می‌کنند.‌صنایع دستی عشایر از ناب ترین طرح ها و سازه ها ساخته می شود. صنایع دستی که ارزش هنری خود را از راه ساختش بدست می‌آورد و این کمپ‌های گردشگری می تواند به تبلیغ و عرضه آن کمک کند. تنها خطه چهارمحال و بختیاری از نقاط عشایرخیز کشور نیست و همه ایل های عشایری کشور در نقاط مختلف می توانند رنگین کمانی از آداب و رسوم عشایری را با احداث کمپ های عشایر برای گردشگران به نمایش بگذارند.
حالا نسل تازه عشایر با توجه با عایدی اقتصادی پذیرایی از گردشگران به فکر گسترش کمپ های گردشگری هستند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code