موضوعات
ضمیمه

300 سال زیر سایه دیوار

نویسنده: پریدخت منصوری خبرنگار استان‌ها
کوه شب، قلعه خمیر، دیوار سدار؛ شنیدن این نام‌ها کافی است تا آدمی کنجکاو شود و بخواهد بداند هر کدام کجا هستند و چرا به این نام‌ها خوانده می‌شوند. بندر خمیر، یکی از عجیب‌ترین شهرهای ایران است...
1396/07/19
کوه شب، قلعه خمیر، دیوار سدار؛ شنیدن این نام‌ها کافی است تا آدمی کنجکاو شود و بخواهد بداند هر کدام کجا هستند و چرا به این نام‌ها خوانده می‌شوند. بندر خمیر، یکی از عجیب‌ترین شهرهای ایران است. شهری واقع در استان هرمزگان که در ساحل آن جنگل‌های حرای مردو، چشم‌انداز غریبی ساخته است. این شهر در قدیم اهمیت بسیاری داشته است و‌ برج و باروها و قلعه‌های قدیمی و دیواری که از بالای کوه تا ساحل کشیده شده، خود گواه این داستان است. خمیر یکی از جاذبه‌های گردشگری هرمزگان است که ترکیبی است از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی. ارتفاع متوسط این شهر از سطح دریا 15 متر است و 115 کیلومتر مربع وسعت و 85 کیلومتر از بندرعباس و 110 کیلومتر از بندر لنگه فاصله دارد.

آکاسیا؛ گیاه نجات‌بخش جنوب
 آب و هوای گرم و مرطوب بندر خمیر، شرایط رویش درختچه‌ای به نام آکاسیای چتری یا به قول محلی‌ها گبر را فراهم کرده است که اوایل تابستان شروع به گل‌دهی می‌کند. گل‌های سفید و خوش‌عطر آکاسیا که به میوه تبدیل شوند، محصول یک مکمل غذایی مفید برای دام است که پروتئین، مواد معدنی و انواع ویتامین مورد نیازشان را تامین می‌کند. این است که محصولات لبنی این ناحیه، طعم و کیفیت متفاوتی دارند. آکاسیا شن‌های روان را تثبیت می‌کند، ازت خاک را متعادل نگه می‌دارد و با مقاومتی که در برابر خشکی، شوری و کم‌آبی دارد، موجب می‌شود که زنبورداران نگران تامین غذا برای زنبورهایشان نباشند و عسل باکیفیتی در این ناحیه تولید شود. حدود 65 هزار هکتار از جنگل‌های شهرستان بندر خمیر، پوشیده از آکاسیای چتری است که به ارتفاع 2 تا 7 متر دیده می‌شود.

وقتی آدم گریست
در داستان‌های اسطوره‌ای آمده است که گیاه حرا، از اشک آدم روییده است. بندر خمیر یکی از چند منطقه در جنوب ایران است که جنگل حرا دارد. آبراهه‌هایی که از میان این جنگل می‌گذرد، زیستگاه پرندگانی است که هر سال افراد زیادی را به تماشای خود می‌خوانند. درختچه‌های حرا، در سواحل و مرداب‌های مصر، عربستان و سواحل جنوب ایران دیده می‌شوند و در ایران در 8 منطقه حفاظت‌شده بین‌المللی قرار دارند و گردشگاه‌های زیبایی را ساخته‌اند. بلوچ‌ها به این گیاه، تمر می‌گویند و در بعضی مناطق هم آن را تول می‌نامند. دانه آن روی درخت مادر می‌روید و نهال تولید می‌کند. بعد از درخت جدا می‌شود و داخل مرداب می‌افتد. جنگل حرای بندر خمیر، 16 هکتار است. در اطراف آن آلاچیق، آبنمای صخره‌ای، فضای سبز، اسکله تفریحی، قایق‌های پدالی و مجموعه بازی ساخته شده است و گردشگران می‌توانند در حوالی جنگل‌ حرا، خود را با این دست تفریحات سرگرم کنند. گفته می‌شود ساخت این مجموعه، به منظور جذب بیشتر گردشگر و افزایش اشتغال در منطقه صورت گرفته است و حدود ده سال برای تکمیل آن زمان صرف شده است.

دیوار سِدار مرمت می‌شود
دو سر در شمالی و جنوبی و برج شرقی نیمه ویران چیزی است که از قلعه خمیر به جا مانده است. سر در شمالی قلعه در کنار کوچه تنگی متصل به شهر است و سر و شکل آن که با سنگ و گچ ساخته شده، به قلعه‌های قدیمی اروپایی می‌ماند. در چهار گوشه این قلعه چهار برج مدور و میان هر دو برج یک برج کوتاه ساخته شده است. جنوب غربی قلعه، می‌توان بقایای یک عمارت دو طبقه را دید و در وسط آن، آب‌انباری. این قلعه در حدود یک قرن قدمت دارد. دیوار سدار، جاذبه تاریخی دیگر بندر خمیر، دیواری است که ظاهرا به جا مانده از دوره زندیه است.‌ دیوار از بالای کوه تا ساحل برای محافظت از شهر در برابر حمله دشمنان ساخته شده است. این دیوار که در نزدیکی جنگل حرای مردو قرار دارد و مدتی است بازسازی و مرمت آن در حال انجام است، منبع الهام صدرالاسلام، شاعر قرن سیزدهم بندر خمیر بوده است برای وصف رشادت‌های اهالی این دیار. پیله‌وری، ملوانی و صیادی شغل اغلب مردم بندر خمیر است و زندگی ساحلی در این شهر، برای کسانی که غذاهای دریایی و میوه‌های استوایی دوست دارند، جذاب خواهد بود.
شمال روستای لشتغان در بندر خمیر، دو چشمه آبگرم واقع شده است که قدمتی بسیار دارند و مردم را از نزدیک و دور به گرمای درمانگرشان جذب می‌کنند. آب چشمه‌ها از شکاف سنگ‌ها خارج می‌شود و از کف حوضچه‌ها می‌جوشد و پس از آن در دشت سرازیر می‌شود. در این محل ۱۲ اتاقک برای استراحت و اقامت مسافران احداث شده که به صورت رایگان در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار می‌گیرد.
یکی از نقاط سرسبز و زیبای شهرستان بندرخمیر، دامنه و ارتفاعات کوه گوری در شمال شهر خمیر است که با وجود صعب العبور بودن، علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان بسیاری دارد. کوه شب نیز با ارتفاع ۲۶۸۱ متر از سطح دریا از کوه های مهم استان است که در محدوده این شهرستان قرار دارد. همه این‌ها تصویری است از این بندر قدیمی. از شهری که مردمان خونگرمی دارد و با سردتر شدن هوا می‌تواند مقصدی برای سفرهای آخرهفته‌ای باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code