موضوعات
ضمیمه

صید موتو قدمتی 80 ساله دارد

نویسنده: سمانه رضوی خبرنگاراستان‌ها
پاییز که می‌شود کار صیادان در هرمزگان هم شروع می‌شود. کاری که تنها به صید ماهی ختم نمی‌شود، چرا که صید تازه شروع کار آنهاست؛ صیادانی که با خانواده‌هایشان در بخش تولید کود ماهی هم فعالند. با «جاسم خرقانی» درباره کارشان و شیوه‌های کاری‌شان به گفت‌وگو نشستیم.
1396/09/04
  • صیادان منطقه غالبا چه ماهی‌هایی صید می‌کنند؟
کار صیادان این منطقه غالبا صید ریزماهی است، آن هم به شیوه سنتی. صیادان با دو قایق در کنار هم به صید می‌روند. در قالب گروه‌های 12 نفره.
  • قدمت این نوع صید در منطقه چند سال است ؟
این شیوه صیادی عمری 80 ساله دارد.
  • چطور این ماهی‌ها را خشک می‌کنید؟
برای خشک کردن ماهی متو آنها را به ساحل می‌آورند و روی شن و ماسه ساحل می‌ریزند. البته این قسمت کار با همکاری زنان انجام می‌شود که باید از آن به عنوان بدبوترین و طاقت فرساترین مرحله عمل‌آوری یاد کرد.
  • ماهی‌ها چند روز باید روی‌شن‌های ساحل بمانند تا خشک شوند؟
برای خشک کردن ماهی‌ها آنها را 10 روز زیر نور مستقیم آفتاب قرار می‌دهند. در مدت یک هفته آنقدر بوی بد می‌دهند که ساکنان اطراف اذیت می‌شوند، چه برسد به افرادی که به این وضعیت عادت ندارند. اگر در فصل صید به صیدگاه‌های ماهی متو سفر کنید بوی بد و مشمئزکننده ماهی از کیلومترها دورتر شما را آزار خواهد داد.
  • از ماهی موتو برای غذاهای محلی هم استفاده می‌شود؟
بله، از ماهی موتو در تهیه غذا هم استفاده می‌کنند. پس از این‌که ماهی‌ها خشک شد آنها را کاملا می‌کوبند؛ سپس آماده استفاده برای طبخ غذاهای محلی است. البته بیشترین کاربرد ماهی موتو در مصارف خوراکی و غذایی دام و طیور است.
از روغن آن برای موارد بهداشتی و آرایشی و تهیه کود کشاورزی و غیره استفاده می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code