موضوعات
ضمیمه

یاد زلزله 82 زنده شد

نویسنده: سحر رستمی خبرنگاراستان‌ها
بامداد جمعه ۱۰ آذر و به فاصله کمتر از 2 ساعت، ۷ زمین‌لرزه‌ پیاپی به بزرگی ۴ تا 6/1 در مقیاس امواج درونی زمین، حوالی مناطق «هجدک» و «شهداد» در استان کرمان را لرزاند...
1396/09/12
  •  هجدک و شهداد روی نوار زلزله  
بامداد جمعه ۱۰ آذر و به فاصله کمتر از 2 ساعت، ۷ زمین‌لرزه‌ پیاپی به بزرگی ۴ تا 6/1 در مقیاس امواج درونی زمین، حوالی مناطق «هجدک» و «شهداد» در استان کرمان را لرزاند. زمین‌لرزه‌ای که خسارات فراوانی ایجاد کرد و اندوه کاربران کرمانی و سایر ایرانیان را در فضای مجازی به همراه داشت. بنا بر اخبار رسمی، «۱۰۰ قنات قدیمی، حدود ۲۰ درصد بافت تاریخی روستاها، برج تاریخی «گزک» و کاروان‌سراهای قدیمی قرارگرفته در مسیر راورکرمان از زلزله 6 ریشتری ۱۰ آذر آسیب جدی دیده‌اند.» در بخش کوهساران شهرستان راور کرمان که عمق زلزله و پس‌لرزه‌های آن تا کرمان نیز احساس شده‌ است؛ ۱۰۰ قنات قدیمی، ۵۰ درصد خانه‌های روستایی، ۱۰ تا ۲۰ درصد بافت تاریخی روستاها، برج تاریخی «گزک» و کاروان‌سراهای قدیمی قرارگرفته در این مسیر آسیب دیده‌اند.  یکی از کاربران کرمانی در این خصوص نوشت: زلزله کرمان هر چند تلفات جانی نداشته اما شدت تخریبش زیاد بوده است. بافت قدیم روستاها در منطقه حدود ۲۰ درصد تخریب شده‌اند و ۵۰ درصد خانه‌های قرار گرفته در مناطق زلزله‌زده به دلیل بروز پس‌لرزه‌های زیاد، پس از زلزله ۶ و ۳ ریشتری ناایمن هستند و سست شدن بافت‌های قدیمی این روستاها، متاسفانه باعث شده است به مرور این مکان‌ها در حال تخریب و آسیب بیشتر باشند. مراجع رسمی هم اعلام کرده‌‌اند تا پایان پس‌لرزه‌ها نمی‌توانیم اطلاعات بیشتری درباره وضعیت آنها اعلام کنیم و برای همین نگرانی مردم منطقه درباره سلامت عزیزانشان بیشتر شده است. امیدوارم زودتر این مساله حل شود و آسیب‌ها در کرمان بیشتر نشود. کاربر دیگری از هلال احمر در این خصوص نوشت: بنیاد مسکن در حال آمارگیری از وضعیت خانه‌های مناطق زلزله‌زده است. در حال حاضر ۱۴ اکیپ هلال احمر نیز در منطقه حضور دارند و در مجموع همه دستگاه‌های امدادی به‌موقع در منطقه حاضر شدند. اهالی 4 روستا احتیاج به اسکان موقت و اضطراری داشتند که با هماهنگی‌های انجام شده اسکان اضطراری آنها در حال انجام است و امیدواریم این اتفاق سریع‌تر رخ دهد. کاربر دیگری هم نوشت: هنوز غم کرمانشاه تازه است. امیدوارم حداقل خبری از تلفات جانی در کرمان نباشد.
  •    پایان فصل صید میگو
معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان از پایان فصل صید میگو در آب‌های هرمزگان خبر داده است. این خبر مورد توجه کاربران هرمزگانی فضای مجازی قرار گرفت.  یکی از صیادان هرمزگانی در این خصوص نوشت: فصل صید میگو از یازدهم مهر آغازشده بود و خوشبختانه امسال در مجموع میزان صید میگو رضایت‌بخش بوده است و ما صیادان از این صید راضی بودیم. البته در سال جاری برای اولین بار در استان هرمزگان طرح دریابست باهدف حفظ ذخایر آبزیان پیش از فصل صید میگو آغاز شد که نتایج و برایند مثبتی در پی داشت.  کاربر دیگری هم نوشت: سید میگو یکی از منابع درآمدی استان هرمزگان و مردم است و این صید برای رزق و روزی مردم بسیار مهم است. استان هرمزگان در سال ۹۵ با تولید بالغ ‌بر ۲۵۵هزار تن انواع آبزیان توانسته بیش از ۴۳ درصد از تولیدات شیلاتی کشور و همچنین‌ رتبه اول تولیدات شیلاتی کشور را به خود اختصاص دهد. باید از این تلاش‌ها حمایت کرد.
  •    احداث خط یک تراموا در ارومیه
فرماندار ارومیه از احداث خط یک تراموا برای روان‌سازی ترافیک در این شهر خبر داده است. این خبر، خوشحالی مردم ارومیه را به همراه داشته است. عباس حسن‌خانی در این خصوص گفته: برای رفع معضل ترافیک در ابعاد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اقدامات مختلفی در حال انجام است که یکی از این موارد احداث خط یک تراموای شهر ارومیه است. با راه‌اندازی سیستم قطار شهری سبک و یکپارچگی با سایر سیستم‌های حمل و نقل شهری از جمله تاکسی و اتوبوس و هماهنگی بیشتر آن برای افزایش کارایی و بهبود سیستم حمل و نقل اهتمام می‌شود. یکی از کاربران ارومیه‌ای با اظهار خوشحالی از این اتفاق نوشت: با راه‌اندازی سیستم قطار شهری به تدریج شاهد کاهش تقاضای سفر با خودروی شخصی خواهیم بود و استفاده از وسایل نقلیه عمومی در جامعه ارومیه نهادینه می‌شود. این خبر خوبی برای مردم ارومیه است.  
کاربر دیگری هم نوشت: با توجه به افزایش جمعیت، افزایش وسایل نقلیه، ترافیک و افزایش سفرهای درون‌شهری در کلانشهر ارومیه، در کنار محدودیت ظرفیت شریان‌های ارتباطی، مشکلات رفت و آمد مردم و از دست دادن زمان در پشت چراغ‌های راهنمایی یکی از بزرگ‌ترین معضلات به حساب می‌آید. با احداث قطار شهری این مشکلات حل خواهد شد و مردم ارومیه هم رنگ آرامش را خواهند دید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code