موضوعات
ضمیمه

آب در‌کوزه و ما تشنه لبان

نویسنده: فاطمه عسگری نیا خبرنگاراستان‌ها
تب و تابش در کشور و بین جوان ها آنقدر بالا گرفته که حالا هر کس می خواهد به هر قیمتی وارد این حوزه شود...
1396/04/12
تب و تابش در کشور و بین جوان ها آنقدر بالا گرفته که حالا هر کس می خواهد به هر قیمتی وارد این حوزه شود. کسب و کار آنلاین که البته بیشتر به استارت آپ‌ شهرت‌گرفته ‌ نمونه های موفق زیادی‌ دردنیا دارد و عامل گرایش و علاقه جوان ها به این حوزه شده است. لازم نیست برای موفقیت استارت آپ ها خیلی راه دوری برویم. یک نگاه ساده به دور و برمان می تواند ما را با استارت آپ های موفق ایرانی آشنا کند. از مامان پزی که این روزها خیلی ها با طعم غذاهای خوشمزه اش خاطره دارند تا استارت آپ هایی چون بازار و تخفیفان و نت برگ . همه و همه مولود فکر و ایده جوان هایی است که با باور خلاقیت های ذهنی شان توانسته اند امروز برای خود اسم و آوازه ای در ایران دست و پا کنند. خیلی دور از انصاف نیست اگر بگوییم از وقتی جوانهای ایرانی با راه و رسم راه اندازی استارت آپ ها آشنا شدند کمی از دغدغه های بیکاری شان کاسته شده است. این دنیایی است که در آن
می‌توانند با حداقل سرمایه و تکیه بر ذهن خلاقشان تحول اقتصادی بزرگی را در زندگی خود ایجاد کنند.

اشتغالزایی در سایه استارت آپ ‌
گرچه عمر استارت آپ ها در ایران خیلی زیاد نیست اما در همین فاصله کوتاه ظهور و بروز استارت آپ ها در ایران مشاغل زیادی در سایه این بخش در کشور ایجاد شده است. امین هدایتی از فعالان این حوزه
می گوید: امروز ما بیش از آنکه شاهد فعالیت و شکل گیری
 استارت آپ ها باشیم شاهد رشد قارچ گونه مشاغلی هستیم که در سایه این بخش در اقصی نقاط کشور می روید. از رسانه های مکتوب و دیجتالی که در این بخش فعال شده تا سخنوران و شرکت های آموزش دهنده بزرگ و کوچک. به اعتقاد او، استارت آپ ها حاصل تفکر و اندیشه خلاق فارغ التحصیلان دانشگاهی باید باشد که با تکیه بر آموخته های علمی خود بتوانند در حوزه کسب و کار فعال شوند . او گرچه توسعه اشتغال در سایه استارت آپ ها را نوعی نوآوری می داند اما می گوید باید حواسمان باشد عده ای سخنور که صرفا به فن سخنوری تسلط دارند به این حوزه وارد نشوند و با برگزاری دوره هایی به سوء استفاده از امکانات بالقوه این حوزه نپردازند.

تب استارت آپ‌ در کشور
مرور سایت ها و شبکه های مجازی حکایت از آن دارد که این روزها تب و تاب استارت آپی در کشور حسابی به اوج خودش رسیده است جوری که که به طور میانگین هر روز شاهد برگزاری یک استارت آپ ویکینگ در شهرهای مختلف هستیم. برنامه ای که در آن جوان های خلاق گرد هم جمع شده و با ارائه ایده های علمی و خلاقانه خود رقابتی جالب را بین خود ایجاد می کنند و برگزیدگان این رقابت ها به مراحل کشوری و بعد بین المللی راه پیدا می کنند.
عباس قربانی از جوان های اهوازی است که در این باره می گوید: استارت آپ ها زمینه پویایی و خلاقیت جوان ها را افزایش داده و نمونه های موفق فعال در کشور این انگیزه را در بین جوان ها دو چندان می کنند. گرچه استارت آپ ها عمرشان در ایران خیلی کوتاه است اما موفقیت های چشمگیر مالی آنها حکایت از آن دارد که ایرانی ها می توانند همپای دیگر کشورها در این حوزه موفق عمل کنند. ضمن این که توسعه این بخش در کشور می تواند پایانی باشد بر تفکر پشت میز نشینی جوان ها و اندیشه آنها برای راه اندازی کسب و کار جدید.

اولین رسانه استارت آپی در مشهد
همانطور که گفتیم تب و تاب راه اندازی استارت آپ ها در کشور به یک رقابت تبدیل شده است، به طوری که امروز شاهد فعالیت استارت آپ های زیادی در کشور هستیم که خیلی هایشان اسم و آوازه ای پیدا کرده اند و خیلی دیگر در پی این شهرت هستند.« مشهد مگ» اولین رسانه استارت آپی در مشهد است، رسانه ای که به گفته محسن برجی، دبیر این رسانه، با هدف توسعه فضای نوپای استارت آپی در مشهد راه اندازی شده است. به گفته او، با توجه به این که مشهد از 10 سال گذشته به عنوان شهر الکترونیک انتخاب شده است، راه اندازی کسب و کار های اینترنتی زمینه خوبی در این شهر دارند.

