فارس

رونق استهبان در گرو جذب گردشگر

نویسنده: محمد بادپر‌
كشورهای توسعه‌یافته با سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری و بهره‌گیری مطلوب از چشم‌اندازهای طبیعی و یا قدمت تاریخی خود و همچنین ایجاد برخی جاذبه‌های مصنوعی توانسته‌اند موقعیت اقتصادی مطلوبی را به دست آورند.
1393/12/25
 فراهم آوردن بستر سرمایه‌گذاری نیز از مواردی محسوب می‌شود كه همواره در رونق بخشیدن به صنعت توریسم مؤثر است.
«‌استهبان» شهری كه حمدالله مستوفی از آن به‌عنوان «شهركی پر درخت كه آب و هوای معتدل و میوه فراوان دارد» یاد كرده و جغرافی‌نویسان اسلامی نام آن را «اصطهبان» و گاهی هم «اصطهبانات» ثبت كرده‌اند، از این منظرقابل توجه است.
این شهرستان با مركزیت شهر استهبان دارای 1986 كیلومترمربع وسعت و درفاصله 190 كیلومتری شیراز واقع شده و علاوه بر تنوع و پرورش میوه‌های گوناگون دارای انجیر و زعفرانی است كه شهرت جهانی دارند.
آب وهوای معتدل و كوهستانی شهرستان استهبان باعث سرسبزی و خرمی آن شده و وجود باغ‌های فراوان، پوشش جنگلی و آبشارهای روان و همجواری با دریاچه بختگان بر جاذبه‌های گردشگری این شهرستان افزوده است.
گستردگی فرهنگ و تمدن
سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استهبان در خصوص اهمیت این شهرستان در جذب گردشگر به همشهری می‌گوید: شهرستان استهبان با برخورداری از جاذبه‌های متنوع فرهنگی و با تمدنی كهن و پویا می‌تواند نقش بسیار مهمی را از نظر اقتصادی در صنعت گردشگری ایفا كند.
«منصور عباس‌پور» با تأكید بر پیشینه تاریخی این شهر می‌افزاید: چنانچه كتیبه‌ها و سنگ‌نوشته‌های تاریخی استهبان را مشاهده كنیم، به وجود جاذبه‌های گردشگری، پویایی و گستردگی فرهنگ و تمدن این شهرستان پی خواهیم برد.
 وی می‌افزاید: استهبان با داشتن تفرجگاه‌های طبیعی و مراكز تاریخی متعدد، مقصد بسیاری از مسافران نوروزی از سراسر فارس و كشور است.
معرفی مراكز دیدنی استهبان
عباس‌پور به معرفی مراكز دیدنی استهبان می‌پردازد و ادامه می‌دهد: تفرجگاه‌های مرغك رونیز، آبشار استهبان، خانه معزی، آبشار درب آسیاب، چشمه قهری، آب چوك، باغ جوزا، سلخ بوخون، مرخنه، انجیرستان، دم تنگ، چنار هزارساله، سرو ننه و بچه، بن دره، رودخانه رودبال و غار زكریا از مراكز دیدنی استهبان است. وی اضافه می‌كند: غار گبر، كت چله‌خانه، قلعه دختر، گنبد بن‌دره ایج ساسانی، تخت بهمن ایج ساسانی، چهارطاقی خیر ساسانی، كاروانسرای شاه‌عباسی، خانه كت‌خیر، قلعه كافرها رونیز، تفرجگاه مرغك رونیز، مسجد محقق، آرامگاه شیخ علی نقی و آرامگاه محمد شیرین مغربی از دیگر اماكن دیدنی استهبان است كه در روزهای نوروز میزبان گردشگران بسیاری می‌شوند.
عباس‌پور می‌افزاید: آبشار استهبان كه 16 پله دارد و از چشمه‌های كوه‌های این شهرستان جاری می‌شود در سال ۱۳۳۵ خورشیدی به همت حقیقت، بخشدار آن زمان استهبان و با معماری حاج حسین بنا و سنگ‌تراشی حاج احمد علی‌دژ ساخته شده است.
