موضوعات
ضمیمه

در راه خراسان

نویسنده: پروین امامی خبرنگار استان‌ها
قوشه روستایی است در دامغان استان سمنان. این روستا در دهستان تویه‌دروار واقع شده است و 38 کیلومتر با شهر دامغان فاصله دارد...
1396/09/13
قوشه روستایی است در دامغان استان سمنان. این روستا در دهستان تویه‌دروار واقع شده است و 38 کیلومتر با شهر دامغان فاصله دارد.
 بر اساس آخرین سرشماری‌ها، قوشه حدود 135 نفر جمعیت دارد. این روستا، یکی از روستاهای تاریخی شهرستان دامغان است و از جمله آثار تاریخی آن می‌توان به کاروانسرای شاه‌عباسی اشاره کرد. این کاروانسرا که متعلق به دوران صفویه است، یکی از بناهای زیبای مسیر خراسان محسوب می‌شود.
این بنا از نوع چهار ایوانی است که از دور به شکل مربع است و از داخل به صورت هشت ضلعی ساخته شده است. در مقابل این بنا آب انباری قرار دارد که برای استفاده زائران ساخته شده است. این کاروانسرا در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.
دومین اثر تاریخی روستا که مورد توجه بسیاری از اهالی قوشه و مسافران قرار گرفته حمام تاریخی این روستا ست. این حمام دارای رختکنی بزرگ است که دور تا دور آن سکوهایی برای تعویض لباس دارد و در وسط این رختکن، حوضی است کوچک. حمام تاریخی قوشه، مورد استفاده گردشگران علاقه‌مند به استفاده از گرمابه‌های سنتی قرار می‌گیرد.
علاوه بر حمام و کاروانسرا، دو قلعه، آب‌انبار قدیمی، مدرسه و خانه‌های تاریخی از جاذبه‌های این روستا به شمار می‌روند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code