موضوعات
ضمیمه

هتل‌ها‌ در بحران

نویسنده: زهرا حقیقی خبرنگار استان‌ها
گیلان سومین استان گردشگر پذیر کشور است. به طور متوسط سالانه ۳۰ میلیون گردشگر از استان گیلان بازدید می‌کنند. به همین دلیل توسعه و گسترش زیرساخت‌های این صنعت در گیلان بسیار ضروری است...
1396/09/12
گیلان سومین استان گردشگر پذیر کشور است. به طور متوسط سالانه ۳۰ میلیون گردشگر از استان گیلان بازدید می‌کنند. به همین دلیل توسعه و گسترش زیرساخت‌های این صنعت در گیلان بسیار ضروری است. در این بین مرکز استان گیلان با توجه به وجود اماکن و آثار دیدنی تاریخی، ظرفیت پذیرش گردشگران به عنوان مقصد مناسب برای گردشگری در سطح ملی و بین‌المللی را دارد. اما متاسفانه نبود زیرساخت‌های مناسب در این شهر باعث کاهش ضریب اشتغال هتل‌های گیلان به ویژه در  رشت شده است. نکات جالب و مهمی در این زمینه در گفت و گو با « محمد حسن عاقل منش» رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت و «حسن مهرور» رئیس هیات مدیره جامع هتل داران مطرح شده که در ادامه می‌خوانید.

رشت  2020 ؛ مقصد گردشگری
محمد حسن عاقل منش رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت می‌گوید: امروز صنعت توریسم حرف اول را در جهان می‌زند. بسیاری از کشورهای دنیا منابع نفتی یا صنایع دیگری برای کسب درآمد ندارند، اما با ایجاد زیرساخت‌های مناسب به منظور توسعه گردشگری علاوه بر کسب درآمد برای کشور، مشکل ایجاد اشتغال را نیز برطرف کرده‌اند.
به گفته عاقل‌منش شهر رشت و استان گیلان از جایگاه اصلی خود در حوزه گردشگری فاصله دارند. استان مازندران به‌ دلیل ایجاد زیرساخت‌های مناسب و کم بودن مسافت تا پایتخت موفق به کسب جایگاه گردشگری بهتری نسبت به گیلان شده، اما متاسفانه در گیلان امکانات لازم در این زمینه فراهم نشده است. در جشنواره شب‌های فرهنگی رشت که در شهریور امسال در برج میلاد تهران برگزار شد، رشت به عنوان مقصد گردشگری انتخاب شد . اگر هم‌افزایی بین سازمان‌ها و نهادهای مرتبط در این زمینه شکل بگیرد و سمن‌های فعال در حوزه گردشگری و فعالان صنعت گردشگری با هم در تعامل باشند، گردشگری تا سال 2020 پیشرفت بسیاری خواهد داشت. مطابق برنامه‌ها، در سال 2020 شهر رشت و استان گیلان مقصد گردشگری کشورمی‌شود و از این رو باید تلاش کرد که در آن سال، گردشگران، شهر رشت را به عنوان مقصد سفر انتخاب کنند.  عاقل‌منش در زمینه همکاری نهادهای مردمی در توسعه گردشگری می‌گوید: در گام اول به‌دنبال آن هستیم تا NGOها و سازمان‌های مردم‌نهاد صدای ما باشند و این خواسته را به گوش مسئولین استانی برسانند تا زیرساخت‌های مناسب به منظور انجام این امر محقق شود.
از جمله این زیرساخت‌ها، اموری هستند که شاید چندان به چشم نیایند، اما در زمینه توسعه گردشگری نقشی مهم ایفا می‌کنند. یکی از این مسائل، نصب تابلوهای راهنماست. عاقل منش در این باره می‌گوید: متاسفانه امروز در چهار طرف رشت  محل‌های گردشگری شهرهای دیگر معرفی شده است اما از آثار تفریحی رشت غافل مانده‌ایم. جاذبه‌های شهر رشت در گمنامی به سر می‌برند. برای مکان‌های دیدنی شهر رشت تابلوهای راهنمای مناسبی وجود ندارد. با همکاری استانداری و دیگر سازمان‌های مربوطه باید لوگوهای اداری و بنرها با شعار  رسیدن گیلان و رشت جایگاه مناسب خود در گردشگری انتخاب شود.

متنوع‌ترین امکانات اقامتی در استان گیلان
در توسعه گردشگری و ایجاد زیرساخت‌ها، یکی از مهم‌ترین ارکان، اقامتگاه‌ها و هتل‌ها هستند. حسن مهرور رئیس هیات مدیره جامعه هتل‌داران استان گیلان معتقد است از آن‌جایی که در صنعت هتل‌داری 320 کالای اقتصادی مورد مصرف قرارمی‌گیرد، نبض بزرگترین کارخانه‌های کشور، در گروه فعالیت هتل‌ها است. او درباره امکانات اقامتی و هتل‌های رشت می‌گوید: متنوع‌ترین امکانات اقامتی در استان گیلان وجود دارد. شهر رشت 27 هتل را قبل از انقلاب از دست داده است که این امر آسیب بزرگی در حوزه هتل‌داری محسوب می‌شود. هتل‌های فعال در سطح رشت، با تعرفه شخصی کار نمی‌کنند و تعرفه خدمات را سازمان میراث فرهنگی کشور تعیین کرده است. با توجه به آمار حضور گردشگران و مسافران در گیلان، جذب سرمایه‌گذار در شهر رشت یک ضرورت است.
به گفته مهرور در حال حاضر تنها 30 درصد از مسافرانی که به استان گیلان می‌آیند برای گردشگری وارد این شهر می‌شوند‌ و اقامت در هتل‌ها به زیر ۵۰ درصد رسیده است.
 مهرور می‌گوید: به روشن بودن چراغ‌های هتل توجه نکنید، زیرا بسیاری از هتل داران با بیمه و مالیات درگیر هستند. در حال حاضر میزان 50 تا 60 درصد هتل‌های گیلان خالی است. ما باید در این ستاد از اساتید دانشگاه‌ها، مسئولین و جامعه هتل داران دعوت کنیم تا با برنامه‌ای با عنوان افق چشم انداز گردشگری بتوانیم باعث رونق هتل‌های گیلان بشویم.

ایجاد هتل بیمارستان
گردشگری سلامت، یکی از مهم‌ترین شاخه‌های گردشگری است که توجه به آن می‌تواند توسعه بسیاری به همراه بیاورد. مهرور معتقد است برای جذب بیشتر گردشگر، می‌توان از ظرفیت‌های دیگر شهر رشت بهره برد. او می‌گوید: با استفاده از ظرفیت پزشکان متخصص و مطرحی که در بیمارستان‌های گیلان فعالیت می‌کنند و با ایجاد مکان‌هایی مانند هتل بیمارستان‌ها می‌توانیم این ظرفیت را افزایش دهیم.  مهرور معتقد است اجرای طرح بازپرداخت بانکی وام‌های داده شده به هتل‌ها در طول سه سال، به جز برای شهر تهران، بزرگ‌ترین کوتاهی بانک‌های عامل در حق هتل‌داران شهرستانی است و سبب ناکامی هتل‌های رشت و در نتیجه ضربه به صنعت گردشگری می‌شود. صنعتی که تنها سه سال فرصت دارد خود را به موقعیت مطلوب برساند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code