وی چهارطاقی ماه فرخان را از دیگر جاذبه‌های استهبان می‌داند و می‌گوید: این بنا متعلق به دوره ساسانیان بوده و در میان بناهای سرسبز و بسیار زیبای منطقه قرارگرفته است. این چهارطاقی كه ازسنگ و ساروج ساخته شده، تقریباً سالم مانده است و علاقه‌مندان می‌توانند در ایام عید از آن بازدید كنند.
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استهبان تصریح می‌كند: استهبان با داشتن 110 اثر كه ثبت ملی شده است از مهمترین مراكز تاریخی فارس محسوب می‌شود اما متأسفانه تنها 2 نفر در این نمایندگی مشغول به كار هستند كه این موضوع نگهداری و رسیدگی به آثار تاریخی را با مشكل روبه‌رو كرده است.
عباس‌پور درباره خدمات نوروزی این شهرستان نیز می‌گوید: امسال برای آشنایی بیشتر مسافران نوروزی اقدام به تهیه بروشور از جاذبه‌های طبیعی شهرستان شده است تا با جاذبه‌های استهبان بیشتر آشنا شوند و بتوانند برای بازدید از كلیه اماكن برنامه‌ریزی كنند.
وی می‌افزاید: در سال گذشته میزان استقبال و بازدید مسافران از استهبان قابل توجه بوده و امیدواریم با توجه به ساخت آبشار مصنوعی، بارندگی‌ و سرسبزی‌هایی كه ایجاد شده است این آمار در سال جدید افزایش یابد.
عباس‌پور با اعلام اینكه 15 مدرسه در استهبان آماده اسكان مسافران نوروزی است می‌افزاید: علاوه بر مدارس، مهمانسرای جهانگردی، باشگاه فرهنگیان، مهمانسرای دانشكده فنی امام حسین(ع) و زائرسراهایی كه در امامزاده‌ها وجود دارند نیز مهیای اسكان مسافران است.
محصولات بی‌نظیر استهبان
وی از تفرجگاه سرآسیاب، آبشار مصنوعی و 2 اثر شاخص تاریخی استهبان یعنی چهارطاقی بن‌دره و ایوان سنگی به‌عنوان پر بازدید‌ترین اماكن طبیعی و تاریخی استهبان یاد می‌كند و می‌افزاید: استهبان نیز مانند سایر شهرستان‌های دیگر فارس آداب و رسوم ویژه‌ای در خانه تكانی، رفت و روب و بازدیدهای عیدانه دارد.
عباس‌پور با یادآوری اینكه از استهبان به‌عنوان بزرگترین باغ‌شهر دیم جهان نام برده می‌شود، اضافه می‌كند: این شهرستان بیشترین اراضی زیر كشت انجیر را در كشور دارد و زعفران و دیگر فراورده‌های انجیر مانند كلوچه انجیر، مسقطی انجیر، مربای انجیر، عرق برگ درخت انجیر و شیره انجیر به‌عنوان سوغات استهبان در سراسر ایران ارائه می‌شود.
وی كیفیت زعفران استهبان را بالاتر از زعفران مشهد می‌داند و ادامه می‌دهد: انار شهر ایج همراه با بادام و گردو از دیگر محصولات این شهرستان است كه هرسال تعداد زیادی از گردشگران و مسافران برای خرید این محصولات به استهبان سفر می‌كنند.
عباس‌پور امنیت تفرجگاه‌های استهبان را قابل ملاحظه توصیف می‌كند و می‌گوید: خوشبختانه بیشتر تفرجگاه‌های موجود در استهبان در محدوده شهری هستند و تمام خدمات رفاهی و امنیتی برای مسافران مهیاست. با همكاری و هماهنگی دیگر ادارات توانسته‌ایم محیطی امن را برای گردشگران و مسافران نوروزی فراهم كنیم.
وی رونق استهبان را در گرو بهره‌وری از جاذبه‌های گردشگری می‌داند و می‌افزاید: جاذبه‌های گردشگری این شهرستان كم ‌نظیر است و امیدواریم با همت تمامی نهادها شرایطی مهیا شود تا مردم استهبان بتوانند از این ظرفیت‌ها استفاده كنند.