موضوعات
ضمیمه

جایی برای پیرمردها هست

نویسنده: سحر رستمی خبرنگاراستان‌ها
محسن سلمان‌نژاد، رئیس دبیرخانه شورای سالمندان، در جلسه شورای سالمندی استان زنجان با تاکید بر این‌که توانمندسازی سالمندان باید مورد توجه قرار گیرد...
1396/09/13
  • بانک مراقبان سالمندان
محسن سلمان‌نژاد، رئیس دبیرخانه شورای سالمندان، در جلسه شورای سالمندی استان زنجان با تاکید بر این‌که توانمندسازی سالمندان باید مورد توجه قرار گیرد، از راه‌اندازی بانک مراقبان سالمندان در کشور خبر داده است. این خبر مورد توجه کاربران در فضای مجازی به‌خصوص کاربران زنجانی قرارگرفت.
یکی از کاربران در این خصوص نوشت: سالمندان برکت زندگی ما هستند اما شرایط اقتصادی برای نگهداری درست از آنها نا‌مناسب است. بر اساس سرشماری، جمعیت سالمندان از سال 1335 تا 1395 دو برابر شده است و پیش‌بینی می‌شود که طی 13 سال آینده جمعیت سالمندان امروزی هم دو برابر شود. این آمار در سال 2050 به یک سالمند به ازای هر سه نفر خواهد رسید. باید به فکر تامین منابع مالی در زمان سالمندی افراد باشیم و ترسیم درستی از آینده داشته باشیم. در واقع برنامه‌ریزی‌ها باید بر اساس پیش‌بینی آینده باشد و نگاه حمایتی از سالمندان نیز فقط بر عهده بهزیستی نباشد.
کاربر دیگری هم در این خصوص نوشت: زندگی به دلیل بار اقتصادی و گرانی هزینه‌های درمان و دارو برای سالمندان سخت است و دولت به تنهایی نمی‌تواند همه مسائل سالمندان را رفع کند. همچنین معیشت زندگی سالمندان یکی از موضوعات مورد توجه است و متاسفانه در بیشتر موارد، درآمد این قشر مکفی نیست. البته توانمندسازی سالمندان باید از طریق ایجاد اشتغال و آموزش مورد توجه قرار گیرد.
کاربر دیگری هم نوشت: سالمندان و بازنشستگان نباید نیازمند و گرفتار تامین هزینه‌های دارو و درمان باشند. در حال حاضر قریب به 90 درصد سالمندان خارج از جامعه هدف بهزیستی هستند و زیر پوشش سایر دستگاه‌ها قرار دارند. در هر صورت امیدواریم که شورای سالمندی و کمیته‌های تخصصی بتوانند فعالیت موثری در این زمینه داشته باشند. باید برای این عزیزان امکانات مناسب را فراهم کرد تا بتوانند از زندگی کنار فرزندان و نوه‌ها لذت ببرند.
  •    دستگیری زن و مرد قاچاقچی
مأموران پاسگاه انتظامی «تنگ سرخ» از توابع شهرستان بویراحمد  زن و مرد قاچاقچی مواد مخدر را دستگیر و محموله تریاک را کشف و ضبط کردند. این خبر میان کاربران بویراحمدی فضای مجازی بازتاب داشت. ماجرا اما از این قرار بود که مأموران پاسگاه انتظامی تنگ سرخ در محور «شیراز - یاسوج» حین بازرسی و کنترل خودروهای عبوری، یک‌دستگاه خودرو پژو پارس به رانندگی مرد جوانی را به همراه یک سرنشین خانم متوقف کردند. این عوامل با استفاده از تجربیات فنی و تخصصی خود در بررسی از این خودرو، 19 کیلو و 750 گرم مواد مخدر از نوع تریاک را که به‌طرز ماهرانه‌ای در این خودرو جاسازی شده بود، کشف کردند. در این رابطه راننده خودرو را به همراه سرنشینش، که خانمی به هویت مشخص بوده، دستگیر و برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل دادند.
یکی از کاربران بویراحمدی با واکنش به این خبر نوشت: از ماموران پلیس تشکر می‌کنم که باعث شدند این جانیان روح و جسم جوانان دستگیر شوند و بسزای اعمالشان برسند. امیدوارم روزی سرشاخه‌های اصلی این ماجرا به قانون تحویل داده شوند.
یکی از کاربران هم که خود را مامور پلیس معرفی کرده با هشدار به شهروندان نوشت: همشهریان در صورت مشاهده و برخورد با خرید و فروش مواد مخدر، مشروبات الکلی و هرگونه بی‌نظمی و اخلال در نظم عمومی توسط افراد متخلف، قانون‌گریز و قانون‌شکن، با مرکز فوریت‌های پلیسی 110 تماس گرفته تا برای شناسایی جرم، دستگیری مجرمان و متخلفان و پاکسازی محلات اقدام شود.
  •    دستور پرداخت فوری  25 میلیارد تومان مطالبات چایکاران
دستور فوری پرداخت ۲۵ میلیارد تومان دیگر از سهم دولت بابت خرید تضمینی برگ‌ سبز چای صادر شد. این خبر خوشحالی چایکاران گیلانی در فضای مجازی را به دنبال داشته است. بر اساس اخبار رسمی، «محمدباقر نوبخت»، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان و برنامه بودجه کشور، دستور فوری پرداخت ۲۵ میلیارد تومان دیگر از سهم دولت بابت خرید تضمینی برگ‌ سبز چای، از مطالبات کشاورزان چایکار استان‌های گیلان و مازندران را به خزانه کل کشور صادر کرده است. پیش‌بینی می‌شود این اعتبار در هفته آینده به سازمان چای کشور اختصاص داده شود تا به حساب کشاورزان چایکار استان‌های شمالی واریز شود.  یکی از چایکاران با اشاره به این خبر نوشت: با پرداخت این میزان اعتبار، کل بدهی دولت به کشاورزان چایکار بابت خرید تضمینی برگ سبز چای ۴۴ میلیارد تومان دیگر است که از این ‌میزان ۷ میلیارد تومان سهم دولت و ۳۷ میلیارد تومان بدهی کارخانه‌‌ها به دولت بابت قدر سهم آن‌هاست.
 کاربر دیگری هم نوشت: این اتفاق باعث خوشحالی خانواده‌های چایکاران گیلانی است و پیش‌بینی می‌شود دولت ۷ میلیارد تومان دیگر از سهم خود را نیز تا پایان ماه به سازمان چای اختصاص دهد. اما آنچه می‌ماند همت مدیران کارخانه‌های چای‌سازی استان‌های گیلان و مازندران است تا به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که سریع‌تر مبلغ ۳۷ میلیارد تومان قدر سهم خود را به سازمان چای کشور برای پرداخت به کشاورزان چایکار بپردازند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code