موضوعات
ضمیمه

مسافر صحرا

نویسنده: سوگند امینی خبرنگار استان‌ها
پیست شترسواری شاید عبارتی غریبه برایمان باشد. ایران سرزمینی است که مساحت زیادی از آن را کویرها و بیابان‌ها فراگرفته‌اند و از این رو، غریب نیست که شتر و شترسواری هم در این نواحی عادی باشد...
1396/05/21
پیست شترسواری شاید عبارتی غریبه برایمان باشد. ایران سرزمینی است که مساحت زیادی از آن را کویرها و بیابان‌ها فراگرفته‌اند و از این رو، غریب نیست که شتر و شترسواری هم در این نواحی  عادی باشد. هر چند که گذر زمان و ورود مدرنیته به زندگی امروز، در بسیاری مناطق شترسواری را برانداخته است. اگر شما بتوانید با اتومبیل در حالی که کولر را روشن کرده‌اید، فاصله‌های بیابانی را طی کنید، آیا شتر را بر آن ترجیح خواهید داد؟ بعید است چنین کنید. با این وجود شترسواری مهارتی است قدیمی که در شهرها و روستاهای کویری ایران ریشه دارد. این روزها شاید بتوان از آن به عنوان نوعی تفریح و جاذبه گردشگری یاد کرد. هر سال مسابقات شترسواری در مناطق کویری برگزار می‌شود و شترسواران از شهرهای مختلف ایران در رشته‌های مختلف با هم رقابت می‌کنند. شترسواری را می‌توانید در مناطقی از جمله کویر مصر، مرنجاب، کیش، قشم، کورین در زاهدان و سایر شهرها و روستاهای کویری سراغ بگیرید. تورهای گردشگری اغلب از امکان شترسواری به عنوان یکی از امتیازات کویرنوردی برای تبلیغ برنامه‌هایشان استفاده می‌کنند. شاید بتوان گفت شترسواری هم در جذابیت برای بسیاری گردشگران چیزی کم از سافاری و رصد ستارگان و اقامت در خانه‌های گلی روستایی ندارد.

مهارت قدیمی
شترسواری برای کسانی که تجربه سفر به کویر ندارند و یا سال‌ها در مناطقی با آب و هوای معتدل و حتی سرد  زندگی کرده‌اند، ناملموس است. اما کسانی که در کویر متولد شده‌اند و فرزند آفتاب سوزان و گرمای طاقت‌فرسای کویرند، می‌دانند که شترسواری گاه می‌تواند تنها تفریح اهالی این مناطق باشد. مهارتی که نسل به نسل از گذشتگان به امروزی‌ها رسیده و آنچه در قدیم ضرورت زندگی روزمره محسوب می‌شده، امروز به عنوان تفریح کاربرد دارد. شتر حیوانی است که ساختار بدنی‌اش مناسب ساعت‌ها راهپیمایی در بیابان است و شترسواری هم برعکس آنچه که ممکن است از ذهن بگذرد، اصلا کار راحتی نیست. از زمانی که قرار است روی شتر سوار شوید تا راندن آن و بعد نگه داشتن و پیاده شدن انواع و اقسام ترفندها را دارد. بماند که افزایش و کاهش سرعت هم روش‌هایی دارد و در نوع خود نیاز به مهارت و استادی دارد.
پیش از آن که مسابقات شترسواری به طور رسمی توسط هیئت‌های تربیت بدنی استان‌ها برگزار شود، اهالی مناطق مختلف خود دست به برگزاری مسابقات کوچکی می‌زدند. اما برگزاری رسمی این مسابقات چه مزیت‌هایی دارد؟ احمد صالحی کارشناس گردشگری است که خود در زمینه برگزاری تورهای کویرنوردی کار می‌کند. او معتقد است برگزاری رسمی این مسابقات، موجب درآمدزایی قاعده‌مندتری برای روستایی‌ها می‌شود و از طرف دیگر مردم این مسئله را جدی‌تر می‌گیرند. یعنی هم در دامداری روستاها شتر به مقوله مهم‌تری بدل می‌شود و هم استقبال نهادهای رسمی از این بازی قدیمی می‌تواند مردم را نسبت به برگزاری این گونه برنامه‌ها امیدوارتر و مشتاق‌تر کند. به طوری که می‌بینیم در مناطقی چون کویر مصر، اهالی خود برای برگزاری و شرکت در مسابقات به سرعت داوطلب می‌شوند و به هنگام برگزاری، نشاط بسیاری در منطقه به وجود می‌آید.

راهی برای جذب سرمایه
داشتن پیست رسمی شترسواری که به ثبت ملی هم رسیده است، برای منطقه آزاد قشم می‌تواند یک امتیاز بزرگ محسوب شود. به طوری که به گفته کارشناسان شترسواری هم می‌تواند مانند دره ارواح و غار نمک و ساحل لاک‌پشت‌ها در زمره عجایب و غرایب این جزیره قرار بگیرد و بر رونق گردشگری در این منطقه بیفزاید.
پیش از آن که این پیست ساخته شود، در روزهای تعطیل بومی‌های قشم خود مسابقات محلی شترسواری برگزار می‌کردند و داشتن شترهای مناسب برای مسابقات مزیت فوق‌العاده‌ای بود که مورد غفلت قرار گرفته بود. به طوری که شترهایی که در مسابقات مقام اول را کسب می‌کردند، از سوی اماراتی‌ها با قیمت‌های بسیار بالا خریداری می‌شدند تا به عنوان جاذبه‌های امارات، در اختیار مسافران این کشور قرار بگیرد و در مسابقات از آن‌ها استفاده شود. داشتن چنین امکاناتی باعث ایجاد این پیست شد. از زمانی که تصمیم به ساخت پیست شترسواری در منطقه گورزین قشم گرفته شد، مدت زیادی نمی‌گذرد. در ابتدا قرار بود این پیست با پیست شترسواری امارات رقابت کند و بتواند از آن پیشی بگیرد، اما تا امروز امکانات کافی برای تحقق این هدف مهیا نشده است. با این وجود، ثبت ملی پیست شترسواری گورزین قشم خود اقدام مثبتی از سوی فعالان حوزه گردشگری قلمداد می‌شود. ثبت ملی این مجموعه، ‌می‌تواند توجه‌های بیشتری را به سوی آن جلب کند و از این طریق امکانات و سرمایه بیشتری برای تجهیز این پیست جذب شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code