البرز

نفس البرز تازه می‌شود

نویسنده:
البرز نزدیک به 45 هزار هکتار اراضی بیابانی دارد که 25 هزار هکتار آن به عنوان یکی از کانون‌های داخلی تولید و انتشار ریزگرد در البرز و تهران محسوب می‌شود و اکنون تلاش‌های گسترده‌ای برای احیای پوشش گیاهی در آن صورت می‌گیرد...
1396/09/13
البرز نزدیک به 45 هزار هکتار اراضی بیابانی دارد که 25 هزار هکتار آن به عنوان یکی از کانون‌های داخلی تولید و انتشار ریزگرد در البرز و تهران محسوب می‌شود و اکنون تلاش‌های گسترده‌ای برای احیای پوشش گیاهی در آن صورت می‌گیرد.
بیابان‌های شهرستان نظرآباد و اشتهارد یکی از کانون‌های داخلی ریزگرد است و این ریزگردها شهرستان‌های کرج، نظرآباد و ساوجبلاغ در البرز و تهران را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
به گزارش ایرنا، از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز اقداماتی برای کنترل ریزگردها و بیابان‌زدایی آغاز شده که در حقیقت تلاش برای پاک کردن راه تنفس میلیون‌ها انسان محسوب می‌شود.

نیاز به اعتبارات به موقع
مسئولان اجرای این طرح یکی از نیازهای اجرای این طرح‌ها را تامین اعتبارات کافی و به‌موقع می‌دانند و تاکید دارند که تامین این اعتبارات باید از یک تداوم و زمان‌بندی خاصی برخوردار باشد.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز گفت: تامین نکردن به‌موقع اعتبارات باعث می‌شود که اگر در هر لحظه و هر زمان از اجرای پروژه‌ها دچار وقفه بشویم، آن برنامه‌ریزی‌هایی که در دراز‌مدت برای کم کردن چالش‌های ریزگرد در استان داریم دچار مشکل می‌شود.
«حامد فرضی» با اشاره به اینکه در یک دهه گذشته نزدیک به 12 هزار هکتار عملیات بیابان‌زدایی شده بیان کرد: از 2 سال گذشته و همچنین از ابتدای سال 96 اتفاقات بسیار خوبی در جلوگیری از توسعه کانون‌های ریزگرد صورت گرفته است.
وی گفت: همچنین از طریق سفر رئیس جمهوری به استان، 20 میلیارد تومان اعتبار به این بخش تخصیص پیدا کرده که یک اتفاق بسیار خوب در البرز است و همکاران ما در مراحل اجرایی پروژه‌های بیابان‌زدایی هستند.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز اضافه کرد: از دیگر طرح‌های بیابان‌زدایی اجرای حدود 1500 هکتار طرح در قالب پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در سال گذشته است که عملیات اجرایی آن پایان یافته و اکنون در فاز دوم اجرای پروژه هستیم .
وی گفت: در فاز اول این طرح 415 هکتار با پیشرفت بالای 70 درصد انجام شده و در فاز دوم هم علاوه بر اینکه جنگل‌کاری در عرصه‌های هزار هکتاری داریم و نقشه کار آماده شده اجرای قرق هم جزو یکی از این برنامه‌ها است.
فرضی یکی دیگر از طرح‌ها برای کنترل عرصه‌ها را خرید عرفی حق مرتع‌دارانی که دام‌هایشان را وارد عرصه می‌کنند دانست و اظهار کرد: در اجرای این طرح به نوعی علوفه به صورت دستی در اختیار دامداران قرار می‌گیرد تا کمتر شاهد ورود دام‌ها به عرصه‌های بیابانی باشیم.

ساماندهی شترهای سرگردان
وی یکی از معضلاتی را که استان‌های البرز و قزوین را در ایجاد ریزگردها و گسترش بیابان‌ها با چالش جدی مواجه کرده وجود شترهای سرگردان عنوان کرد و گفت: این موضوع برای استان ما بسیار یک چالش جدی محسوب می‌شود و خطرات بسیار زیادی برای عرصه‌های ما ایجاد کرده است.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بیان کرد: در جاهایی که عملیات قرق داشتیم و مانع از ورود شتر در عرصه شدیم عرصه کاملا تثبیت شده و با اقدامات احیایی که برای پروژه انجام دادیم روند کنترل خیلی بهتر شده است.
وی افزود: این امر نیازمند یک عزم جدی است تا همه مسئولان در این امر کمک کنند. دستگاه قضایی در این زمینه همکاری بسیار خوبی با مجموعه منابع طبیعی داشته و کمک‌های شایانی کرده، به طوری‌ که مجوز کشتار شتر هم اخذ شده، ولی باید با همکاران در فرمانداری و جهاد کشاورزی که می‌توانند در ساماندهی شترها کمک کنند رایزنی صورت گیرد.

افت شدید آب‌های زیرزمینی
فرضی یکی دیگر از معضلات استان را ایجاد زهکش از طرف استان قزوین دانست و اظهار کرد: این زهکش حدود 30 کیلومتر است که 12 کیلومتر آن در البرز و انتهایی‌ترین حوزه شهرستان نظرآباد حفر شده که منجر به افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی در این منطقه شده است.
وی گفت: حفر این کانال زهکش از سنوات گذشته از سوی قزوین انجام شده که خودبه‌خود اوضاع را برای بیابانی شدن مهیا می‌کند، به طوری‌ که آبی که نیازمند رشد گیاه بوده در عرصه خود از دسترس گیاه به لایه‌های پایین می‌رود و از دسترس خارج می‌شود و گیاه هم ادامه حیات نخواهد داشت.
این مسئول افزود: برای جلوگیری از ادامه روند حفر این کانال دستگاه قضا با همکاری یگان حفاظت که به صورت شبانه‌روزی در عرصه‌ها حضور دارند، وارد شدند و مانع از ادامه پروژه عملیات زهکش ، مرمت و نگهداری شدند.

سودجویی از تاغزارها
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز یکی دیگر از معضلاتی را که گریبان‌گیر عرصه‌های بیابانی استان شده دست‌اندازی افراد سودجو به تاغزارها دانست و بیان کرد: جنگل‌های تاغ که سنواتی بوده و از حدود 30 سال پیش ایجاد شده دارای ارزش بسیار خوبی از نظر تامین زغال برای بعضی از افراد سودجو است که به دنبال منافع شخصی خودشان هستند.فرضی افزود: تاغ یک عنصر حیاتی بسیار خوب برای بیابان است و به‌شدت ریزگردها را کنترل و از توسعه بیابان‌ها جلوگیری می‌کند.وی ادامه داد: به منظور برخورد و جلوگیری از فعالیت افراد سودجود در طول یکی - دو ماه گذشته حدود 6 نفر ازاین افراد دستگیر شدند و اکنون به واسطه اهمیتی که تاغ دارد این اهمیت برای دستگاه قضا نیز محرز شده و در جلسات متعدد به نقش این گیاه در اکوسیستم منطقه تاکید شده و اگر متخلفی در این زمینه دستگیر شود، جرایم سنگین و زندان خواهد داشت.