موضوعات
ضمیمه

نابیناییِ عجیب چهاربرج

نویسنده: نازنین ساسانیان خبرنگار استان‌ها
خبری همه را ترساند. آب روستایی در منطقه دامنکوه باعث کوری اهالی روستا شده است.‌ شایعات و خرافات دهان به دهان شد. بیماری مسری است. ترس بیشتر شد...
1396/07/17
خبری همه را ترساند. آب روستایی در منطقه دامنکوه باعث کوری اهالی روستا شده است.‌ شایعات و خرافات دهان به دهان شد. بیماری مسری است. ترس بیشتر شد. اهالی روستای دامنکوه طرد شدند و دیده نشدند و هنوز هم خوب دیده نمی‌شوند؛ با وجود این‌که علت بیماری مشکل ژنتیکی اعلام شده است روزهای سختی را گذرانده‌اند و حالا بیش از هر چیز به حمایت نیاز دارند تا بیماری ژنتیکی اهالی کنترل شود.
علی دلخون به طور غیررسمی نماینده بچه‌های نابینا در روستایشان است و می‌گوید: «به عنوان یک انسان و مسلمان وظیفه شرعی خود می‌دانم که انجام وظیفه کنم.» در این روستا و با وجود این مشکلات هیچ تشکلی وجود ندارد. علی هم متذکر می‌شود که مایلند با همکاری سازمان بهزیستی کشور، سازمان مردم نهاد مستقلی داشته باشند.
رسانه‌ای شدن سوژه این روستای در اسفراین تاثیرات منفی زیادی بر زندگی ساکنان این منطقه گذاشت. علی در این باره می‌گوید: «برخی خبرنگاران و اصحاب رسانه با موضوع نابینایی فراگیر در روستا به عنوان سوژه‌ای بکر برخورد کردند که نام آن‌ها را بر سر زبان‌ها بیندازد. بنابراین رسانه‌ای شدن نابینایی در روستای چهاربرج در ابتدا تاثیرات منفی فراوانی بر زندگی مردم این روستا داشت.»
اما از سوی دیگر برخی خبرگزاری‌های و رسانه‌های گوناگون به شیوه‌ای دیگر اخبار مرتبط با روستا را پوشش دادند. گزارش‌های تصویری، توضیحات و پیگیری‌ها از وضعیت معیشت در این منطقه باعث شد تا نگاه مسئولان به مشکلات روستا جلب شود. از این دست می‌توان به گزارش اصغر خمسه عکاس خبرگزاری مهر اشاره کرد. او که مجموعه‌ای با عنوان «ژنتیک» درباره ساکنان نابینای این روستا کار کرده در پایان گزارش خود نوشته است: «شاید فردا دیر باشد، اما امروز مردم نیکوکار و نوع‌دوست می‌توانند از مردم دامنکوه حمایت کنند و به کمک آن‌ها بیایند.»

نابینایی در چهاربرج ژنتیکی است
قاعدتا توزیع امکانات پزشکی در مناطق مختلف بر اساس نیاز مناطق خواهد بود، اما امکانات در این روستا چنان که باید باشد، نیست. دلخون بیان می‌کند: «خوشبختانه با کمک قوامی -نماینده شهر- در سفر وزیر بهداشت به شهرستان اسفراین مجوز احداث اورژانس ۱۱۵ برای چهار برج دریافت و چند روز پیش آمبولانس این مرکز تحویل داده شد. کلنگ‌زنی ساختمان اورژانس نیز انجام شده است. این اتفاقات در پی رسانه‌ای شدن وضعیت زندگی در روستا صورت گرفت.»
مشکل نابینایی در منطقه مشکلی ژنتیکی است. ازدواج‌های فامیلی در این ناحیه دلیل اصلی گسترش نابینایی است. در سرشماری سال ۱۳۸۵ کل جمعیت  این روستا ۲۰۰۹ نفر بود. امروز غیر از افرادی که از این روستا مهاجرت کردند، همچنان ۳۵ نفر نابینا در روستا زندگی می‌کند.
اواسط دهه 70 شورای روستا با ارسال نامه‌ای به فرمانداری وقت خواستار رسیدگی به اوضاع شدند. این نامه پس از ارسال به نماینده ولی فقیه در سلسله مراتب مشخص توسط رئیس‌جمهوری وقت -مرحوم آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی- بررسی شده و وزیر بهداشت مامور رسیدگی به این نامه می‌شود. در ادامه بررسی‌ها پزشکانی از آلمان، ژاپن و دیگر کشورها به ایران سفر می‌کنند تا علت این بیماری را کشف کنند. او توضیح می‌دهد: «از آغاز رسانه‌ای شدن بیماری فراگیر، شایعه شده بود که آب روستا عامل اصلی نابینایی است. تا جایی که معلمانی که برای تدریس به روستا می‌آمدند با خود آب می‌آوردند و از لبنیات موجود در روستا استفاده نمی‌کردند. آن‌ها گمان می‌کردند که استفاده از آب و لبنیات منجر به نابینایی می‌شود. هنوز هم مردم باور غلطی دارند و به آب روستا مشکوک هستند. اما پس از بررسی‌ها کمی موج شایعات خوابید.»

فقر و بیکاری در چهاربرج
شایعات تا سال‌ها دامنگیر تمام اهالی این روستا بود تا زمانی که نورمحمد قیاسوند ژن مربوط به این بیماری را کشف کرد.
نماینده نابینایان منطقه دامنکوه شرح می‌دهد: «دکتر قیاسوند در دانشگاه شهید بهشتی تهران آزمایشی را انجام و وضعیت امکان ابتلا به این نابینایی را نشان داد. هرچند بعد از اختصاص آزمایشگاه دانشگاه شهید بهشتی برای انجام آزمایش‌های مربوطه، باز هم مواردی از ابتلا به نابینایی گزارش شده است. چرا که روستاییان امکان سفر به تهران و پرداخت هزینه‌های مربوط به آزمایش را ندارند. در آغاز زمانی که آزمایش‌های مرتبط با این ژن در دانشگاه شهید بهشتی از روستاییان گرفته، با کمک دکتر قیاسوند این آزمایش رایگان انجام می‌شد. اما در حال حاضر روستاییان ناچارند که هزینه‌های آزمایش را بپردازند و برخی از آن‌ها توان مالی آن  ندارند.»
اغلب نابینایان روستا جوانند و در حال حاضر مشکل بیکاری معضل اصلی است که آن‌ها را تهدید می‌کند. دختران نابینا در این روستا با معضل بیکاری روبه‌رو هستند. در چنین وضعیتی لازم است که معاونت زنان رئیس‌جمهوری به این موضوع ویژه توجه کند. اما با این وجود خواسته‌های دیگری نیز مطرح است.
علی می‌گوید: « در حال حاضر خواسته اصلی مردم روستای ما این است که در بجنورد یا اسفراین امکانات آزمایشگاهی راه‌اندازی شود تا ساکنان بتوانند با مراجعه به این شهرستان‌هاآزمایش ژنتیک را انجام دهند. با انجام آزمایش و پیگیری‌های لازم به‌زودی نابینایی ژنتیکی در این منطقه ریشه‌کن خواهد شد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code