موضوعات
ضمیمه

خطر ایست قلبی بیمارستان‌ها

نویسنده: فاطمه عسگری نیا خبرنگاراستان‌ها
یکی از تلخ‌ترین خاطره‌ها از آخر و عاقبت بیمارستان‌های فرسوده، به وقوع زلزله‌ها برمی‌گردد. زلزله‌هایی که در اولین ساعت وقوع، تنها امید مردم برای امدادرسانی و درمان زلزله‌زدگان را به ناامیدی تبدیل می‌کنند...
1396/09/11

یکی از تلخ‌ترین خاطره‌ها از آخر و عاقبت بیمارستان‌های فرسوده، به وقوع زلزله‌ها برمی‌گردد. زلزله‌هایی که در اولین ساعت وقوع، تنها امید مردم برای امدادرسانی و درمان زلزله‌زدگان را به ناامیدی تبدیل می‌کنند. آخرین خاطره‌مان هم به زلزله کرمانشاه و تخریب تنها بیمارستان در سرپل ذهاب برمی‌گردد. بیمارستانی که تخریبش در فضای مجازی سر و صدای زیادی به پا کرد. هر چند این بیمارستان در قیاس با دیگر بیمارستان‌هایی که در زلزله‌ها تخریب شد یک تفاوت اساسی داشت و آن عمر کم بیمارستان بود. چرا که این بیمارستان در قیاس با بیمارستان‌هایی که در زلزله‌های شش ریشتری اهر و هریس تبریز در سال 91 خراب شدند، خیلی جوان‌تر بود. بعد از این دو بیمارستان، بیمارستان تازه تاسیس شهید صادق گنجی برازجان است که با زلزله‌ای 5/7 ریشتری تخریب شد.
 قصه تخریب بیمارستان‌ها در زلزله‌ها به این چند مورد خلاصه نمی‌شود، چرا که وقتی پای درد دل مردم شهرستان زرند کرمان بنشینیم آنها هم از زلزله و تخریب بیمارستان‌هایشان گلایه‌ها دارند. صحبت از بیمارستان 60 ساله‌ای است که وقتی زلزله آمد، مردم این شهر را از داشتن سه بخش اطفال، داخلی و زنان و زایمان محروم کرد. به بهانه تکرار تخریب این بیمارستان‌ها کوشیدیم تا با تهیه گزارشی از وضعیت بیمارستان‌های فرسوده شهرهای مختلف که مردم سال‌هاست چشم‌انتظار بازسازی‌شان هستند، مطلع شویم.

65 درصد بیمارستان‌های دولتی کشور فرسوده‌اند
آمارهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حکایت از آن دارد که بالغ بر 65 درصد بیمارستان‌های دولتی کشور، قدمتی بیش از نیم قرن دارند. بیمارستان‌هایی که برای نوسازی و تجهیزشان به اعتبارات زیادی نیاز است تا کشور از این پس شاهد قربانی شدن مردم هنگام وقوع بلایای طبیعی چون زلزله نباشد. موضوعی که ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هم آن را تایید کرده است.  علیرضا زالی هم که سال‌های زیادی را در حوزه پزشکی قانونی سپری کرده، حتی بعد از واسپاری کرسی ریاست این سازمان، دل‌نگرانی‌هایش از بابت ساختمان‌های پیر و فرتوت حوزه درمان تمامی ندارد. او در این باره می‌گوید: «بعد از وقوع حوادث و بلایای طبیعی، مهم‌ترین تکیه‌گاه و قوت قلب مردم، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی‌اند. با توجه به فرسودگی نگران کننده تعداد زیادی از این مراکز و غیرایمن بودنشان طی سال‌های گذشته، همواره شاهد ناامیدی مصدومانی بوده‌ایم که بعد از حادثه‌ها راهی این مراکز شده‌اند. مراکزی که قبل از خانه‌هایشان با تلی از خاک یکسان شده‌ بودند.»  زالی با اظهار تاسف از این حوادث می‌گوید:« این اتفاقات در حالی رقم می‌خورد که مراکز درمانی و بیمارستانی باید از بالاترین استاندارد و ایمنی برخوردار باشند تا در مواقع بحران به مصدومان و بیماران امدادرسانی کنند.»

