موضوعات
ضمیمه

تورهای خالی و‌ ماهیگیری کساد

نویسنده: رضا ولی نژاد
ماهیگیران دو سرمایه اصلی دارند. یکی شجاعت به دریا زدن و یکی تورهای ماهیگیری. این هر دو سرمایه اصلی آنانی است که به گفته شاعر «خدا نانشان را در آب داده.» تور ماهیگیری عصای دسته ماهیگران، این جسورترین شکارچیانی است که از اعماق آب کسب روزی می‌کنند...
1395/09/07
ماهیگیران دو سرمایه اصلی دارند. یکی شجاعت به دریا زدن و یکی تورهای ماهیگیری. این هر دو سرمایه اصلی آنانی است که به گفته شاعر «خدا نانشان را در آب داده.» تور ماهیگیری عصای دسته ماهیگران، این جسورترین شکارچیانی است که از اعماق آب کسب روزی می‌کنند. برای همین بافت تورهای ماهی‌گیری یکی از مهم‌ترین صنایع در جنوب و شمال ایران است.
صنایع تولید تور ماهیگیری در شمال کشور نیز بسیار اهمیت دارد. به شکلی که در مورد این ناحیه گفته می‌شود توربافان ناحیه خزر ظرفیت تولید 250 تن تور ماهیگیری در سال را دارند. گفته می‌شود با احداث مجموعه‌های صنعتی در بخش صیادی فریدونكنار، تور ماهیگیران سه استان شمال كشور از استان مازندران تامین می‌شود. ماهیان استان‌های شمالی كشور با ظرفیت تولید سالانه 250 تن تور ماهیگیری فریدونكنار صید خواهند شد. ناصری یکی از مسئولان در این زمینه می‌گوید: «این شركت در سال 80 تاسیس شد، ولی به دلیل مشكلاتی موفق به احداث كارخانه نشدیم.»تولید تور ماهیگیری ارتباط مستقیم با صنایع شیلات و صید ماهی دارد. تورهای مختلف با شیوه‌های گوناگون مناسب با هر نقطه بافته می‌شود. در جنوب و شمال با انواع مختلف تور روبه‌رو هستیم بخش زیادی از جمعیت ساحلی در شمال و جنوب کشور از طریق حرفه ماهیگیری امرار معاش می‌کنند با این حال امروزه به دلیل کاهش منابع آبزی، وضعیت درآمد و اقتصاد ماهیگیران شرایطی کاملا بحرانی و منجر به فقر و رکود را تجربه می‌کند. در این شرایط تسریع و تعجیل در آسیب‌شناسی و شناخت علت‌ها و عوامل این وضعیت و اتخاذ راهکارهای مناسب و تعیین راهبرد و اصلاح و تحول در روند مدیریت ماهیگیری در سطوح ملی ضروری است. مجموعه مصوبات و سیاست‌های اصلاحی دولت یازدهم و حتی اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در بخش شیلات، با مقاومت روبه‌رو شده و تحت نظر به اصطلاح کارشناسی این مدیران به سمت‌وسوی دلخواه خودشان هدایت می‌شود، با استمرار این وضعیت امور ماهیگیران به هیچ وجه اصلاح نخواهد شد.
شغل کاذب یکی از معضلات ماهیگیرانی است که تنها در بخشی از سال مشغول ماهیگیری هستند. از دیگر سو تراکم تعاونی‌های صید،مشکل ساز شده و از همه مهم‌تر گرانی است که تبعات آن تور صیادان را خالی کرده است. افزایش هزینه‌های تامین ادوات کار و باز مهم‌تر از همه قیمت سوخت باعث کسادی بازار کار صیادان است. همه اینها در حالی است که صید تنها ۶ ماه از سال ممکن است و اغلب صیادان در ۶ ماه دوم سال شغلی غیر از صیادی دارند که اغلب مشاغل کاذب هستند و در کل اوضاع صیادی چندان چنگی به دل نمی‌زند.
پرداختن و حمایت از صنایع شیلات و صید ماهی‌ها می‌تواند منجر به توسعه اقتصادی شود. در این رابطه به گفته مسئولان  توسعه شیلات و آبزی ‌پروری از ظرفیت‌‌های بی‌نظیر بخش کشاورزی و ایجاد فرصت‌‌های اشتغال پایدار در استان‌های شمالی است و می‌تواند راهگشای معضل بیکاری نیز باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code