موضوعات
ضمیمه

سفر به دشت آفتابگردان

نویسنده: مرجان هاشمی خبرنگار استان‌ها
منطقه کالپوش، در حوالی شاهرود، از جاذبه‌های گردشگری استان سمنان است. اواخر تابستان و اوایل پاییز، میلیون‌ها گل آفتابگردان در دشت‌های کالپوش می‌شکفند....
1396/07/19
منطقه کالپوش، در حوالی شاهرود، از جاذبه‌های گردشگری استان سمنان است. اواخر تابستان و اوایل پاییز، میلیون‌ها گل آفتابگردان در دشت‌های کالپوش می‌شکفند. در این زمان تا چشم کار می‌کند گل‌های آفتابگردان هستند که سر بلند کرده‌اند و منظره سبز و زرد ساخته‌اند.
دشت آفتابگردان کالپوش در فاصله 220 کیلومتری در شمال شرق شاهرود واقع است. این منطقه سرسبز و جنگلی است و به دلیل بارندگی بسیار و حاصلخیزی خاک، محل مناسبی برای کشاورزی است. وجود جنگل‌ها در این ناحیه منطقه‌ای مناسب برای حیوانات فراهم کرده است و می‌توان گفت این ناحیه یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های حیات وحش سمنان است.
این منطقه در مجاورت پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق و پارک ملی گلستان قرار دارد و از همین رو موقعیت بسیار خوبی برای توسعه گردشگری دارد.
در این منطقه، بر خلاف باقی مناطق، گل‌های آفتابگردان نه در زمین مسطح بلکه در دشت‌های ناهموار و تپه‌ها روییده‌اند و این آبشار زرد رنگ آفتابگردان‌ها، این منطقه را از سایر دشت‌های آفتابگردان متمایز کرده است. آفتابگردان در اوایل بهار در این منطقه به دو شیوه دیم و آبی کاشته می‌شود.
آفتابگردان‌های این ناحیه، انواع مختلف آن از پا کوتاه تا دانه درشت را شامل می‌شود. جذابیت دیگر این منطقه، یک رویداد فصلی است که سالی یک بار به مدتی محدود اتفاق می‌افتد. از میانه  اردیبهشت تا آخر خرداد، شقایق‌ها از زمین سربرمی آورند و دشت یکپارچه سرخ می‌شود.
جشنواره دشت شقایق که همراه با برگزاری مسابقات کشتی محلی است، هر سال در منطقه کالپوش برگزار می‌شود. برای رسیدن به این منطقه، پس از طی 60 کیلومتر از جاده شاهرود به مشهد، با دیدن تابلوی شهر میامی به شمال تغییر مسیر دهید. این راه در نهایت به کالپوش منتهی می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code