موضوعات
ضمیمه

آب شفابخش بنوشید

نویسنده: شهرام میبدی خبرنگار استان‌ها
چشمه‌ چپقلی، چشمه‌ای با خاصیت درمانی است در استان مرکزی. این چشمه، نه تنها به طبیعت اطراف خود طراوت بخشیده است، بلکه داروخانه‌ای طبیعی است که برای انواع دردها درمانی دارد...
1396/09/14
چشمه‌ چپقلی، چشمه‌ای با خاصیت درمانی است در استان مرکزی. این چشمه، نه تنها به طبیعت اطراف خود طراوت بخشیده است، بلکه داروخانه‌ای طبیعی است که برای انواع دردها درمانی دارد.
این چشمه، در فاصله 28 کیلومتری جنوب غربی اراک قرار گرفته است. منظره چشم‌نواز اطراف چشمه، در بالادست روستای رباط میل، بر سینه کوه سفیدخانی، در انتظار چشمانی برای تماشاست. تفرجگاهی در اطراف چشمه با وسعت 35 هکتار قرار دارد.
این پارک جنگلی، از شرق به کوه میران و سفیدپی، از غرب به کوه‌های کلاغ‌نشان و قدمگاه، از شمال به دشت شازند و لوله نفت و از جنوب به کوه‌های تحت بزرگ و قالی‌خانی منتهی می‌شود.
آب و هوای این منطقه در زمستان بسیار سرد است و در بهار و پاییز معتدل و در تابستان‌ها مطبوع. این چشمه دایمی با كیفیت مطلوب حدود هشت دهم لیتر در ثانیه آبدهی دارد كه در فصول مختلف سال متغیر است. آب این چشمه مدر است و ریگ و شن‌های مجاری اداری را در خود حل و از تشكیل مجدد آنها جلوگیری می‌كند.
بر اثر آشامیدن این آب، خون میزان قابل توجهی از اسید اوریك خود را از دست می‌دهد و در نتیجه تغذیه در شرایط بهتر انجام می‌شود.
با خوردن این آب در طول دوره درمان با آن، املاح صفراوی به میزان زیادی در خون كاهش می‌یابد و جذب سریع این آب در معده، دستگاه گوارشی، كبد، لوزالمعده روی متابولیسم كلوسیدها، پروتیدها، كلسترول و اسید اوریك موثر است و به علت افزایش دفعات دفع مواد زاید بدن، حجم قابل ملاحظه‌ای از مواد سمی به شكل طبیعی از بین می‌رود. این آب معدنی قادر به تمیز كردن سطح دستگاه گوارش است.
آشامیدن این آب از غلظت صفرا کم می‌کند. سرشار بودن آب چپقلی از كلسیم و فلوئور، موجب استحكام استخوان‌بندی كودكان و جلوگیری از پوسیدگی زودرس دندان‌هاست. آب چشمه چپقلی كه به سنگ‌شكن طبیعی مشهور است، برای بیماران مبتلا به سنگ كلیه در بدو مصرف با رنج و درد فراوان همراه است، اما این حالت بحرانی با حركات ورزشی كه به بیماران توصیه می‌شود تسهیل و سنگ‌ها دفع می‌شود.
آب چپقلی برای برخی بیماریها مانند نقرس، امراض پوستی، دیابت، ورم‌های كبدی نیز بسیار مفید است اما نوشیدن آن برای كسانی كه مبتلا به پروستات هستند توصیه نمی‌شود.
وجود چنین چشمه‌ای، در دل طبیعت دل‌انگیز، موهبتی است که توجه به آن، اشتغالزایی و رونق اقتصادی را در پی دارد. سفر به این ناحیه، علاوه بر تفرج و گشت و گذار، می‌تواند بهانه‌ای باشد برای رسیدگی به سلامتی و بهرمندی از این داروخانه شفابخش.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code