موضوعات
ضمیمه

کُردها پایه‌گذار آیین مولودی‌خوانی

نویسنده: ویدا آزموده خبرنگار استان‌ها
با «سید بهاءالدین حسینی» مداح و یکی از اساتید دانشگاه‌های کردستان درباره هنر مولودی خوانی گفت و گوی کوتاهی انجام دادیم که در ادامه می خوانید.
1396/09/14
  • اولین جشن و آیین مولودی خوانی از چه زمانی آغاز شد؟
مظفر ابوسعید، حاکم‌ وقت اربیل‌ عراق‌ از آغازگران این سنت حسنه بود و این فرهنگ زیبا و شاخصه جذاب معنوی، هدیه‌ای بود که کُردها به تمام عالم اسلام عرضه کردند. بعد از آن این آیین در کشور ما و استان کردستان به یکی از ارکان اصلی ماه ربیع الاول تبدیل شد.
  • معمولا اشعار این مولودی را چطور انتخاب می کنید؟  
شاعران کُرد در دیوان اشعارشان، بهترین، نغزترین و زیباترین اشعار خود را در وصف زیباترین مخلوق خدا سروده‌اند و نعت نبوی جایگاهی بس رفیع بین آثار این بزرگان دارد. همه شاعران کُرد، مدیحه ‌سرایان پیامبر اکرم(ص) بوده‌اند اما ملامحمود مفتی متخلص به بیخود، سیدبهاالدین شمس قریشی متخلص به شمس‌الاشراف، ملا ابوبکر مصنف چوری، شیخ معروف نودهی برزنجی، نالی، مردوخ و صدها شاعر بزرگ را می‌توان از شعرای برجسته این حوزه دانست. اکثر شاعران کُردزبان اشعار نغز و شیوایی را در مدح رسول اکرم(ص) سروده‌اند؛ اما در این میان مرحوم سیدبهاالدین شمس قریشی، متخلص به «شمس الاشراف» از عارفان و شاعران نامی کُرد کتابی را با عنوان «مولودنامه و معراج نامه» دارد که وقایع قبل از تولد رسول اکرم(ص) تا بعد از وفات ایشان را به رشته نظم درآورده است و اشعار آن در مجالس مولودی بیشترین کاربرد را دارد. عشق بی‌کران شمس قریشی نسبت به برترین مخلوق خدا، حضرت محمد(ص) باعث خلق آثاری شده است که هنوز هم طراوت بخش محافل معنوی و گرمی بخش دل‌های عاشقان آن حضرت است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code