بده بستان
بعد از استارت آپ دیوار که این روزها از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن خرید و فروش می شود، سعیده بادله،‌دانشجوی جوان ایرانی با ایده بده بستان به عرصه استارت آپ ها وارد شده است. ایده ای که در آن کتاب های دانشگاهی عرضه می شود و مورد استقبال دانشجویان هم قرار گرفته است. او می گوید: در این فضا برای دانشجویان امکان امانت دهی کتاب هایشان وجود دارد و امانت دهنده شرایط را تعیین می کند. به این مفهوم که در ازای تعداد روزی که کتاب را امانت می دهد هزینه ای را دریافت می کند. او که خودش در رشته معماری درس خوانده می گوید هزینه های بالای کتاب ها باعث شد تا این ایده در ذهن او جرقه بزند.

انگلیسی را قورت بده
گرچه خیلی از استارت آپ ها در حوزه ارائه خدمات رسانی فعال هستند اما عده ای هم بر آن شدند تا با ورود به حوزه استارت آپ های آموزشی زمینه آموزش آسان را برای متقاضیان فراهم کنند. حتما اسم استارت آپ«قورت بده» به گوشتان رسیده است. استارت آپی که توسط امین شیخی ایده پردازی شده است. استارت آپی که به کاربرانش اجازه می دهد با بازی و سرگرمی به فراگیری زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری بپردازند .
 
ایوند را میلیاردی هم نمی فروشیم
استارت آپ ایوند هم حاصل یک دورهمی دوستانه چند جوان تحصیل کرده است. حمید رضا احمدی، موسس این استارت آپ است. کسی که امروز از وضعیت استارت آپی که در حوزه اطلاع رسانی رویدادها در کشور با کمک دوستانش راه اندازی کرده خیلی خوشحال است و می گوید درست است با صد هزار تومان شروع کردیم اما الان این استارت آپ را میلیاردی هم نمی فروشیم. او خود و تیم همراهش را خیلی قبول دارد و معتقد است رمز موفقیت یک استارت آپ،  داشتن تیم همسو است. به گفته او، فعالیت در حوزه استارت آپ ها موجب تقویت روحیه همگرایی در جامعه شده ورقابت سالم را ترویج و تبلیغ می کند.

استارت آپ کوفا به یاری صنایع دستی ایران آمد
«کوفا»‌که در گویش مازندرانی به معنی خرمن است و این روزها برند استارت آپی شده که به سرپرستی یک نابینا به نام شادیار خدایاری اداره می شود. شادیار در 31 سالگی دید کامل چشمهایش را از دست داده و تصمیم گرفت با طراحی این استارت آپ در کنار دیگر دوستانش زمینه ای فراهم کند که هنرمندان صنایع دستی در اقصی نقاط کشور بتوانند بازار آنلاینی برای فروش دست ساخته های خود داشته باشند. خودش در این باره می گوید:
« وقتی تصمیم به راه اندازی این استارت آپ گرفتیم نقطه تعالی اهدافم متوجه زمانی بود که بتوانیم خرمنی از دست ساخته های ایرانیان را به مشتریان عرضه کنیم. به خاطر همین نام کوفا را انتخاب کردیم» البته این استارت آپ پایان ایده پردازی های او و دوستان جوانش نبوده و نیست. وی در ادامه می افزاید:  « در کنار کوفا کوشیدیم با تعریف پروژه متن خوان فارسی برای نابینایان و کم بینایان قدم خوبی در بهبود سطح زندگی این قشر برداریم؛ ایده ای که امروز به تنها نرم افزار خدماتی افراد نابینا در ایران مشهور شده است.»

استارت آپی برای فونت های فارسی
شهاب سیاوش هم یکی از جوان های خوش ذوق شهر رشت است، کسی که فروشگاه فونت فارسی را با ایده خلاقانه خودش طراحی و در قالب استارت آپی راه اندازی کرده است. این جوان رشتی در استارت آپش نمونه هایی از فونت فارسی را عرضه می کند که در نوع خود بی نظیر هستند. البته فونت، همه فعالیت های سیاوش در این حوزه نیست. او یکی از منتقدان بزرگ فونت های فارسی هم است به طوری که با نقد فونت« ایران نستعلیق» توانست عنوان منتقد برگزیده کشوری را از آن خود کند.

موانع پیش روی استارت‌آپ‌‌ در شهرستان‌ها
واقعیت تلخی که امروز پیش روی دنیای استارت آپ های ایرانی وجود دارد، بازار پر رنگ و لعاب این ایده ها در پایتخت است. «امیر طه پیروانی» از فعالان و کارشناسان این حوزه می گوید: «‌جوانان ایده پرداز خوبی در شهرستان ها داریم؛ واقعیتی که با برگزاری استارت آپ ویکندها در شهرهای مختلف به آن رسیده ایم،‌اما نقطه ضعف بچه های ایده پرداز شهرستانی فراهم نبودن زیرساخت ها در شهرهاست. برای مثال هر ایده پرداز شهرستانی باید برای شروع کار خود به برنامه نویسان قهار و توانمند دسترسی داشته باشد.
مولفه‌ای که در اغلب شهرستان های ما موجود نیست. نکته دیگر مربوط به فراهم نبودن زمینه های کار در شهرستانهاست. برای مثال یک استارت آپ در حوزه تامین غذا درصد موفقیتش در تهران خیلی بیشتر از شهرستان است. همین مسائل است که باعث شده ما شاهد مهاجرت علاقه‌مندان به این حوزه به پایتخت باشیم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code