موضوعات
ضمیمه

باز هم صحبت ‌ خوزستان است

نویسنده: فاطمه عسگری نیا خبرنگاراستان‌ها
چند روزی می شود گرمای شدید هوا و محرومیت خوابگاه‌های دانشجویی در اهواز تیتر یک اخبار سایت‌ها و روزنامه‌ها شده است. مردم سرزمینی که به صبوری و سختکوشی شهره عام و خاصند هر فصل سال را باید با قصه ای نانوشته سپری کنند...
1396/03/29
چند روزی می شود گرمای شدید هوا و محرومیت خوابگاه‌های دانشجویی در اهواز تیتر یک اخبار سایت‌ها و روزنامه‌ها شده است. مردم سرزمینی که به صبوری و سختکوشی شهره عام و خاصند هر فصل سال را باید با قصه ای نانوشته سپری کنند. فضای مجازی هم این روزها پر از اخبار رنگارنگی است که درباره این موضوع دست به دست می شود‌. قصه پر غصه مردم اهواز گویا تمامی ندارد. با باران باید بگریند و با گرما باید بسازند.  حل و فصل مشکلات زیست محیطی مردم این استان امروز نیازمند حرکت جدی‌مسئولان‌ است؛ مردمی که نه از بارش باران می توانند شاد شوند نه از گرمای تابستان. پاییز هم که می شود فصل نبردشان با ریزگردها فرا می رسد . چه از جنس بومی اش چه برون مرزی اش‌. در این گزارش سعی کردیم با پرداختن به چند مشکل اساسی مردم این منطقه بار دیگر روایت کنیم زندگی سخت اهالی سرزمین نخلستان های سر به فلک کشیده را، هم میهنانی که خاطره های خوبی از فصل خرماپزان دارند و قصه های قدیمی شنیدنی شان بیشتر از وصف روزگار امروزشان به دل می نشیند.

روزهای گرم و طولانی
هنوز تا تابستان چند روزی مانده اما گرمای شدید هوا در اهواز به 40 درجه رسیده است. البته این قصه گرما و به شماره افتادن نفس ها زیر آفتاب، قصه امروز و دیروز نیست اما وقتی این قصه در شبکه های مجازی همه گیر شد و روایتش گوش به گوش چرخید که ‌همه با خبر شدند خوابگاه دختران دانشگاه چمران برای غیر بومی های این منطقه غیر قابل تحمل شده،چراکه در این گرما سیستم تهویه و سرمایشی ندارد.
یکی از دانشجویان که نخواست نامش در گزارش ذکر شود با اشاره به وجود تنها یک پنکه در اتاق‌های خوابگاه می گوید:‌ فقط یک پنکه‌که‌ پاسخگوی گرمای موجود نیست. این در حالی است که در این روزهای گرم کولر گازی هم جوابگوی گرمای طاقت فرسا نیست.
به گفته این دانشجو، قرار نبود صدای اعتراض او و دوستانش خارج از دانشگاه برود اما وقتی در سایه برخی بی توجهی ها وضعیت موجود تداوم یافت دانشجویان تصمیم گرفتند صدای خود را رساتر به گوش مسئولان برسانند. همین تصمیم کافی بود تا باز شبکه های اجتماعی - این بلندگوهای قابل دسترس - در هر گوشه و کنار کشور مشغول شوند و هشتک های #دانشجوپزی در فصل خرماپزان فعال شود.
هشتک ها که به راه افتاد رئیس دانشگاه هم بیکار ننشست و با حضور در میان دانشجویان سعی بر حل مشکل داشت. البته دانشجویان به این وعده‌های شفاهی اکتفا نکردند و از رئیس دانشگاه خود تعهدنامه کتبی برای حل مشکل خواستند.
غلامحسین خواجه، رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز البته حرف هایی در این باره دارد و می گوید:  منکر مشکلات موجود در این خوابگاه نمی شویم اما دانشجویان هم باید قبول کنند که در حال حاضر خوابگاهی با ظرفیت 220 نفر برای دختران دانشجو در مرکز شهر آماده کرده ایم که مجهز به امکانات کامل است اما متاسفانه تنها کمتر از 5 نفر از دانشجویان از آن استقبال کرده اند. این عدم استقبال ما را مجبور به تامین فضای جدید کرد که با توجه به فراهم نبودن زیرساخت‌ها، وجود مشکلاتی از این دست دور از انتظار نبود. او در حالی که به هشتک‌دانشجوپزان اشاره می کند می گوید: فعالیت اقشار مختلف در شبکه های مجازی قابل کنترل نیست و دانشجویان ما هم صلاح دیدند از این طریق به حق و حقوق خود برسند. کسی که منکر مشکلات و جلودار اعتراض آنها نیست اما باید قبول کرد که با توجه به فصل امتحانات حل برخی مشکلات زیر ساختی به سرعت امکان‌پذیر نیست.
با وجود همه حرف های رئیس دانشگاه، هنوز صدای شعار دانشجویان مبنی بر اعتراض به نبود سیستم سرمایشی به گوش می رسد. شعاری که دانشجویان امیدوارند در سایه آن بتوانند هر چه سریعتر به حقشان برسند. شعاری که به گوش استاندار خوزستان رسید و باعث شد تا غلامرضا شریعتی برای پایان دادن به این وضعیت علاوه بر رایزنی با شرکت نفت و تامین فضایی برای استقرار موقت دانشجویان در 150 اتاق مجهز به امکانات لازم از دانشجویان بخواهد همکاری لازم را با استانداری خوزستان داشته باشند. هر چند او خبر از خریداری 150 پنکه دیگر هم می دهد که اگر دانشجویان رغبتی به رفتن از خوابگاه نداشتند با کمک آنها بتواند شرایط ماندنشان را در خوابگاه فعلی بهتر کند.

