موضوعات
ضمیمه

گنج مدفون

نویسنده: پروین امامی خبرنگار استان‌ها
پلنگرد یکی از قدیمی‌ترین روستاهای کرمانشاه است...
1396/07/18
پلنگرد یکی از قدیمی‌ترین روستاهای کرمانشاه است. این روستا در نزدیکی حمیل از توابع اسلام‌آباد غرب قرار دارد.
مطابق آخرین سرشماری‌ها، این روستا 150 خانوار و بیش از 600 نفر جمعیت دارد. اهالی روستای پلنگرد از طریق کشاورزی، دامپروری، باغداری و پرورش مرغ به شیوه سنتی امور می‌گذرانند.
مهم‌ترین محصول کشاورزی پلنگرد چغندر است و دامداری بیش از کشاورزی در آن رایج است. در نزدیکی این روستا، آتشکده و قبرستانی مربوط به دوره ساسانی قرار دارد و وجود این دو نشان دهنده تاریخ کهن پلنگرد است. در گذشته، تپه‌ای که در نزدیکی روستا قرار داشته، محلی بوده برای خاکروبه‌ها و درست کردن ملات برای ساخت و ساز خانه‌های روستایی. سال 1341 در جریان ساخت ملات و استفاده از خاک این تپه، تخته سنگ بزرگی از دل خاک بیرون می‌آید و بعد از آن اجازه برداشت خاک از روستاییان گرفته می‌شود. این مکان مورد حفاظت قرار می‌گیرد تا اینکه حدود 5 سال قبل، چند کاوشگر به کمک عده‌ای کارگر، در طول بیش از دو ماه کار، بنای آتشکده‌ای قدیمی را از زیر خاک بیرون می‌آورند. این آتشکده بنایی است با وسعت 288 مترمربع.
آتشکده کشف شده 5 پایه آتشدان، سکوهای گچبری و سفال‌نوشته‌هایی به خط پهلوی ساسانی دارد و تخمین زده می‌شود که قدمت آن به 1600 سال پیش بازمی‌گردد. این آتشکده، گنجی مدفون برای اهالی روستا بود که امروز می‌تواند بر جاذبه‌های گردشگری آن بیفزاید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code