بیمارستان 65 ساله کرمان
به شهرهای مختلف که سفر می‌کنیم، حکایت تلخ بیمارستان‌های فرسوده در همه جا از سوی مردم روایت می‌شود. کرمان از جمله این شهرهاست. شهری که مردمش حدود یک دهه  است چشم‌انتطار بهره‌برداری از ساختمان جدید بیمارستان شهید باهنر هستند.
به گفته دکتر حمیدرضا رشیدی‌نژاد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان، بیمارستان 65 ساله کرمان علاوه بر فرسودگی و ظرفیت محدودش این روزها شاهد ایجاد بخش‌های جزیره‌ای در دل خود است . بخش‌های پراکنده‌ای که باعث شده فضای بیمارستان از استاندارد‌های لازم برخوردار نباشد. کمبود تخت‌های بیمارستانی با توجه به میزان مراجعات هرروزه و مشکلات دیگری که در پی فرسودگی، مردم و مسئولان با آن دست و پنجه نرم می‌کردند در کنار تن‌لرزه‌هایی که از هراس وجود 18 گسل در این استان به وجود می‌آید، موجب شد تا پروژه ساخت بیمارستان جدید شهید باهنر با 320 تختخواب در فضایی به وسعت 29 هزار مترمربع اجرایی شود. پروژه‌ای که بحث‌های اولیه‌اش در سال 87 به ثمر نشست و عملیات اجرایی آن در سال 88 آغاز شد.
هرچند این تصمیم نور امید را در دل مردم کرمان روشن کرد اما وجود مشکلات فنی و اعتباری باعث شد تا این طرح به بهره‌برداری نرسید. اولین مشکلی که به گفته رئیس دانشگاه در مسیر اجرای این پروژه قرار گرفت بالا آمدن آب‌های زیرزمینی در محل احداث آن بود . دردسری که زمان زیادی از مجریان پروژه گرفت تا تحکیم بستر و زهکشی‌های لازم را انجام دهند. همه این عوامل دست به دست هم داد تا سرانجام مردم کرمان در اواخر سال 90 و اوایل سال 91 شاهد ایستادن اسکلت فلزی ساختمان روی هم باشند. حرکت لاک‌پشتی ساخت این بیمارستان در سایه کمبود اعتبارات همچنان ادامه داشت تا این‌که سفر اسحاق جهانگیری، معاون اول وقت رئیس جمهوری، در سال 93 به کرمان همراه شد با ارمغان 40 میلیارد تومانی او ازسوی دولت برای تکمیل این بیمارستان. بیمارستانی که قرار گرفتنش در منطقه‌ای زلزله‌خیز بر ضرورت تکمیل آن می‌افزاید.
مسئولان استانی کرمان وعده داده‌‌اند با تکمیل و بهره‌برداری از ساختمان جدید بیمارستان کرمان در پایان سال جاری از دغدغه‌های مردم در این بخش خواهند کاست.