فلامینگوهای آبادان را برق می گیرد
همین طور که کاربران شبکه های مجازی سرگرم هشتگ دانشجوپزان در اهواز هستند اتفاق تلخ دیگری در گوشه دیگر این استان در حال وقوع است؛ این بار جان پرندگان در آن نشانه گرفته شده است: مرگ فلامینگوها. پرنده های زبان بسته ای که دکل های برق فشار قوی قاتل جانشان شده.
احسان امیری یکی از فعالان زیست محیطی خوزستان در این باره می‌گوید: گرچه این روزها فصل شکار نیست اما فلامینگوهای آبادان یکی پس از دیگری دچار برق گرفتگی شده و جان خود را از دست می دهند.
او با اشاره به مرگ دسته جمعی 20 پرنده فلامینگو که در حال پرواز بودند می گوید: قصه‌ مرگ فلامینگوها با دکل های فشار قوی برق‌ قصه تکراری و تلخی است که بارها و بارها هشدارش را به مسئولان محیط زیست آبادان داده ایم اما گوش شنوایی برای شنیدن ناله این پرندگان وجود ندارد .
به گفته او، هر روز بر مرگ و میر فلامینگوهای بیچاره اضافه خواهد شد و این قصه ادامه دارد تا روزی که کسی ‌‌برای جابه‌جایی دکل‌ها یا ایمن سازی آنها همت کند.
یکی دیگر از اعضای انجمن همراهان محیط زیستی آبادان با اشاره به وجود تقریبا 4 هزار پرنده بالغ و3 هزار جوجه فلامینگو در عرصه حیات وحش آبادان می‌گوید: معمولا پاهای دراز این پرندگان است که طعمه کابل های برق می‌شود و آنها را هلاک می کند.
متاسفانه ظاهرا چند رشته خط اتقال برق فشار قوی کنار باند غربی مسیر جاده دو بانده آبادان است که بخشهایی از آنها از پناهگاه حیات وحش شادگان گذشته و برخورد پرندگان باعث کشته شدن آنها می شود. فلامینگوهایی که در منطقه خوریات که محل تغذیه آنهاست دائما در ترددند و معلوم نیست هربار که برای خوردن غذا می روند آیا بازگشتی داشته باشند یا خیر، چرا که دکل های برق 30 ساله انتظار مرگشان را می کشند.
دکل هایی که به گفته  موسوی آزاد، رئیس اداره حفاظت محیط زیست آبادان، برای تامین برق از نیروگاه های  اهواز و ماهشهر به دیگر شهرها کاشته شده اند.

اینها تمام شود ریزگرد می آید
پای دل پر درد اهالی خوزستان که می نشینی غصه هایشان تمامی ندارد. مریم عبدلی، از فعالان زیست محیطی این استان می گوید هر فصل را باید با چالشی پشت سر بگذاریم. همه اینها که تمام شود چه دانشجوپزان چه مرگ فلامینگوها، مردم خوزستان باید خود را برای ورود میهمانان ناخوانده به شهرشان آماده کنند؛ منظور همان ریزگردهای عربی و فارسی است که در نبردشان نفس کشیدن را برای اهالی این استان سخت و سخت تر می کنند. ریزگردهایی که ناخوانده می آیند روزهای قشنگ را تیره و تار می کنند بعد هم با خوش نشینی شان بر دکل های برق حوادثی چون مشکلات برق پارسال را رقم می زنند.
او می گوید تشکل های زیست محیطی استان خوزستان باید دست به دست هم دهند تا قبل از وقوع فاجعه، جلوی این حوادث را بگیرند. ضمن این که دولت هم باید به جد وارد کار شود. مردم خوزستان مردمی صبور هستند اما این صبوری نباید مانع از تلاش و برنامه ریزی برای حل مشکلاتشان شود. مشکلاتی که سال ها روی هم تلنبار شده اما ریشه کن نشده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code