موضوعات
ضمیمه

این گزارش را با لباس‌های مارک‌دار بخوانید

نویسنده: فاطمه عسگری نیا خبرنگاراستان‌ها
این فروشگاه مختص توریست‌های خارجی و کسانی است که لباس‌های خارجی و مارک‌های معروف را می‌شناسند...
1396/07/19
«این فروشگاه مختص توریست‌های خارجی و کسانی است که لباس‌های خارجی و مارک‌های معروف را می‌شناسند، لطفا اگر نمی‌شناسید وارد نشوید». این نوشته‌ای است که چند روزی می‌شود تصویرش در اینستاگرام دست به دست می‌چرخد و روایتی دیگر از غلبه زندگی لاکچری در بین افراد جامعه است. آنها که به دست کردن ساعت‌های مارک و پوشیدن لباس‌ها و کفش‌های برند را مهم‌ترین بخش زندگی‌شان می‌دانند. آنها که این روزها برای نشان دادن زندگی لاکچری‌شان حسابی در صفحات مجازی مشغولند و با انتشار تصاویری از زرق و برق‌های زندگی‌شان می‌کوشند خود را تافته‌ای جدا بافته از جامعه معرفی کنند. ناگفته نماند که این روزها زندگی لاکچری از کیف و کفش و ساعت و گوشی موبایل فراتر رفته و لاکچری‌ها حتی دنبال سقف‌های لاکچری برای زندگی خود می‌گردند. خانه‌هایی که در وانفسای بازار خفه مسکن با قیمت‌های نجومی در شهرهای مختلف خرید و فروش می‌شوند. مروری بر زندگی لاکچری افراد موضوع این گزارش است که سعی کردیم با آن ضمن پرداختن به جنبه‌های مختلف این نوع از زندگی، از نگاه جامعه‌شناسان و کارشناسان فرهنگی و اقتصادی نیز غافل نباشیم.

زندگی لاکچری چگونه است
در خیلی از موتورهای جستجوگر دنیای مجازی این روزها افراد مختلف دنبال معنای واژه لاکچری می‌گردند و این جست‌وجو از وقتی در میان مردم باب شد که ارسطو، شخصیت سریال پایتخت، چپ رفت و راست آمد این واژه را تکرار کرد. واژه خیلی غریبه نیست، همان لوکس‌گرایی خودمان است که گرچه مترادفش در انگلیسی لاکشری است اما ایرانی‌ها آن را لاکچری می‌خوانند. خلاصه اگر در یک کلام بخواهیم بگوییم زندگی لاکچری چیست، می‌شود همان عشق کالاهای لوکس! سبک جدیدی از زندگی که به گفته مینا ملک‌شاهی، جامعه‌شناس، در آن افراد اصرار دارند با خرید گران‌ترین و با کیفیت‌ترین اقلام حس تمایز و برتر‌بینی خود را در میان دیگر افراد به رخ بکشند. این جامعه‌شناس معتقد است زندگی لاکچری نوعی تقلید شیوه زندگی از افراد مشهور و صاحب‌نام دنیاست. از ساعت‌ها، جواهر، مبلمان، وسائل خانگی و هتل‌ها و رستوران‌ها گرفته تا تهیه بلیت تجربه‌های لذت‌بخش و نادری چون سفر به فضا و حتی خرید از میوه‌فروش‌هایی که میوه‌های درشت و با کیفیت را مخصوص مشتریان لاکچری خود کنار می‌گذارند، همه و همه مصداق حرف‌های ملک‌شاهی در جامعه است.

