موضوعات
ضمیمه

قصه زندگی دوباره

نویسنده: فاطمه عسگری نیا خبرنگاراستان‌ها
خرداد 92 بود. مهران که کادو روز مادر را در محل کسبش جا گذاشته بود، راه بازگشت به خانه را به سمت مغازه تغییر داد. سرعت زیاد ماشین و انحراف به چپ همان و مرگ مغزی او بر اثر ضربه شدیدی که به سرش وارد شد...
1396/09/13
خرداد 92 بود. مهران که کادو روز مادر را در محل کسبش جا گذاشته بود، راه بازگشت به خانه را به سمت مغازه تغییر داد. سرعت زیاد ماشین و انحراف به چپ همان و مرگ مغزی او بر اثر ضربه شدیدی که به سرش وارد شد همان. یک خبر بد و یک تصمیم سخت دو شوک بزرگی بود که خانواده مهران در اولین ساعات وقوع این حادثه با آن‌ها رو در رو شدند. گرچه پیکر بی‌جان مهران روی تخت بیمارستان بود، اما تصمیم خانواده‌اش می‌توانست زندگی دوباره‌ای به 7 بیمار نیازمند هدیه کند. تصمیمی که با اشک‌های مادر و دل پر خون دیگر اعضای خانواده نهایی شد. قصه مهران و زندگی ‌بخشیدن به 7 نفر، برای کارکنان بیمارستان مسیح دانشوری تهران از آن قصه‌های فراموش نشدنی است. قصه‌ای که مشابهش سال‌هاست در گوشه و کنار کشور تکرار می‌شود. سید محمد کاظمینی، رئیس اداره پیوند اعضای وزارت بهداشت، می‌گوید: «در طول 17 سال گذشته که قانون استفاده از اعضای بیماران مرگ مغزی تصویب شده است اهدای عضو و جراحی‌های پیوند، رشد چشمگیری در کشور داشته است. هرچند در سال‌های اخیر و با تبلیغات گسترده صورت گرفته برای دریافت کارت اهدای عضو قدم‌های مثبتی در این زمینه برداشته شده است اما هنوز هم روزانه 7 تا 10 میلیون بیمار در کشور به علت نرسیدن عضو پیوندی فوت می‌کنند.»

پیوند عضو قدمتی 50 ساله دارد
تاریخچه پیوند اعضا، حاصل از مرگ مغزی، را که در ایران ورق می‌زنیم با قدمتی 50 ساله رو‌به‌رو می‌شویم. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش‌های زیادی در زمینه پیوند اعضا برای ایجاد زمینه مناسب پذیرش عمومی و کسب مجوز‌های شرعی و به تبع آن تصویب قوانین لازم در این مسیر صورت گرفت. دکتر سید ابراهیم معصومی‌نژاد، از متخصصان کلیه و مجاری ادراری در تهران، می‌گوید: «اولین عمل پیوند عضو بعد از انقلاب به سال 1362 بر می‌گردد که در آن کلیه یک برادر به خواهرش در بیمارستان شهید مصطفی خمینی پیوند زده شد. عمل جراحی بی‌عارضه‌ای که موجبات خوشحالی تیم پزشکی وقت و خانواده بیماران یاد شده را در پی داشت.» به گفته دکتر علی‌اکبر ولایتی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بعد از انجام 50 عمل جراحی پیوند عضو تا سال 1363 و پذیرش پزشکان علاقه‌مند به فعالیت در این حوزه بنیان عمل‌های جراحی پیوند در شهرستان‌هایی چون شیراز، اصفهان و ... گذاشته شد.

نخستین اعمال جراحی پیوند قرنیه چشم در شیراز
شیراز از جمله شهرهایی بود که نخستین اعمال جراحی پیوند عضو در آن انجام شد. برای نخستین بار پروفسور علی اصغر خدادوست بود که با پیوند قرنیه این کار را انجام داد. دکتر علی بهادر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان فارس، در این باره می‌گوید: «استان فارس علاوه بر پیشگامی در حوزه اعمال جراحی پیوند قرنیه در حوزه پیوند سایر اعضا نیز در بیمارستان نمازی صاحب‌نام است و به جرات می‌توان گفت که حرکت خوب انجام اعمال جراحی اهدای عضو از شیراز به سایر شهرهای کشور تسری یافته است.»
 او با اشاره به حرکت‌های فرهنگی صورت گرفته در استان با هدف ترغیب و تشویق مردم به دریافت کارت اهدای عضو می‌گوید: «سال‌های گذشته دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی فارس با راه‌اندازی پویش «بهار سلامت» زمینه دریافت بالغ بر 700 کارت اهدای عضو را در بین علاقه‌مندان به مشارکت در این کار خداپسندانه فراهم کردند.»

یزدی‌ها رتبه نخست اهدای عضو را دارند
در میان تمام استان‌های کشور استان یزد این روزها رتبه نخست اهدای عضو را به خود اختصاص داده است. شهریور امسال بود که با مرگ مغزی امیر میرزاصادقی 22 ساله و اهدای اعضایش به بیماران نیازمند، شانزدهمین اهدای عضو این استان در سال جاری رقم خورد. محمدحسین قاسمی، مدیر واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی استان یزد، در این باره می‌گوید: « استان یزد در زمینه اهدای عضو، نسبت به جمعیت ساکن در آن، رتبه نخست را در کشور از آن خود کرده است.»
 به گفته او، اهداکنندگان عضو در استان یزد را جمعیت بین 2 تا 75 ساله که دچار مرگ مغزی شده‌‌اند تشکیل می‌دهند. قاسمی ادامه می‌دهد: «قالب جراحی‌های پیوند عضو در استان یزد به پیوند کلیه بر می‌گردد. هرچند طی سال‌های گذشته این استان توانسته با موفقیت‌هایی در حوزه انجام جراحی پیوند قلب گام‌های مثبتی را هم در این حوزه بردارد به طوری که طی سال‌های 82 تا 92 ثبت 9 جراحی پیوند قلب از موفقیت‌های این استان است.»

