موضوعات
ضمیمه

دره هندوستان

نویسنده: سهیل شجاعی خبرنگار استان‌ها
هندوستان از روزگاران دور برای مردم دنیا، سرزمین عجایب و شگفتی‌ها بوده است. از قدیم، هر چیز ناشناخته‌ای را اغلب به هند نسبت می‌دادند...
1396/05/22
هندوستان از روزگاران دور برای مردم دنیا، سرزمین عجایب و شگفتی‌ها بوده است. از قدیم، هر چیز ناشناخته‌ای را اغلب به هند نسبت می‌دادند و هر چه نمی‌شناختند هندی می‌نامیدند. هر چیزی که تعجب برمی‌انگیخت هم ربطی به هندوستان داشت. ایران و هندوستان با هم غریبه نیستند. نگاهی به تاریخ این دو کشور و البته نیم‌نگاهی هم به جغرافیا، نشانمان می‌دهد که این دو سرزمین چقدر و به چه علت از فرهنگ یکدیگر وام گرفته‌اند. ایران در همسایگی پاکستان قرار گرفته است که شباهت بسیاری از برخی جهات با هندوستان دارد و در بعضی ویژگی‌های فرهنگی و همچنین پوشش گیاهی و کشاورزی با این کشور مشترک است. استان‌های شرقی ایران، سیستان و بلوچستان و خراسان، تا حدودی با این جلوه‌های فرهنگی درآمیخته‌اند. از طرف دیگر، ویژگی شگفت‌انگیزی هندوستان برای ما ایرانی‌ها پا بر جا است. شاید به همین خاطر نام دره عجیب و شگفت‌انگیزی در خراسان جنوبی را دره هندوستان گذاشته‌اند. هر چند کسی دلیلی قطعی برای نام‌گذاری این دره ارائه نمی‌دهد، اما نگاهی به شگفتی‌های طبیعی این منطقه شاید تا حدودی بتواند ما را راهنمایی کند.
دره هندوستان واقع در منطقه اسفدن در قائنات خراسان جنوبی، یکی از شگفت‌انگیزترین طبیعت‌ها را دارد. پوشش گیاهی متنوع و زیبا و لاله‌های زرد و سرخی که تن دشت را رنگین می‌کنند در کنار چشمه‌ها و آب و هوای دلپذیر این ناحیه، آن را به دره‌ای پرجاذبه و حیرت‌انگیز بدل ساخته است. البته شاید این ویژگی‌ها برای چوپانانی که بهار و تابستان دام‌هایشان را به دره هندستان برای چرا می‌آورند چندان مشهود نباشد. اما اگر ما دست از زندگی شهری بکشیم و دو سه شبی را در حوالی این منطقه شگفت‌انگیز به صبح برسانیم، تا مدت‌ها مزه هوای خوش و خوراکی‌های لذیذش زیر زبانمان خواهد ماند.
خراسان جنوبی با وجود داشتن کویر، جاذبه‌های طبیعی دیگری هم دارد که شاید در کنار کویر چندان باورپذیر نباشند. دره هندوستان در اسفدن یکی از همین جاذبه‌هاست. خراسان جنوبی سرزمینی کویری محسوب می‌شود اما می‌تواند با سرسبزی‌هایش   گردشگران بسیاری را به خود جذب کند. امروز که از دره هندوستان در اسفدن خراسان جنوبی حرف می‌زنیم، این منطقه جزومناطق طبیعی بکر قائنات محسوب می‌شود. البته اگر مدام برای جذب گردشگر به آن تبلیغ شود و از شیوه‌های درست طبیعت‌گردی حرفی به میان نیاید، احتمالا این ناحیه هم به سرنوشت باقی گردشگاه‌های طبیعی شناخته شده درمی‌آید.
در حال حاضر جاده دسترسی به این منطقه، چندان تعریفی ندارد و راه رسیدن به دره هندوستان چندان ساده نیست. هر قدر که در این منطقه بر ارتفاع افزوده می‌شود، مواجهه آدمی با زیبایی‌ها و شگفتی‌ها هم بیشتر می‌شود. در دره هندوستان، آبی خنک و گوارا از دل کوه‌ها سرچشمه می‌گیرد و به زیر پای مسافران جاری می‌شود. در کنار آن، نمی‌توان از زیبایی درختان پسته و کاج چشم برداشت و درختچه‌های سرخ زیبای زرشک را از قلم انداخت.
علاوه بر کاج، زرشک و پسته کوهی، درخت‌های انجیر وحشی، بنه، بادامشک، گز و بوته‌های آویشن و زیره  باقی پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می‌دهند و به فراوانی در دره هندوستان روییده‌اند. گیاهان دارویی روییده در این دره، در روزهای مختلف سال مردم بسیاری را به سوی خود می‌کشاند. اهالی آن حوالی، راهی دره می‌شوند تا با چیدن مقادیری گیاهان خوروی کوهی، برای یک‌ سال خود آذوقه دارویی جمع‌آوری کنند. سوسن، شقایق و سینه کفتر گل‌هایی هستند که تن سبز دره را رنگین می‌کنند.
در میان آن‌ها، اگر خوب دقت کنید، کبک‌های کوهی را می‌بینید که شادمانه در گوشه‌ای می‌خرامند و با کوچک‌ترین صدای مشکوکی می‌پرند . آواز پرندگان گوناگون از دیگر زیبایی‌های این دره شگفت است. شگفت شاید از آن رو که این دره سرسبز در نزدیکی دق اسفندن قرار دارد. دق‌ها از پدیده‌های جالب نواحی کویری هستند و از رسوباتی تشکیل می‌شوند که در سرزمین‌های هموار به وجود می‌آیند. سطح صافی دارند که حاصل شوری خاک است و طول برخی از آن‌ها به 20 کیلومتر می‌رسد. دق‌ها منظره‌ای بدیع می‌سازند که بر زیبایی طبیعت سخت و یکنواخت کویر می‌افزاید. زندگی سبز دره هندوستان در کنار شوری و خشکی دق اسفدن موجب شگفتی‌ای است که حرفش بود.
برای این منطقه سرویس بهداشتی تدارک دیده‌اند. همچنین این ناحیه دارای پارکینگ برای خودرو و محل‌هایی مشخص شده برای اتراق است. با این وجود شاید آنچه بیش از هر چیز دیگر مورد نیاز است، آموزش به طبیعت‌گردان برای محافظت از این شگفتی طبیعی است. هر چه نباشد، این دره تا زمانی دره هندوستان است که در زباله غرق نشده و درختان و سبزه‌هایش را در اثر بی‌مبالاتی آدمی از دست نداده باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code