موضوعات
ضمیمه

خطری که همچنان بیخ گوش دانش‌آموزان روستایی است

نویسنده: سحر رستمی خبرنگاراستان‌ها
مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان باشت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرده است: 40 درصد مدارس روستاهای این شهرستان سیستم گرمایشی استاندارد ندارند...
1396/09/14
  •  40 درصد از مدارس روستایی «باشت» سیستم گرمایشی استاندارد ندارند  
 مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان باشت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرده است: 40 درصد مدارس روستاهای این شهرستان سیستم گرمایشی استاندارد ندارند. این خبر نگرانی مردم این استان در فضای مجازی را به همراه داشته است.
یکی از کاربران از اداره آموزش و پرورش این استان در توضیح این خبر نوشت: بر اساس آمار رسمی آموزش و پرورش، بیشترین جمعیت دانش‌آموزی مربوط به مدارس شهری شهرستان باشت است و صددرصد این مدارس وسایل گرمایشی استاندارد دارند. حتی 60 درصد مدارس روستاهای شهرستان باشت نیز از وسایل گرمایشی استاندارد استفاده می‌کنند. اما در این میان 40 درصد مدارس روستایی با مشکل مواجه‌اند و البته آموزش و پرورش استان سعی در رفع این کاستی دارد. به این ترتیب چندان جای نگرانی نیست اما امیدوارم که این مشکل 40 درصدی هم حل شود تا خطر به حداقل برسد.
کاربر دیگری هم نوشت: من در شهرستان باشت زندگی می‌کنم و فرزندم هم محصل همین شهرستان است. 30 باب از مدارس باشت به‌علت قرار گرفتن در مناطق صعب‌العبور از وسایل گرمایشی استاندارد بهره‌مند نیستند و این مساله نگرانی خانواده‌ها را به همراه دارد چرا که می‌ترسند حادثه‌ای مانند شین‌آباد رقم بخورد.
کاربر دیگری هم نوشت: حداقل حقوق دانش‌آموز برخورداری از مدرسه استاندارد است که باید توسط آموزش و پرورش رعایت شود. وسایل گرمایشی غیراستاندارد می‌توانند حادثه‌ساز شوند و حوادث غیرقابل جبرانی را پدید آورند. از قدیم‌الایام گفته‌‌اند علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد نه این‌که بعد از اتفاق کاسه چه کنم چه کنم به دست بگیریم. امیدوارم مسئولان هر چه سریع‌تر مشکل این 40 درصد از مدارس را حل کنند. در شهرستان باشت 6 مجتمع روستایی وجود دارد که هر مجتمع روستایی 15 تا 20 مدرسه را پوشش داده است.
  •    دکتر متخصص قلابی در سیرجان بازداشت شد
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سیرجان از دستگیری یک دکتر قلابی در این شهرستان خبر داد و اظهار کرد: متهم در حال حاضر به اتهام کلاهبرداری و فعالیت در امور پزشکی بدون داشتن پروانه، تحت قرار بازداشت موقت است. این خبر میان کاربران سیرجانی بازتاب داشت. ماجرا اما از این قرار بود که در پی کسب گزارش معاونت درمان دانشکده علوم پزشکی شهرستان سیرجان، مشخص شد فردی با نام مستعار دکتر شکیبا، اهل و ساکن استان البرز، خود را متخصص زنان و زایمان معرفی کرده است. به لحاظ اهمیت رسیدگی، موضوع در دستور کار دادستانی قرار گرفت و با اقدام به‌موقع و دستورات قاطع قضایی و در اقدامی غافلگیرانه دکتر قلابی در شهر سیرجان دستگیر شد. تحقیقات اولیه در این رابطه حکایت از آن دارد که هویت اصلی وی «سکینه - ح» است و سابقه رابطه نامشروع در پرونده خود دارد.
 یکی از کاربران سیرجانی در این خصوص نوشت: این دکتر قلابی در سیرجان خیلی قربانی گرفت. او که خود را دکتر شکیبا، متخصص زنان و زایمان، معرفی کرده بود، مراجعینی را که دچار نازایی بوده‌‌اند در منزل معاینه و پس از نمونه‌برداری و دریافت مبالغ هنگفت از مالباختگان، دارو تجویز و در مواردی اقدام به انجام عمل تراشه رحم نیز می‌کرده، به مراجعین برای جلوگیری از سقط احتمالی جنین، مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی توصیه می‌کرده است.
یکی از کاربران که خود را پلیس معرفی کرده نیز در این خصوص نوشت: تاکنون بیش از 30 نفر به عنوان شاکی به دادسرای سیرجان مراجعه کرده‌اند و حسب مستندات ارائه شده تاکنون مبلغی در حدود 3 میلیارد ریال از مالباختگان اخاذی شده است. با توجه به نحوه اقدام و گستره عمل وی ظاهراً اقدامات این پزشک تقلبی فراتر از سطح شهرستان و جنبه کشوری دارد، کما این‌که تاکنون مالباختگانی از استان‌های همجوار جزو شکات هستند.
  •   شکوفه‌دهی درختان آلوچه در سیاهکل
 در پدیده‌ای کم‌نظیر تعدادی از درختان آلوچه در سیاهکل به بار نشستند. این خبر میان کاربران گیلانی بازتاب جالبی داشت. ماجرا اما از این قرار است که در حالی که 68 روز از فصل پاییز گذشته است، تعدادی از درختان آلوچه و گوجه سبز در روستای مالفجان شهرستان سیاهکل میوه داد.
درختان آلوچه در گیلان اواخر اسفند و اوایل فروردین شکوفه می‌دهند و اردیبهشت ماه به بار می‌نشینند. یکی از کاربران در این خصوص نوشت: علت شکوفه دادن و به بار نشستن نابهنگام درختان میوه تغییرات آب و هوایی است. البته این تغییر چهره زیبایی به سیاهکل بخشیده است.
کاربر دیگری نوشت: اکوسیستم کشور در حال تغییر است و این مساله باعث می‌شود اتفاقاتی نظیر شکوفه دادن درختان آلوچه در فصل سرد رخ دهد. باید مراقب تغییرات زمین بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code