23 جراحی پیوند عضو در اصفهان
گذشت خانواده‌های بیماران دچار مرگ مغزی از عزیزانشان و رضایت برای انجام عمل‌های جراحی پیوند اعضا دیگر این روزها این شهر و آن شهر نمی‌شناسد. مهر دل‌های مهربان در بخشیدن زندگی به چشم‌انتظاران عضو، قصه‌ای تاثیرگذار است که می‌توان در هر شهر و دیاری آن را شنید. اصفهان از جمله شهرهایی است که روند اهدای عضو در آن هر ساله در حال رشد است. آخرین فداکاری خانواده‌های اصفهانی هم برمی‌گردد به مرداد ماه گذشته و قصه مرگ مغزی امیر 30 ساله، در بیمارستان شهید منتظری نجف آباد، آن هم براثر تصادف. جوان 30 ساله‌ای که بعد از تایید مرگ مغزی و جلب رضایت خانواده‌اش برای اهدای عضو به بیمارستان الزهرا (س) در اصفهان منتقل شد تا جان یک بیمار کبدی را در اصفهان و جان دو بیمار کلیوی را در شیراز نجات دهد. خلیفه سلطانی، مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوند مرکز آموزشی - درمانی الزهرا (س) در اصفهان می‌گوید: «از ابتدای امسال تا کنون 23 جراحی اهدای عضو در اصفهان انجام شده است.»
 او آمار سال گذشته این جراحی‌ها را در اصفهان 36 مورد اعلام می‌کند و می‌افزاید: «هرچند اعضای قابل اهدای فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه‌ها، کبد، روده‌ها، لوزالمعده و کلیه‌هاست اما علاوه بر این، برخی بافت‌های دیگر بدن از جمله پوست، قرنیه، تاندون، غضروف، استخوان و دریچه قلب نیز قابل پیوند است.»

کوچک‌ترین اهدا کننده عضو ایران مشهدی بود
وقتی صحبت از اهدای عضو عزیزی می‌شود، در هر سن و سالی که باشد، تحملش برای اطرافیان سخت است، اما قصه هلیای 6 ماهه از آن قصه‌های فراموش‌نشدنی در کتاب افتخارات اهداکنندگان عضو ایران است. کودک 6 ماهه‌ای که بعد از یک سرماخوردگی و بعد تشنج دچار مرگ مغزی شد. وقتی که پدر او را روی دست‌های خود به بیمارستان رساند فکرش را نمی‌کرد که چند روز دیگر باید برگه رضایت اهدای عضو کودکش را امضا کند.  هلیا بعد از سه روز بستری شدن در بیمارستان دچار خونریزی مغزی شد و پزشکان اعلام کردند دیگر کاری از دست آنها برای نجات این کودک 6 ماهه برنمی‌آید. پدر و مادر هلیا وقتی دیدند غم از دست دادن فرزند چقدر سخت و زجرآور است دلشان راضی نشد این درد را پدر و مادرهای دیگر هم تجربه کنند به خاطر همین با امضا کردن رضایت‌نامه اهدای عضو کاری کردند که کلیه‌های او به یک دختر 9 ساله اهدا شود. حالا هلیا عنوان کوچک‌ترین اهدا‌کننده عضو در ایران را از آن خود کرده و هرگز نامش از یاد و خاطره ایرانی‌ها پاک نمی‌شود.

زندگی دوباره 70 بیمار با اهدای عضو 28 نفر در چهارمحال
اهدا‌کنندگان عضو از جمله کسانی هستند که با مرگشان فراموش نمی‌شوند. وقتی صدای قلب فرزندت را در سینه انسان دیگری می‌شنوی دلت آرام می‌شود. این حرف‌ها را لیلا تسلیمی، مادر یکی از اهدا‌کنندگان عضو در چهارمحال و بختیاری می‌زند، مادری که سه سال پیش فرزندش را بر اثر سانحه اتومبیل از دست داد اما حالا هر وقت دلش یاد مهرداد می‌کند چادر به سر کرده و راهی خانه حسین می‌شود. جوانی که این روزها سینه‌اش مامنی برای قلب مهرداد شده است. زهرا سیاح، مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای چهارمحال و بختیاری، می‌گوید: «در 6 ماهه نخست امسال با اهدای عضو 28 بیمار مرگ مغزی جان دوباره به بدن 70 بیمار نیازمند عضو برگشته است.» او همچنین از افتخارات این روزهای استانش در اهدای عضو برایمان می‌گوید و مدعی می‌شود این استان جزو استان‌هایی است که با توجه به میزان جمعیت ساکن در آن توانسته رتبه نخست کشوری در حوزه اهدای عضو را از آن خود کند. موفقیتی که در سایه فرهنگ‌سازی جامع، گذشت و رضایت خانواده‌های دارای بیمار مرگ مغزی، تغییر نگاه مردم به بیمار مرگ مغزی، عملکرد خوب تیم پیوند استان و فعالیت رسانه‌ها حاصل شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code