موضوعات
ضمیمه

خوراک جشن دندان

نویسنده: مهرزاد عبداللهی خبرنگار استان‌ها
غذاهای کردستان، عطر طبیعت کوهستانی این ناحیه را دارند. آش‌ها، پلوها و خوراک‌هایشان، غذاهایی است که با وجود سادگی، خوش‌طعم و خلاقانه هستند. از جمله غذاهای بومی کردستان می‌توان به‌آش دانه کولانه اشاره کرد...
1396/05/29
غذاهای کردستان، عطر طبیعت کوهستانی این ناحیه را دارند. آش‌ها، پلوها و خوراک‌هایشان، غذاهایی است که با وجود سادگی، خوش‌طعم و خلاقانه هستند. از جمله غذاهای بومی کردستان می‌توان به‌آش دانه کولانه اشاره کرد.
این‌ آش با گندم و قلم گوسفندی پخته می‌شود و بسیار مقوی است. برای تهیه دانه کولانه، به 300 گرم گندم، نخود، عدس و لوبیا قرمز از هر یک 150 گرم، مقداری مرزه خشک، مقداری پیاز برای تهیه پیاز داغ، 2 قلم متوسط گوسفندی و مقادیری فلفل، نمک و زردچوبه نیاز است.
با این میزان از مواد اولیه می‌توان این آش را برای 6 نفر درست کرد. برای پخت این آش، ابتدا گندم‌ها را به مدت ۲۴ ساعت درون آب سرد نگه می‌داریم تا کاملا آب را جذب کنند و یا حتی در آستانه جوانه زدن باشند. سپس درون قابلمه نخود و لوبیا قرمز و عدس را همراه گندم در مقداری آب می‌ریزیم و روی اجاق می‌گذاریم. حرارت باید یکنواخت باشد طوری که تمامی حبوبات و گندم خوب پخته و‌آش لعاب‌دار شود.
بعد از پخت نسبتا کامل، مرزه را اضافه می‌کنیم. هنگامی که تمام محتویاتش پخته شد، درون ماهیتابه پیاز داغ را آماده می‌کنیم. همچنین برای خوش طعم کردن این آش می‌توان قلم گوسفندی را هنگام فرایند پخت اضافه کرد.
به جای قلم گوسفندی می‌توان وقتی آش کاملا پخته شد برای خوشمزه کردن و تزئین آن از کوفته قلقلی استفاده کرد.
 این آش جزو غذاهای تقریبا مناسبتی خطه کردستان است که هنگام   رویش دندان‌های شیری کودکان پخته و بین اقوام پخش می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code