تاریخی‌ترین بیمارستان در اصفهان
قصه پیران درمانگر در سراسر کشور روایت می‌شود. شاید کهنه‌ترین قصه‌های درمان و درمانگری این ساختمان‌های فرسوده را بشود از زبان آجرهای قدیمی‌ترین بیمارستان تاریخی کشور در اصفهان شنید؛ بیمارستان عیسی‌ابن مریم. مرکزی درمانی که 122 سال است در گوشه و کنار ساختمان فرسوده‌اش پزشکان و پرستاران مرهم بر درد‌های بیماران گذاشته‌اند. علی رمزی، از فعالان حوزه اجتماعی در اصفهان، می‌گوید: «هر چه این بیمارستان به خاطر قدمت 122 ساله و کاشی‌کاری‌های زیبایش مورد توجه و علاقه دوستداران میراث فرهنگی است اما بافت فرسوده و کهنه‌اش، امان مراجعان آن را بریده، تاجایی که خیلی‌ها پیشنهاد می‌دهند این مرکز به موزه درمانی ایران تبدیل شود. تاریخچه این بیمارستان را که ورق می‌زنیم قصه وقف زمینش از سوی امین‌الشریعه به نفع مسیحیان اصفهان روایت می‌شود. قدیمی‌های اصفهان به آن مرسلین انگلیس می‌گفتند.»
رمزی ادامه می‌دهد: «همه مسئولان اصفهان به فرسودگی این بیمارستان و ساختار غیراستانداردش که طی سال‌های گذشته هر روز شاهد افزایش یک بخش به گوشه‌ای از آن برای ارائه خدمات به مردم بوده‌ایم آگاه هستند اما مرمت و بهسازی آن همواره در میان دعواهای بین سازمانی متوقف مانده است.»
او در ادامه حرف‌هایش از طرحی 20 ساله سخن می‌گوید که در پشت بیمارستان تحت عنوان طرح توسعه آن کلید خورد. اما این طرح هم تا کنون نتوانسته در سایه مشکلات اعتباری و اختلافات فوق، راه به جایی ببرد. همه گرفتاری‌ها و دردسرها در این بیمارستان تاریخی باعث شده تا در و دیوار نمور و بو گرفته‌اش همواره موجب آزار بیماران شود. ناگفته نماند که این تنها بیمارستان قدیمی در اصفهان نیست. اصفهانی‌ها این روزها از بیمارستان 45 ساله شریعتی هم دل خوشی ندارد و مرمت‌های موردی هم نتوانسته در سایه تهویه غیراستاندارد بیمارستان چیزی از بوی مشمئز کننده آن بکاهد.

بیمارستان‌های فرسوده مازندران
در استان مازندران هم بیمارستان‌های فرسوده و کهنه حال و روز خوشی ندارند. بیمارستان‌هایی که، به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی این استان، تعدادشان به 30 مرکز درمانی می‌رسد.  دکتر سید عباس موسوی در این باره می‌گوید: «اغلب این بیمارستان‌ها بین 40 تا 70 سال عمر دارند.» او با اشاره به کافی نبودن منابع مالی برای ارتقای ساختار فیزیکی بیمارستان‌های فرسوده و قدیمی در استانش می‌گوید: «در سال‌های اخیر با اجرای طرح تحول سلامت تلاش زیادی شد تا با بهسازی و اجرای طرح هتلینگ بیمارستانی شرایطی در خور ‌شأن بیماران در این مراکز درمانی ایجاد شود.»

نیکوکاران به میدان بیایند
مرور روزگار ناخوش بیمارستان‌های فرسوده در کشور حکایت از این دارد که در اکثر شهرها بار درمان بر دوش بیمارستان‌هایی است که بالای نیم قرن عمر دارند. از بیمارستان ولی‌ عصر (عج) در اراک گرفته تا بیمارستان سوانح سوختگی در اردبیل که با عمر 120 ساله‌اش هنوز اتاق‌های کهنه و قدیمی‌اش جایی برای گذاشتن مرهم بر پیکر مصدومان سوختگی آن است. موضوع تلخی که امیرحسین جلالوند، از فعالان اجتماعی، درباره آن می‌گوید: «اگر خیران حوزه نوسازی و ساخت بیمارستان‌های جدید در کشور قوی‌تر از گذشته وارد عمل نشوند، باید بنشینیم و شاهد مرگ بیماران و مصدومان در مواقع اضطراری باشیم.»
 

قصه پیران درمانگر در سراسر کشور روایت می‌شود. شاید کهنه‌ترین قصه‌های درمان و درمانگری این ساختمان‌های فرسوده را بشود از زبان آجرهای قدیمی‌ترین بیمارستان تاریخی کشور در اصفهان شنید؛ بیمارستان عیسی‌ابن مریم. مرکزی درمانی که 122 سال است در گوشه و کنار ساختمان فرسوده‌اش پزشکان و پرستاران مرهم بر درد‌های بیماران گذاشته‌اند.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code