موضوعات
ضمیمه

قدمت 9 هزارساله بم

نویسنده:
هر چند که تاکنون بم را منشاء تمدنی ۲۵۰۰ ساله می دانستند اما کشفیاتی که در «تل آتشی» بم طی روزهای اخیر به دست آمده نشان می دهد تمدن این شهر حداقل ۹ هزار سال قدمت دارد...
1396/07/02
هر چند که تاکنون بم را منشاء تمدنی ۲۵۰۰ ساله می دانستند اما کشفیاتی که در «تل آتشی» بم طی روزهای اخیر به دست آمده نشان می دهد تمدن این شهر حداقل ۹ هزار سال قدمت دارد.
به گزارش مهر، بم یکی از کهن ترین شهرهای ایران است، مردم این شهر که تا ۱۵۰ سال قبل در ارگ قدیم بم زندگی می کردند رفته رفته و با تغییر شکل زندگی و کمبود فضا در این ارگ به سمت سکونت در اطراف این ارگ روی آوردند و شهر بم کنونی را در اطراف ارگ قدیم بم شکل دادند.
تل آتشی مکانی باستانی است که در ۳۰ کیلومتری شرق بم و در نزدیکی ارگ بم قرار گرفته است، مکان دقیق این محوطه تاریخی در منطقه دارستان ثبت شده است. مردم در این منطقه از گذشته اشیای مختلف تاریخی را پیدا می کردند. پس از مدتها حالا فصل کاووش در این تپه تاریخی آغاز شده است و نتایج اولیه تاریخ منطقه را متحول می کند. مطابق با نتایج اولیه تاریخ این منطقه بسیار قدیمی تر از ۲۵۰۰ سال است در این زمینه عمران گاراژیان باستانشاس و گروه همراهش کار کاو ش را آغاز کرده اند و اسکلت یک انسان و سازه های معماری را در این محوطه کشف کرده اند. گاراژیان می‌گوید:  بم یکی از مناطق باستانی مورد توجه باستانشناسان بین المللی است و مطالعه بر روی تمدن های این منطقه می تواند بسیاری از رمز و رازهای تمدن شرق را رمز گشایی کند. تل آتشی در واقع به زبان مردم محلی همان تپه آتشی است و در واقع یکی از نخستین روستاهای اولیه بشراست باشد این روستا در واقع در زمانی رونق داشته که هنوز سفال وجود نداشته است به همین دلیل به دوران بی‌سفال شهرت دارد. در این منطقه ما بقایای معماری قابل توجهی را کاو ش کرده ایم که مطالعه بر روی این داده‌ها ادامه دارد و خوشبختانه همکاری خوبی در این خصوص انجام شده است.
معماری کهن این روستا نیز مانند ارگ بم برمبنای استفاده از خشت بوده است و خشت‌های منحصر به فردی در این محوطه تاکنون یافت شده است و انتظار داریم در ادامه کاو‌ش ها نتایج قابل تاملی را کشف کنیم. پیش بینی می کنیم کاو ش ها تا اواسط مهرماه ادامه داشته باشد اما برای رسیدن به نتایج جالب با توجه به حساسیت لایه های مختلف این محوطه تاریخی به 5 سال زمان نیاز داریم.
 ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code