موضوعات
ضمیمه

رقص خنجر آیین به یادماندنی ترکمن‌ها

نویسنده: سمانه رضوی خبرنگاراستان‌ها
رقص خنجر یکی از نمایش‌های هنری رایج در میان ترکمن‌هاست. رقصی که به گفته اهلی بومی منطقه، در واقع ذکری است به درگاه خدا که در قالب رقص خودش را نمایان می‌سازد...
1396/05/16
رقص خنجر یکی از نمایش‌های هنری رایج در میان ترکمن‌هاست. رقصی که به گفته اهلی بومی منطقه، در واقع ذکری است به درگاه خدا که در قالب رقص خودش را نمایان می‌سازد. این رسم قدمت طولانی دارد و در خیلی از مواقع ضروری برای حل مشکلات و مسائل پیش رو، ترکمن‌ها دست به دامنش می‌شوند برای کمک گرفتن. در گفت وگویی با نیما غلامی، مردم‌شناس، با این آیین سنتی بیشتر آشنا شدیم.
  • از قدمت رقص خنجر بگویید؟
اجرای این مراسم به حدود سه قرن قبل از ظهور اسلام بر می‌گردد. در آن روزگار مراسم رقص خنجر صرفا به عنوان آیینی نمایشی با مضمونی حماسی اجرا می‌شد.
  • چه مواقعی این رسم اجرا می‌شد؟
قبایل ترکمن این رسم را که به صورت دسته‌جمعی و با لباس سنتی و خنجر به کمر اجرا می‌شود، در گذشته معمولا قبل از شکار و شروع نبرد با حیوانات درنده اجر ا می‌کردند تا برای پیروزی روحیه بگیرند. خلاصه آن که این نمایش نوعی آمادگی کامل برای عزیمت جنگجویان و مبارزان صحرا بوده است. مبارزانی که با گرفتن خنجر به دست و چرخیدن و انجام حرکات موزون، همراه با فریاد کشیدن خود را برای نبرد با دشمن آماده می‌کردند.
  • آنچه در زمان اجرا زمزمه می‌کنند، چیست؟
از آنجا که این مراسم حالت عارفانه و صوفیانه دارد، اجرا کنندگان در حالی که می‌رقصند به ذکر خدا می‌پردازند.
  • نحوه اجرای رقص خنجر چگونه است؟
در این مراسم یک گروه 6 نفره از مردان ترکمن دور آتش می‌چرخند و آوای خاصی را تکرار می‌کنند. گروه رقصنده در هر چرخشی « آهی آهی» را تکرار می‌کنند.
  • این مراسم ‌ چه اوقاتی اجرا می‌شود؟
 رقص خنجر هنوز هم در بین قبایل مختلف ترکمن رواج دارد و امروزه نیز در سراسر مناطق ترکمن صحرا و شهرستان گنبد در مراسم عروسی، جشن «آق آش» و جشن‌های مختلفی چون ضیافت حج، ختم قرآن و موقع برپاداشتن آلاچیق  برگزار ‌ می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code