ترویج زندگی لاکچری در فضای مجازی
سال 2012 بود که اولین صفحات لاکچری‌های غربی در اینستاگرام شکل گرفت و بچه‌پولدارهای تهران هم به تقلید،صفحه‌ای برای خود راه انداختند و شروع کردند به انتشار عکس‌هایی از وسایل و لوازم شخصی و خانه و ماشین‌های لوکسشان. صفحه‌ای که هر چند ابتدا انتقادهای زیادی را به همراه داشت اما کم‌کم این رویه در تمام شهرهای کشور رواج یافت. صفحه‌ای که ابتدا به لوازم و وسایل شخصی لوکس پولدارها اختصاص داشت و بعد از آن کاربردش شد انتشار مانده حساب‌های بانکی.  آرمان یکی از جوان‌هایی است که فعالیت زیادی در یکی از این صفحات لاکچری دارد. جوان 32 ساله‌ای که در اصل بچه یک خانواده متوسط است اما عکس لوازم برندش از او یک بچه‌پولدار ساخته است. کسی که معتقد است: «زندگی لاکچری لازمه جامعه امروز است. اگر جوانی این روزها با برندهای مشهور دنیا آشنا نباشد یا از آنها چیزی نداشته باشد عقب‌مانده خطاب می‌شود.»
 آرمان ادامه می‌هد: «وقتی فضای مجازی پر شد از عکس‌های بچه‌های لاکچری، پولدارها رقابت دیگری به راه انداختند؛ انتشار تصویر مانده حساب‌های بانکی‌شان. موضوعی که همه قدرت رقابت در آن را نداشتند. موضوعی که باعث شد یک جورهایی پولدارهای واقعی از فقیرهای پولدارنما در فضای مجازی جدا شوند، اما این مسئله چیزی از علاقه لاکچری‌ها به خودنمایی کم نکرد.»

لاکچری‌های اصفهان
زندگی لاکچری که در فضای مجازی راهش را پیدا کرد کم‌کم به شهرهای دیگر هم کشیده شد. جوان‌های اصفهانی یکی از پیش‌قراولان این عرصه بودند. کسانی که با راه انداختن صفحه اینستاگرام و به اشتراک گذاشتن عکس‌های زندگی مرفه‌شان شروع به فخرفروشی به دیگران کردند و نام صفحه‌شان را هم گذاشتند بچه‌پولدارهای اصفهان. همایون بهمنی، جامعه‌شناس اصفهانی، می‌گوید: «ترویج زندگی لاکچری باعث شده تا امروزه اغلب افراد جامعه بدون توجه به موقعیت اقتصادی‌شان در جامعه بکوشند با تجهیز خود به کالاهای لاکچری موقعیت اجتماعی کاذبی برای خود درست کنند. کسانی که به لحاظ اعتماد به نفس پایین احساس می‌کنند کسی آنها را بدون تجهیز به کالاهای لاکچری در جامعه نمی‌پذیرد. در واقع آنها از این ابزارآلات لاکچری برای خود پشتیبان‌های اجتماعی می‌سازند و اگر روزی این تکیه‌گاه را از دست دهند، نمی‌توانند بدون آن و با تکیه بر توانایی‌ها و استعدادهایشان حتی در جامعه ظاهر شوند.»  نمود عینی حرف‌های این جامعه‌شناس، علی، جوان 28 ساله‌ای است که می‌گوید در شغلی که او بدان مشغول است ظاهر حرف اول را می‌زند. ظاهرا پیمانکار او معتقد است امروز دیگر کسی به توانایی‌ها و علم تو توجه نمی‌کند، کافی است برای انعقاد یک قرار داد لباس‌های گران‌قیمتی داشته باشی. آن‌وقت است که همه باورت می‌کنند. به اعتقاد او، حتی ماشین افراد هم حکایت از قدرت آنها دارد و به خاطر همین است که افراد می‌کوشند حتی به قیمت خرید اقساطی، این امکانات را در زندگی روزمره خود تامین کنند.

