موضوعات
ضمیمه

طلوع سینما از زاهدان

نویسنده: رها معیری خبرنگار استان‌ها
چند روز پیش افتتاح نخستین مجتمع فرهنگی سینمایی در زاهدان موجی از شادی را در این استان به راه انداخت. سینما «هلال» به عنوان تنها سینمای استاندارد سیستان و بلوچستان و تنها سینمای زاهدان است...
1396/06/19
چند روز پیش افتتاح نخستین مجتمع فرهنگی سینمایی در زاهدان موجی از شادی را در این استان به راه انداخت. سینما «هلال» به عنوان تنها سینمای استاندارد سیستان و بلوچستان و تنها سینمای زاهدان است که مدتی پیش در این استان افتتاح شد. همانطور که مسئولان فرهنگی استان گفته اند، این سینما در چند روز بعد از افتتاح، موجی جدید را در میان مردم شهر به همراه داشته و استقبال خوبی از آن صورت گرفته است.
حال پهناورترین استان کشور با 187 هزار و 502 کیلومتر مربع گستره، 19 شهرستان و بیش از دو میلیون و 700 هزار نفر جمعیت محروم که تا چند وقت پیش حتی شکل سینماها را از یاد برده بودند، حالا یک مجتمع فرهنگی سینمایی دارند و می‌توانند در آن فیلم‌های روز را ببینید.

استقبال خوب مردم زاهدان از سینما هلال
در این باره «حسین مسگرانی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان به همشهری می‌گوید: « سال‌هاست که ما از نعمت سینما بی‌بهره بودیم و حالا به حمایت سازمان هلال احمر مردم محروم این استان می‌توانند از مجتمع فرهنگی سینمایی مجهز استفاده کنند. همواره استان سیستان و بلوچستان در زمینه هنر یکی از استان‌های پیشرو  و به غیر از سوزن‌دوزی، موسیقی، سفال و... در حوزه سینمایی یکی از استان‌ها در زمینه تولید و لوکیشن فیلم‌های ایرانی بوده است. حالا امیدواریم که این سینما بتواند استعدادهای نهفته این مردم را در حوزه فیلمسازی شکوفا کند. خوشبختانه 560 صندلی سینما هلال در روزهای گذشته میزبان علاقه‌مندان به سینما بوده است و این نشان می‌دهد وقتی امکانات باشد، مردم استان نیز از فضاهای فرهنگی استقبال می‌کنند.»  اما اوضاع در شهرستان‌های دیگر هم مانند استان سیستان و بلوچستان است و با وجود افتتاح سینمای هنر و تجربه در بابل چند وقت پیش تعطیلی 19 سینمای قدیمی در استان مازندران منجر به اعتراضات سینماداران شهرهای مختلف به وضعیت نامناسب سالن‌های سینما در شهرستان‌ها و نبودن امکانات و تسهیلات کافی برای حمایت از بازسازی و ساخت سالن‌های جدید در استان‌های مختلف شد.

بازار سیاه کپی فیلم‌های اکران شده
اگر سینما را به عنوان یک مکان عمومی نگاه کنیم، سالن‌های سینما نیز مانند پارک‌ها، کتابخانه‌ها و... یکی از اماکن عمومی است که هم به لحاظ فرهنگی و هم به لحاظ تفریحی به نحوی شایسته می‌توانند اوقات فراغت مردم را پر کنند. خیلی از سینماهای شهرستان‌ها به دلیل وضعیت بد اقتصادی نمی‌‌توانستند فیلم‌های روز را همزمان با تهران اکران کنند. از سوی دیگر سی دی‌های قاچاق زودتر از فیلم‌های سینمایی به شهرستان‌ها می‌رسید و بنابراین باعث استقبال نکردن مخاطب از فیلم‌های روی پرده می‌شد.
«وحید موسوی» مسئول سینما ایران شهر شیراز به همشهری می‌گوید: «سال‌هاست اعتراض خود را به قانون کپی رایت به گوش مسئولان می‌رسانیم، اما هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد.چند وقت پیش فیلم «گشت 2» روی پرده سینما بود و مردم نیمی از سالن سینمای ما را در هر سئانس پر می‌کردند، اما یکدفعه فیلم  در کانال‌های تلگرامی دست به دست و همین  باعث شد فیلم را از روی پرده برداریم. ما نیازمند کمک دولت هستیم و با فروش سینماها و با این وضعیت سی دی‌های قاچاق نمی‌توان سینما را بازسازی و به روز کرد.»

