موضوعات
ضمیمه

روز جهانی کودک و بازتابش در فضای مجازی

نویسنده: سحر رستمی خبرنگاراستان‌ها
روز جهانی کودک روزی است برای کودکان و‌ به احترام ‌کشورها و سازمان‌های بین‌المللی مختلف روزهای متفاوتی را به عنوان روز کودک اعلام کرده و مراسم این روز را جشن می‌گیرند...
1396/07/19
  • کودکان جهانی
روز جهانی کودک روزی است برای کودکان و‌ به احترام  ‌کشورها و سازمان‌های بین‌المللی مختلف روزهای متفاوتی را به عنوان روز کودک اعلام کرده و مراسم این روز را جشن می‌گیرند.
در واقع در سال ۱۹۴۶، بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا، مجمع عمومی سازمان ملل به منظور حمایت از کودکان، سازمانی به نام یونیسف را که ابتدا «انجمن بین‌المللی ویژه کودکان سازمان ملل» نام گرفت، ایجاد کرد.
در سال ۱۹۵۳، یونیسف یکی از بخش‌های دائمی در سازمان ملل شد و روز ۸ اکتبر نیز روز جهانی کودک نام‌گذاری شد. به این ترتیب است که 16 مهر ماه به عنوان روز جهانی کودک مورد توجه کاربران فضای مجازی در شهرهای مختلف ایران قرار گرفت و آنها در شبکه‌های اجتماعی از کودکان خود قدردانی کردند و به آنها تبریک گفتند.  یکی از کاربران مشهدی در این خصوص نوشت: کودکان، آسیب‌پذیرترین گروه در هر جامعه هستند و از هیچ‌چیز آنان از جمله غذا، پوشاک و نیازهای دیگرشان نباید کاست. توجه نکردن به وضعیت کودکان به علت مشکلات اقتصادی و کاستن بودجه‌هایی که شرایط زندگی و حیات کودکان را می‌سازد، می‌تواند آینده کودکان را با مشکلات جدی مواجه کند و برای همین مسئولیت سختی بر گردن پدر و مادر است.  کاربر سیستانی هم نوشت: کودک باید در فضایی سرشار از محبت و تفاهم بزرگ شود. باید قدر کودکانمان را بدانیم و نگذاریم در بدترین شرایط هم سختی را احساس کنند. کاربر دیگری هم خطاب به دخترش نوشت: دختر عزیزم روزت مبارک! با امید سرافرازی و رشد و بالندگی‌ات زنده هستم. یکی از کاربران خوزستانی هم نوشت: فرزندانمان را دوست بداریم، حتی اگر پول نداریم!
  •     ‌واژگونی دو خودرو با 11 مصدوم در چهارمحال و بختیاری
 واژگونی دو خودرو طی یک روز در استان چهارمحال و بختیاری 11 مصدوم بر جای گذاشت و همین مساله واکنش کاربران در فضای مجازی را به همراه داشت. بنا بر گزارش‌های رسمی، مورد اول واژگونی وانت‌پراید در محور لردگان منج بود. مورد دوم نیز در محور آقبلاغ - بلداجی رخ داد و بر اثر واژگونی پراید شش مصدوم بر جای گذاشت. یکی از کاربران شهر کردی در این خصوص نوشت: هوا سرد شده و برف و باران در راه است و وضعیت جاده‌ها روز به روز بدتر می‌شود. ‌ای کاش احتیاط بیشتری به خرج دهیم.  کاربر دیگری نوشت: 11 مصدوم در یک روز؟! عین فاجعه است. ما ایرانی‌ها همه در تصادف خواهیم مرد! دلیلش هم فقط بی‌احتیاطی خودمان است و بس. کاربر دیگری هم نوشت: خودروهای ناایمن، جاده‌های ناایمن و رانندگان ناایمن! این است رمز تصادفات بی‌شمار ایرانی‌ها.
  •     ‌کمبود غذا برای یوزها
 یوزهای کمیاب ایرانی از بی‌غذایی به جاده‌ها می‌آیند و کشته می‌شوند. این خبری است که نگرانی فعالان محیط زیست در فضای مجازی را به دنبال داشته است. ماجرا از این قرار است که علی‌اکبر قربانلو، رئیس حفاظت محیط ‌زیست شاهرود، اعلام کرده: تردد یوزها در زیستگاه‌ها و عبور از جاده‌ها که در چند سال اخیر به بروز تصادفات و تلفات جاده‌ای این گونه نادر نیز انجامیده بیشتر به‌واسطه کمبود طعمه بوده است. یکی از کاربران شاهرودی در واکنش به این خبر نوشت: حق با علی‌اکبر قربانلو است. از آنجا که محور شاهرود- مشهد از مهم‌ترین زیستگاه‌ یوزپلنگ آسیایی عبور می‌کند، متاسفانه رعایت نکردن رانندگان و سرعت بالای خودروها از عوامل بروز تصادف یوزها و کشته شدن آنهاست که باید به آن رسیدگی کرد.
کاربر دیگری هم نوشت: حیات ‌وحش در زیستگاه خود در حرکتند و بنا بر این باید حتی‌الامکان از عبور جاده از زیستگاه‌های مهم اجتناب کرد. ضمن این‌که تعبیه علائم هشداردهنده و فرهنگسازی در این مورد نیز موثر است. باید به مردم یاد داده شود به حیات وحش احترام بگذارند.  کاربر دیگری هم نوشت: یوزهای ایرانی کمیابند و حیف است که در تصادف کشته شوند. کاش برای غذا دادنشان فکری می‌کردیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code