موضوعات
ضمیمه

جعبه‌ای برای همه‌چیز

نویسنده: مرجان هاشمی خبرنگار استان‌ها
صندوقچه‌سازی، یکی از هنرهای قدیمی در زنجان است. صندوقچه‌ها روزگاری یکی از وسایل ضروری خانه بودند...
1396/09/14
صندوقچه‌سازی، یکی از هنرهای قدیمی در زنجان است. صندوقچه‌ها روزگاری یکی از وسایل ضروری خانه بودند. لباس‌ها، کتاب‌ها، اشیای قدیمی، اوراق مهم، وسایل آشپزخانه و... همه در صندوقچه جا می‌گرفتند و خانه‌ها اتاقک کوچکی به نام صندوق‌خانه داشتند.
صندوقچه‌ها را یخدن یا یخدان نیز می‌نامیدند. صندوقچه‌های بزرگ که طول آن‌ها یک متر یا بیشتر بود به هشدر خان معروف بودند، این اسم هم به دلیل بزرگی صندوقچه روی آن نهاده شده بود و هم مربوط به نام شهر هشدرخان واقع در باکو بود که تولید کننده این صندوق‌ها بود.
این صندوقچه‌ها روزگاری مخزن خاطرات بودند و امروز، وسیله‌ای تزئینی که علاقه‌مندان به صنایع دستی را به خود جلب می‌کند. در قدیم صندوق‌ها چنان ارج و قربی داشتند که زن‌ها برایشان روکشی از ترمه می‌دوختند و وقتی را برای مرتب کردنشان اختصاص می‌دادند.
در این صندوق‌ها را قفل می‌زدند که آدمی را به باز کردنش و کشف محتویات صندوقچه وسوسه می‌کرد. درون صندوقچه‌ها را هم مخمل می‌پوشاندند و با باقی جهاز، همراه عروس به خانه داماد می‌فرستادند.
گنجه‌های دیواری، کمدها، دراورها و صنایع ام‌دی‌اف، صندوقچه‌ها را از دور خارج کردند و تنها تعدادی از آن‌ها، در خانه مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها و بزرگ‌ترهای فامیل، به جا ماند. امروزه هم صندوقچه طرفدارانی دارد که اغلب علاقه‌مندان به هنرهای سنتی ایرانی هستند.
با وجود تنوع بالای لوازم خانگی و انواع کمدهای شیک و زیبای امروزی مدتی است مردم به صنایع دستی گرایش پیدا کرده‌اند. ظاهرا کمدهای امروزی، روح رازگونه صندوقچه‌ها را ندارند و هنوز هم این جعبه‌های چوبی کوچک و بزرگ، خریدار دارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code