زندگی لاکچری در سایه آگهی‌های فروش اعضا
قصه زندگی لاکچری وقتی غم‌انگیزتر می‌شود که در شهرهایی روایت ‌شود که در کوچه پس‌کوچه‌هایش عده‌ای آگهی فروش اعضا به در و دیوار می‌زنند. این حرف را حسین سهرابی، از فعالان اجتماعی در شیراز، می‌زند و می‌گوید: «در همین شهر شیراز که بگردی کم نیست آگهی‌های دست‌نوشت و چاپ شده‌ای که خبر از فروش کلیه و کبد آدم‌هایی می‌دهد که برای تامین زندگی روزمره‌شان نیازمند پول هستند. اما وقتی در سایه این آگهی‌ها شاهد خرید و فروش کالاهای لاکچری توسط عده‌ای می‌شویم عقل از سر آدم می‌پرد.» او با اشاره به یک کانال تلگرامی در شیراز و فروش اقلامی با حداقل قیمت 2 میلیون می‌گوید: «در این کانال اوج زندگی لاکچری به تصویر درآمده، جایی که کفش‌های مارکش جفتی 20 میلیون تومان و ادکلن‌های برندش تا 30 میلیون تومان هم به فروش می‌رسد.»

ریچ کیدز آو مشهد
در مشهد هم بر و بچه‌های پولدار یا به ظاهر پولدار هم برند خود را تحت عنوان ریچ کیدز آو مشهد تبلیغ می‌کنند. در صفحات اینترنتی بچه‌پولدارهای مشهد هم تجملات موج می‌زند، از ساعت و گوشی موبایل گرفته تا آخرین مدل ماشین و لباس‌های مارک. احسان، یکی از اعضای این گروه‌های لاکچری، می‌گوید: «در دورهمی‌های دوستانه اعضای گروها همه آنچه به رخ کشیده می‌شود مارک داشته‌هایشان است؛ از ساعت گرفته تا شلوار و پیراهن و کفش و کیف و پول.» او ادامه می‌دهد: «در میان خیلی از این گروه‌ها بچه‌های خانواده‌های سطح متوسط هم دیده می‌شوند. کسانی که شب تا صبح را به سختی کار می‌کنند و برای عقب نماندن از قافله لاکچری‌ها خود را به وسایل مارک‌دار زینت می‌دهند. کسانی که ادای پولدارها را در می‌آورند باید تاوان زیادی را هم برای این ادا پرداخت کنند، که آن هم زندگی بدون آسایش و بدون پس‌انداز است. آنها هر چه در می‌آورند باید صرف تیپشان کنند.»  مهسا صابونچی، جامعه‌شناس مشهدی، در این باره می‌گوید: «شهر مشهد از جمله شهرهای مهاجر‌پذیر است. شهری که چیزی حدود یک‌سوم جمعیتش را حاشیه‌نشین‌ها تشکیل داده‌اند. هرچه ما بیشتر و بیشتر درگیر زندگی لاکچری در جامعه می‌شویم شکاف موجود میان این طبقه حاشیه‌نشین با مردم عادی بیشتر می‌شود.»

زندگی لاکچری در بازار مسکن
درست است وقتی صحبت از لاکچری‌ها می‌شود همه ذهنشان دنبال وسایل تزئینی‌ای می‌رود که علاقه‌مندان به این شیوه زندگی آن‌ها را می‌پسندند. اما این روزها و در سایه شرایط نفس‌گیر بازار مسکن که سال‌هاست در رکود به سر می‌برد کارشناسان این بازار خبر از ورود لاکچری‌ها به این عرصه می‌دهند. نریمان معصومی، از کارشناسان مسکن در تبریز، می‌گوید: «جالب است در شرایطی که بازار مسکن حال و روز خوشی در حوزه مسکن‌های کوچک با متراژ‌های کم ندارد بازار خرید و فروش مسکن در نقاط لاکچری شهرها حسابی داغ است و خیلی‌ها می‌کوشند با خرید این خانه‌ها تصویر دیگری از زندگی لاکچری خود را به رخ دیگران بکشند؛ خانه‌هایی که اکثرا خالی از سکنه است و صرفا خریدنشان می‌تواند اعتماد به نفس کاذبی را برای خریدارانش ایجاد کند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code