موضوعات
ضمیمه

چگونه از پاییز جان سالم به در ببریم؟

نویسنده: فرشاد محمدزاده خبرنگار استان‌ها
مطابق طب سنتی ایرانی، تغییر آب و هوا چه به واسطه تغییر فصل باشد چه به دلیل تغییر محل زندگی یا سفر به شهری با اقلیمی متفاوت، تغییر برنامه غذایی را ایجاب می‌کند...
1396/07/19
مطابق طب سنتی ایرانی، تغییر آب و هوا چه به واسطه تغییر فصل باشد چه به دلیل تغییر محل زندگی یا سفر به شهری با اقلیمی متفاوت، تغییر برنامه غذایی را ایجاب می‌کند.
چرا که برنامه غذایی و آنچه که می‌خوریم و می‌نوشیم باید با طبیعت فصل و طبیعت شهر همخوان باشد و در غیر این صورت، سلامتی ما در معرض خطر خواهد بود. پاییز هم علاوه بر اینکه از طول روزها کم می‌کند و آفتاب را از ما می‌گیرد و مجبورمان می‌کند لباس‌های گرم و سنگینمان را دوباره میان لباس‌های روزمره بچینیم، سرماخوردگی را هم به ما تحمیل می‌کند.
هر چند که سرماخوردگی چندان ربطی به گرما و سرما ندارد، اما نمی‌توان آب و هوای پاییز را در این داستان بی‌تقصیر دانست.
رعایت رژیم غذایی مناسب فصل کمک می‌کند تا راحت‌تر از پاییز جان به در ببریم.
از دیدگاه سنتی، پاییز طبیعت سرد و خشک دارد و افرادی که مزاجشان سرد و خشک است، در این فصل بیشتر اذیت می‌شوند. به همین دلیل هم لازم است میوه و غذاهایی با طبع گرم در این فصل مصرف شود. پوست اغلب افراد در این فصل خشک می‌شود. برای جلوگیری از خشکی پوست هم باید روغن بادام، زیتون و بنفشه استفاده شود. برای افزایش مقاومت بدن در مقابل این بیماری‌های ویروسی مرکباتی مثل پرتقال،‌ لیموشیرین و گریپ‌فروت به مقدار زیادی توصیه می‌شود. همچنین دریافت مقادیری امگا 3 هم می‌تواند در افزایش مقاومت بدن تاثیر بسزایی داشته باشد. خوابیدن با شکم پر، خوابیدن در مجاورت هوای سرد، نوشیدن آب سرد و حمام یا نشستن در آب سرد، و خشم و اندوه و اضطراب در فصل پاییز نامناسب است.
انجام این فعالیت‌ها باعث افزایش سودا و اذیت شدن افراد با طبیعت سرد و خشک می‌شود. مصرف گرده گل و ژل رویال و عسل به دلیل طبع گرم و سرشار بودن از مواد مغذی در فصل پاییز توصیه می‌شود.
استفاده از عطرهای خوشبو و گرم مانند گلاب و نرگس و یاس نیز باعث حفظ سلامت روح و جسم در این فصل است.دمنوش گل گاوزبان، بنفشه، نعناع، پونه و آویشن از جمله دمنوش‌های مناسب فصل پاییز هستند و دمنوش مرزنجوش و پنیرک به همراه عسل هم به ترتیب برای درمان زکام و سرماخوردگی و درمان سرفه‌های خشک کارساز است. اگر راه نفستان هم بابت زکام گرفت، می‌توانید از بخور اکالیپتوس مدد بگیرید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code