موضوعات
ضمیمه

اسیران عاشورا در سمنان

نویسنده: سحر رستمی خبرنگاراستان‌ها
1396/07/12
  • نمایش مصائب مبارزان مظلوم  
عصر روز دوشنبه، 10 مهر، کاروان نمادین اهل بیت(ع) و اسرای کربلا که یادآور کاروان عاشورای 61 هجری به سرپرستی حضرت زینب کبری (س) بود در شهر سمنان به حرکت درآمد.  این خبری بود که مورد توجه کاربران سمنانی فضای مجازی قرار گرفت.
کاروان یاد شده با عنوان « بصیرت عاشورایی » و با شعار «سَلامُ عَلی قَلبِ زینَب الصَبوُر» از معراج الشهدای بلوار سعدی به حرکت در آمد و تا امامزاده یحیی (ع) طی طریق کرد.
یکی از شاهدان عینی در این خصوص نوشت: هدف از این حرکت نمادین کاروان اهل بیت امام حسین(ع) نمایش مصیبت‌های اهل بیت(ع) و مظلومیت امام حسین (ع) در صحرای کربلا و زنده نگه داشتن قیام حضرت سید الشهدا (ع) و نهضت عاشورا و نشر فرهنگ عاشورا و صبر و بردباری حضرت زینب‌(س) بود. حرکت کاروان بسیار دیدنی و غم‌انگیز بود و یاد کربلا را زنده می‌کرد.
کاربر دیگر سمنانی با انتشار عکس نوشت: برنامه بسیار جالبی بود. این کاروان همراه با دسته‌های سینه زنی، زنجیرزنی، تعزیه‌خوانی و با هدف نشان دادن گوشه‌هایی از مصائب اهل بیت امام حسین (ع) در کربلا حرکت کرد و در مسیرش بازار تعزیه‌خوان‌ها داغ بود. مردم سمنان هم که مشتاق حسین(ع) هستند این کاروان را تا مقصد مشایعت کردند. امیدوارم از این دست اقدامات بیشتر صورت بگیرد.
کاربر دیگری هم نوشت: یاد امام حسین (ع) و یارانش در قلب شیعیان همواره زنده است. ما زینب‌وار به روایت واقعه کربلا ادامه می‌دهیم و تا زنده هستیم زیر سایه پرچم ابوالفضل (ع) می‌مانیم. از مسئولان استان سمنان برای راه اندازی این کاروان که ما را به یاد اسرای کربلا می‌انداخت و گوشه‌ای از مصائب آنها را تداعی می‌کرد تشکر می‌کنیم. امیدواریم این حرکات فرهنگی در سمنان ادامه‌دار شود تا جوان‌ها بیشتر و بهتر با فرهنگ حسینی و شیعی آشنا شوند و از واقعه کربلا درس زندگی بگیرند.
  •   نگرانی برای غار دانیال
 این روزها غار دانیال در بحران آلودگی زیست محیطی و آبی قرار دارد و باید از ورود انسان و توریست‌ها به آن جلوگیری شود چرا که هر تنفس انسان در غارها در از بین رفتن سیستم غارزایی تأثیر دارد. این نکات را فعالان محیط زیست در فضای مجازی مطرح و از وضعیت این غار در استان مازنداران اظهار نگرانی کرده‌اند. غار دانیال یکی از غارهای‌های آبی و رودخانه‌ای ایران است که در رشته کوه البرز در بخش سلمان‌شهر شهرستان عباس‌آباد قرار دارد. طول این غار ۲۱۵۸، عمق آن ۷۴/۲ و ارتفاع دهانه، اصلی آن از سطح دریا ۱۶۰ متر است. دارای یک دهانه است و دومین غار بزرگ رودخانه‌ای ایران بعد از غار قوری‌قلعه روانسر در کرمانشاه است.
یکی از کاربران مازندرانی با انتشار عکسی نوشت: غار آبی دانیال به دلیل حضور بیش از اندازه گردشگران، دچار آلودگی شدید آبی و زیست محیطی با منشأ طبیعی شده و باید مسئولان و نهادهای مختلف برای نجات آن تلاش کنند وگرنه غار خواهد مرد.
کاربر دیگری هم نوشت: غارهای آبی آلودگی را بسیار سریع‌تر انتقال می‌دهند و از آنجا که منشأ غارها ورودی آنها و آب نیز رسانای آلودگی است و در غار مواد به راحتی تجزیه نمی‌شود و در آنجا باقی می‌ماند، بنابراین تنها راه کاهش این آلودگی با کنترل ورود انسان‌ها قابل حل است و در تمام دنیا نیز ورودی‌های چنین مکان‌هایی کنترل می‌شوند، اما در ایران هنوز این اتفاق رخ نداده است.
کاربر دیگری هم نوشت: غار دانیال دومین غار آبی - رودخانه‌ای کشور است و می‌تواند به عنوان قطب مهم گردشگری در غرب استان مازندران باشد، اما متأسفانه به دلیل نبود زیربنای گردشگری که در این منطقه وجود ندارد حضور گردشگران در این مناطق بیشتر موجب تهدید این قبیل زیستگاه‌ها و غارها می‌شود.
  •   ارکیده از غرق شدن نجات یافت
 کشتی تجاری ارکیده 1 که طی چند ماه گذشته در حوضچه بندر کاسپین متوقف بود، شامگاه جمعه (۷مهر) گرفتار امواج خروشان دریا شد و بدنه آن بر اثر برخورد با موج شکن بندر کاسپین سوراخ شد، اما تیم امداد و نجات دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان به منظور کمک‌رسانی به محل اعزام و توانست پس از ۳ روز با تلاش و کوشش شبانه‌روزی و همیاری نیروی دریایی، این کشتی را از شرایط اضطراری و غرق‌شدگی خارج و به حالت پایدار برساند و در شرایط ایمن به کنار اسکله انتقال دهد‌.
این خبر مورد توجه کاربران گیلانی در فضای مجازی قرار گرفت. یکی از کاربران در این خصوص نوشت: تیم‌های تخصصی و ماهر مقابله با سوانح دریایی، آتش‌نشانی و مقابله با آلودگی دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با کمک نیروهای متخصص نیروی دریایی از جمله تیم ماهر غواصی و کنترل صدمات و کارکنان منطقه آزاد در مجموع ١٥٠٠ نفر - ساعت طی سه شبانه‌روز در شرایط جوی ناپایدار توانستند کشتی ارکیده ۱ را نجات دهند.تلاششان قابل تقدیر است.
کاربر دیگری نوشت: کشتی‌ها از اهمیت زیاد اقتصادی برخوردارند و باید به همه برای نجات این کشتی خسته نباشید گفت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code