موضوعات
ضمیمه

روزگار سپری شده غار سالخورده

نویسنده: نازنین ساسانیان خبرنگار استان‌ها
غارها از جاذبه‌های طبیعی در جهان هستند که همواره مورد توجه توریست‌ها قرار می‌گیرند. غارنوردها از سراسر جهان به دنبال یافتن نمونه‌های منحصر به‌فرد به غارهای مهم در کشورهای مختلف سر می‌زنند...
1396/07/18
غارها از جاذبه‌های طبیعی در جهان هستند که همواره مورد توجه توریست‌ها قرار می‌گیرند. غارنوردها از سراسر جهان به دنبال یافتن نمونه‌های منحصر به‌فرد به غارهای مهم در کشورهای مختلف سر می‌زنند. غارها حفره‌هایی ساخته شده بر اثر حل شدن سنگ‌ها‌در آب و ذوب شدن یخ‌ها هستند و دالان‌های تودرتوی آن موجب جذابیت‌‌شان می‌‌شود.
یکی از معروف‌‌ترین غارهای ایران غار چال ‌نخجیر است. این غار میان نراق و دلیجان در استان مرکزی واقع شده است. سال ۱۳۶۸ این غار توسط چوپان‌های نراقی کشف شد.
قدمت چال‌نخجیر به ۷۰ میلیون سال می‌رسد و در میان غارهای آهکی زنده جهان جایگاه ویژه‌ای دارد. این غار از جمله غارهای طبقاتی است و از سه طبقه مجزا تشکیل شده است. دو طبقه از آن با ایجاد مسیرها و پله‌هایی که گاهی تعداد آن‌ها به ۴۷ پله می‌رسد، برای بازدید گردشگران آماده شده است.
به دلیل آنکه هیچ نوری به داخل غار نمی‌تابد، موجود زنده‌ای هم در آن زندگی نمی‌‌کند. سقف غار بسیار بلند است و میانگین ارتفاع آن به ۸ متر می‌رسد. پهنای غار از ورودی تا عمق، تا یک کیلومتر متغیر است.

کشف چال‌نخجیر
کامران سلیمانی غارنوردی بود که اولین بار در سال ۱۳۶۷ تا عمق ۵۰۰ متری غار پیش رفت، اما به علت تمام شدن «نخ ردزنی» مجبور به بازگشت شد. یک سال بعد در سال ۱۳۶۸ تیمی ۳ نفره از غارنوردان جهت کشف بیشتر وارد غار شدند و از آن زمان به صورت رسمی کشف این غار ثبت شد.
بر اساس تحقیقات و پژوهش‌‌های انجام شده حدود نود و پنج درصد دیواره‌‌های غار پوشیده از رسوبات آهکی و باقی محیط داخلی سنگی است. هنوز تمام محیط داخلی غار برای بازدید عمومی کف ‌سازی، ایمن ‌سازی و نور پردازی نشده است. با این حال در بخش انتهایی غار دریاچه‌ای قرار دارد که گفته می‌‌شود برای قایقرانی مناسب است. اما شناسایی این دریاچه هنور به شکل کامل انجام نشده است. تهویه درون غار مناسب است و همین موجب شاخص بودن این غار  و ثبت آن در سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی ایران ‌ شده است.

گردشگران به غار آسیب زده‌اند
با وجود گذشت بیش از یک دهه از زمان ثبت این غار در فهرست آثار ملی، چال ‌نخجیر هنوز با مشکلاتی روبه‌رو است که امکان بازدید و جذب توریست را با کندی مواجه کرده است. نهشته‌های موجود در غار (مواد موجود در زمین سست یا سخت که براثر فرایند یا عاملی طبیعی انباشته شده باشد) از نمونه‌‌های منحصر به‌فرد در جهان بود که در اثر تماس دست بازدید کنندگان و تشکیل کپک روی دیواره‌‌ها تخریب شدند. حفظ و نگهداری از این غار به بخش خصوصی واگذار نشد و هزینه‌‌های لازم برای این منظور نیز تامین نشده باقی ماند. از این رو مراجعه کنندگان و بازدیدکنندگان با کمبود امکانات رفاهی در این منطقه روبه‌رو می‌شوند. همین موجب شده که میزان گردشگران در سال‌های اخیر کاهش چشمگیری پیدا کند. فروش بلیت برای بازدید از غار ساماندهی نشده است.
بنابراین نظارت بر نوع مراجعه و بازدید نیز وجود ندارد. به عنوان مثال عکس‌برداری از محوطه داخلی بلا مانع است اما نور فلاش در داخل غار ممنوع اعلام شده، چرا که این نور می‌تواند به نهشته‌های داخل غار آسیب برساند. همچنین در سال‌های اخیر دهانه این غار در پروژه توسعه و گشایش تخریب شد و نبود نظارت و کنترل بازدیدکنندگان موجب شد که میانگین دمای داخل غار افزایش پیدا کند.

چشمه‌های آب گرم و رونق گردشگری
از دیگر جاذبه‌های دیدنی در این ناحیه می‌توان به چشمه‌های آب گرم در محلات اشاره کرد. این  چشمه‌ها در ۱۵ کیلومتری شمال شرق شهر محلات و در استان مرکزی واقع شده‌است. چشمه‌‌های آب گرم نیز مانند دیگر جاذبه‌های طبیعی می‌تواند گردشگران زیادی را به مناطق کمتر شناخته شده در ایران فرابخواند. از این رو لزوم رسیدگی به این مناطق بیش از پیش احساس می‌شود. اگرچه در نزدیکی چشمه‌های آب گرم محلات هتلی احداث شده است اما این مجموعه امکانات رفاهی عمومی برای مراجعه کنندگان به چشمه‌های آب گرم ندارد.
چشمه‌های آبگرم محلات از نوع آب‌های گرم عمقی هستند که از بخاره خمیره سنگ‌های سوزان درون پوسته زمین به‌وجود آمده و به سطح زمین می‌رسند. عمق این آب‌ها گاهی به ۲۰ هزار متر و گرمای آنها متناسب با سرعت بالا آمدن گاهی به ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد.
چشمه‌های آب گرم محلات قدمتی تاریخی دارند. اگرچه خواص درمانی این چشمه‌ها هنوز به شکل رسمی تایید نشده است اما بر اساس اسناد تاریخی آب‌گرم این ناحیه برای درمان بیماری‌های مرتبط با کبد و دستگاه گوارش مناسب است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code