موضوعات
ضمیمه

اهل کاشانم، روزگارم بد نیست...

نویسنده:
پانزدهم مهر ماه سالروز تولد سهراب سپهری شاعر معاصر کاشانی است...
1396/07/15
پانزدهم مهر ماه سالروز تولد سهراب سپهری شاعر معاصر کاشانی است. سپهری از محبوب‌ترین شاعران نیمایی در میان مردم است. پرویز بیگی حبیب آبادی از شاعران ایرانی درباره زندگی سهراب به فارس می گوید: «با مطالعه روزنامه‌ها و نشریات دوران حیات سهراب دریافتم كه وی هیچ گاه دچار روزمرگی نشده بود. سهراب به دور از همه‌ جنجال‌های ادبی روزگار و روزمرگی‌ها راه خود و شعرش را ادامه داد. سپهری به عنوان یك شاعر تاثیرگذار در روزگار خود و بعد از خود مطرح است و كار سهراب پیامی است كه اهل قلم و شعر به ویژه جوانان، به دور از جنجال‌های مقطعی باید به آن توجه داشته باشند و در فضاهای كاذب موجود قرار نگیرند. سهراب اهل هیچ‌گونه هیاهو و مسائلی چون مصاحبه با مطبوعات نبود و با آن كشف و شهود خاص درونی‌اش، توانست یك سبك خاص را به وجود آورد.  سهراب را باید در خود او دید و خلاصه كرد. هر كسی كه بخواهد خارج از این قاعده رفتار كند به خطا رفته است.»
علیرضا قزوه سراینده مجموعه شعر «عشق علیه‌السلام» نیز در این باره سهراب می گوید: «اگرچه در كنار سهراب سپهری شخصیت‌هایی چون شهریار، تأثیر زیادی در افكار عمومی داشته‌اند، اما سپهری شخصیتی بزرگ و جهانی است كه خلاقیت‌ها و تأثیرپذیری وی بیش از شاعران دیگر بوده است. اشعار سهراب سپهری در خیلی از كشورها مطرح است. چنانچه ترجمه‌ای از آثار او در ارمنستان به چاپ رسیده است. همچنین در جهان عرب و در كشورهایی مانند سوریه و لبنان از شخصیت و شعر سپهری استقبال زیادی می‌شود. وی سلوك فردی سپهری را از شاخص‌های دیگر شعر او برشمرد و خاطرنشان كرد:  «سپهری در اشعارش بر آن چه باور داشت و در زندگی خودش به آن معتقد بود، می‌پرداخت. شعر او آینه رفتار و زندگی خودش است. مردم خیلی راحت با اشعار سپهری ارتباط برقرار می‌كنند و بر خلاف شعرهایی كه در سال‌های اخیر ارائه شده، جوانان از اشعار سهراب استقبال زیادی می‌كنند.
عمران صلاحی،  شاعری بود كه درباره سهراب گفته بود  : «ما شاعران معاصر خوبی داریم كه از پرداختن به آنان پرهیز می‌كنیم . بهتر است خط كشی‌ها را كنار گذاشته و از مفاخر ادبی و هنری كه كمتر به آنان پرداخته می‌شود، سخن بگوییم.
سهراب بر عكس شاعران دیگر كه به سمت شعر سیاسی و اجتماعی می‌رفتند، در درون انسان‌ها و روحیات فردی سیر می‌كرد. در آن دوران حوادث گذرا جای خود را به مسائل دیگر و شعر سپهری ظرفیت خود را برای ارتباط با مخاطبان آینده نشان داد.
شعر سهراب را می‌توان به سه دوره تقسیم كرد، دوره اول كه تحت تاثیر نیما قرار گرفت اما نتوانست شهرت خاصی به دست آورد. دوره دوم اشعار سپهری با شعر «حجم سبز» و «مسافر» شروع شد كه از استقبال خوبی برخوردار بود و مخاطبان خود را پیدا كرد و دوره سوم، سهراب تجربه‌هایی بود كه وی سپری كرد. آنچه از آثار سهراب مورد قبول عموم مردم قرار گرفت، كارهای میانی وی بوده است.» سهراب سپهری در غروب اول اردیبهشت‌ماه سال 1359 در بیمارستان پارس تهران به علت ابتلا به بیماری سرطان خون درگذشت. صحن امام‌زاده سلطان‌علی روستای مشهد اردهال واقع در اطراف کاشان میزبان ابدی این شاعر و نقاش است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code