موضوعات
ضمیمه

‌افسردگی؛ اولین نتیجه علاقه‌مندی به زندگی لاکچری

نویسنده: سمانه رضوی خبرنگاراستان‌ها
این‌که چه شد روحیه لوکس‌پسندی، سر از خانه و زندگی خیلی از ایرانی‌ها درآورد و پایتخت‌نشین و شهرستان‌‌نشین را درگیر کرد، خودش قصه مفصلی است. داستان پر از زرق و برقی که «سید جلال معصومی» جامعه‌شناس در گفت‌وگو با همشهری بخشی از زوایای آن را برایمان تشریح می‌کند.
1396/07/19
  • به نظر شما چرا مردم زندگی‌های لوکس را دوست دارند؟
خیلی بی‌انصافی نیست اگر بگوییم علاقه به زندگی لاکچری یک جنون است که برخی افراد جامعه بدان گرفتار شده‌اند. موضوعی که در سایه مقایسه ایجاد می‌شود.
وقتی یک فرد که صبح تا شب را کار می‌کند و درآمد زیادی ندارد خود را با یک فرد پولدار که زحمت زیادی نمی‌کشد قیاس می‌کند، دچار جنون می‌شود.
  • چه عواملی به این روحیه دامن می‌زند؟
این سبک زندگی وقتی در جامعه ترویج یافت که فعالیت شبکه‌های اجتماعی در این حوزه گسترده شد. عکس‌ها دست به دست چرخید و مردم با واژه لاکچری آشنا شدند. کم‌کم این واژه به زندگی مردم عادی هم راه یافت. نا‌گفته نماند که گرایش زیاد مردم به شبکه‌های ماهواره‌ای و الگوگیری آنها از شیوه‌های زندگی در فیلم‌ها هم بی‌تاثیر نبوده است، طور ی که باید اعتراف کنیم شیوه‌های زندگی سنتی ایرانی در خیلی از جاها فراموش شده است.
  •  این شیوه زندگی چه تاثیری در جامعه داشته است؟
اولین دستاورد آن افسردگی است، آن هم در میان مردم و کسانی که توان رقابت با آدم‌های پولدار را ندارند. همین مسئله باعث می‌شود وقتی در رقابت با این پولدارها دچار یاس می‌شوند همه انگیزه‌شان را در زندگی از دست بدهند.
  • برا ی مقابله با این وضعیت چه باید کرد؟
برای جلوگیری از آثار منفی ترویج زندگی لوکس نیازمند فرهنگسازی در این زمینه هستیم. شاید لازم باشد در گام نخست بر افزایش اعتماد به نفس در میان افراد متمرکز شویم و آموزش دهیم که مردم به جای جست و‌جوی اعتماد به نفس در میان کالاهای مارک، به توانایی علمی و شخصی خود تکیه کنند. داشته‌های واقعی در ذات هر فردی وجود دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code