موضوعات
ضمیمه

توسعه موزه‌داری و توسعه اقتصادی استان

نویسنده: مریم چرخ انداز
موزه‌داری به‌ویژه در استان‌ها می‌تواند نقش اقتصادی مهمی داشته باشد. قرار هم نیست که صرفا نهادهای متولی درگیر برپایی موزه‌ها شوند. برای نمونه شهرداری تبریز یکی از نهادهایی است که به صورت مستقیم و یا مشارکتی اقدام به راه‌اندازی و نگهداری از موزه‌ها کرده است...
1395/03/24
 موزه‌داری به‌ویژه در استان‌ها می‌تواند نقش اقتصادی مهمی داشته باشد. قرار هم نیست که صرفا نهادهای متولی درگیر برپایی موزه‌ها شوند. برای نمونه شهرداری تبریز یکی از نهادهایی است که به صورت مستقیم و یا مشارکتی اقدام به راه‌اندازی و نگهداری از موزه‌ها کرده است. به نظر می رسد با توجه به اینکه تبریز آماده میزبانی از گردشگران خارجی در سال 2018 می‌شود، باید برنامه‌های جدی برای توسعه کمی کیفی موزه های تبریز صورت گیرد. «رضا خلیلی» سرپرست سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز نیز در گفت‌وگو با همشهری از برنامه‌هایی برای رسیدن به اهداف شهرداری در زمینه موزه‌داری سخن به میان آورده است.
  •  شهرداری تبریز اکنون چند موزه را در اختیار دارد و وضعیت این شهر در این زمینه نسبت به شهرهای دیگر چگونه است؟
شهرداری تبریز اکنون 5 موزه در اختیار دارد. دو موزه شاخص شهرداری که از نظر بین المللی نیز شناخته‌شده‌تر هستند، موزه شهر و شهرداری در عمارت شهرداری و خانه- موزه شهریار است. نکته قابل توجه اینکه در کشور تنها شهرداری‌های 3 شهر تبریز، تهران و اصفهان اقدام به موزه‌داری کرده اند و شهرداری تبریز بعد از تهران بیشترین موزه‌های را دارد.
  •  چه برنامه هایی برای توسعه موزه های شهرداری دارید؟
نزدیک شدن به سال 2018 باعث شده است که این برنامه ها با سرعت بیشتری انجام شود. برای نمونه پارک موزه دفاع مقدس یا موزه اولین های آتش نشانی تا سال 2018 افتتاح می شود و در حال مذاکره برای راه اندازی موزه‌های مشارکتی با میراث فرهنگی و مجموعه‌داران تبریزی هستیم. در صورت تحقق برنامه‌ها امیدواریم تعداد موزه های شهرداری دو برابر شود. کوشیده ایم که موزه‌ها از نظر کیفی هم مناسب باشند. در هفته‌های گذشته نیز در روز جهانی موزه‌ها موزه شهر و شهرداری به عنوان موزه برتر کشور انتخاب شد. سال گذشته نیز خانه -موزه استاد شهریار به عنوان موزه برتر انتخاب شده بود.
  •  و سخن پایانی؟
هدف اصلی شهرداری حرکت به سمت گردشگری خلاق است و اینکه تمام شهر به یک موزه بزرگ تبدیل شود. برای رسیدن به این منظور باید هنرمندان و تمام علاقه‌مندان به این کلانشهر با شهرداری تبریز همکاری کنند و برای توسعه هر چه بیشتر دست به دست هم دهند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code