انجمن سینماداران بودجه ندارد!
محمد قاصد اشرفی رئیس هیات مدیره انجمن سینماداران در گفت و گویی که به تازگی با خبرگزاری مهر داشت به این معضل اشاره کرد و اقدام حوزه هنری در بازسازی سینماهای شهرستان‌ها را اقدامی مهم و قابل توجه در احیای صنعت سینماداری دانست.او گفت:«خوشبختانه مدتی است نهضتی قابل توجه در حوزه هنری اتفاق افتاده است. در یکی دو سال اخیر، دوستان در حوزه هنری حرکت موثر و فعالی در بازسازی سینماها داشته اند. سینماهای حوزه هنری در شهرستان‌ها برای بسیاری از مخاطبان و سینمادوستان حس و حالی ویژه و نوستالژیک دارند. بازسازی سینما آفریقای مشهد، سینما فلسطین همدان و سینما فلسطین اصفهان نشان از اهمیت دادن به علایق سینما دوستان در این شهرها دارد. خوشبختانه آمار فروش می‌گوید که بازسازی سینماها به رونق این سالن‌ها منجر شده است.»
رئیس هیات مدیره انجمن سینماداران افزوده است: «ساخت پردیس بسیار با ارزش است اما بخشی از دغدغه ما باید حفظ سینماهایی باشد که اعتبار، هویت و شناسنامه دارند. این سینماها خاطرات یک نسل هستند که در تاریخ سینمای ایران صاحب جایگاهند و نباید به مراکز تجاری تبدیل یا تخریب شوند. حوزه هنری با این بازسازی‌ها، خاطرات یک نسل را حفظ می‌کند و برای نسل آینده خاطره می‌سازد. بازسازی سینماها، کمک بزرگی به تولید فیلم در ایران است و نباید به سادگی از این تلاش چشم ‌پوشی کرد. متاسفانه انجمن سینماداران بودجه‌ای در اختیار ندارد تا به سینماها و حتی به نهادهایی که در ساخت و ساز موثر و پررنگ هستند، کمک کند. دوستانی که در انجمن فعالیت می‌کنند بدون دریافت دستمزد فعال هستند و بیشتر دغدغه روشن نگه داشتن چراغ سینما را دارند. تنها درآمد انجمن از حق عضویت اعضا است، این مبلغ ناچیز است و نمی‌تواند حتی مشکلات سینماها و مدیرانش را حل یا کمرنگ کند.»

تجاری شدن به جای فرهنگی بودن
واقعیت این است که سینماهای فرسوده به دلیل عدم امکانات رفاهی مخاطبان خودشان را به تدریج از دست می‌دهند. در حال حاضر سینماداران 5 درصد عوارض شهرداری، 8 درصد مالیات ارزش افزوده و نزدیک به یک درصد حق طبع بلیت می‌دهند. به عبارت دیگر 14 درصد از فروش به دولت واگذار می‌شود. یکی از خواسته‌های انجمن سینمادران این بوده که سالن‌های سینما که سالهاست وزارت ارشاد آنها را فرهنگی اعلام کرده دوباره تجاری شوند و شهرداری و شورای شهر به 50 درصد از سالن‌های موجودی که از ملک‌های با ارزشی برخوردارند اجازه دهند که به تجاری تبدیل شود تا از درآمد محل تجاری بتوانند هزینه نگهداری و تجهیز سالن‌های سینما را تامین کنند.

روند بازسازی سینماها در چند شهرستان
یکی از راهکارهای خروج از این مشکل اصلاحات در بخش قانونگذاری است؛ اگر در مجلس ردیف بودجه‌ای برای سینماهای فرسوده در نظر گرفته شود، سالن‌ها به ترتیب اولویت شهرستان‌ها مورد بازسازی قرار می‌گیرند. به گزارش مهر، محمود کاظمی مدیر عامل موسسه «بهمن سبز» در این باره گفت: «بازسازی سینما خانواده اصفهان از خرداد ماه آغاز می‌شود. نقشه‌های این سینما این هفته در هیات مدیره موسسه بررسی می‌شود و تصمیم می‌گیریم که این سینما به ۴ یا ۵ سالن نمایش تقسیم شود. پس از پایان بازسازی این سینما، بازسازی سینما ساحل آغاز می‌شود و این سینما هم به یک پردیس ۴ سالنی تبدیل خواهد شد. تجربه بازسازی سینما فلسطین اصفهان نشان داد که این شهر گنجایش چند پردیس را دارد. بازسازی سینما خانواده با همراهی حوزه هنری، مدیران استانی و موسسه «سینما شهر» انجام می‌شود.»
 مدیر عامل موسسه «بهمن سبز» افزود: پردیس سینمایی مراغه یکی دیگر از سینماهایی است که قرار است ساخت آن را آغاز کنیم، فعلا در مراحل اداری هستیم و پروژه ساخت این سینما در خرداد ماه کلید می‌خورد. سینما قدس تبریز که بازسازی آن سال گذشته شروع شده و به دو سالن تبدیل شده است نیز عید فطر امسال بازگشایی می‌شود. بازسازی سالن یک و سه سینما شاهد تهران تمام شده و بازسازی سالن ۲ به زودی آغاز خواهد شد.
 ۱۰ سینمای پرمخاطب حوزه هنری در فروردین ۹۵ عبارتند از آفریقای مشهد، سعدی شیراز، سپاهان اصفهان، ساحل اصفهان، استقلال تهران، سپهر ساری، فلسطین شیراز، فلسطین اصفهان، آزادی کرمانشاه، بهمن یک آمل.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code