البرز

چشم‌اندازهای توسعه هوشمند البرز

نویسنده: فریماه فلاحی دبیر همشهری البرز
دیدار هفتۀ گذشتۀ استاندار البرز و وزیر ارتباطات نشان‌دهندۀ تمایل مسئولان استان و مدیران کشور برای توسعه هوشمند این استان است...
1396/09/13
دیدار هفتۀ گذشتۀ استاندار البرز و وزیر ارتباطات نشان‌دهندۀ تمایل مسئولان استان و مدیران کشور برای توسعه هوشمند این استان است. این دیدار در عین حال فرصتی برای پیشبرد یکی از طرح‌های مهم زیرساختی تکنولوژی در ایران با عنوان شهرک صنعتی آی.سی.تی است. این شهرک کسب و کار الکترونیکی قرار است در ۲۰ هکتار، در منطقۀ ویژه اقتصادی فرودگاه پیام احداث شود. به گفته مسئولان وزارت ارتباطات با توجه به موقعیتی که دارد، منطقه ویژه اقتصادی پیام همزمان از مزایای شهرک‌های صنعتی، مناطق ویژه اقتصادی و پارک‌های علم و فناوری برخوردار می‌شود. وزارت ارتباطات به دنبال ایجاد یک گذرگاه بین‌المللی فاوا در غرب استان تهران و در داخل البرز بود و اکنون با واگذاری قطعات فاز ۳ شهرک صنعتی پیام به شرکت‌های ‌آی.سی.تی و شکل‌گیری کارخانه استارت‌آپ‌ها در جاده تهران- کرج، این طرح بزرگ به اجرا نزدیک‌تر میشود. شهریور ماه گذشته یکی از مسئولان وزارت ارتباطات گفت همه ۲۰هکتار در نظر گرفته شده برای شرکت‌های مرتبط با فناوری در منطقه به مرحله واگذاری رسیده است. این نشان‌دهنده تمایل زیاد بخش خصوصی برای حضور در این منطقه و بهره‌گیری از مزایای پیش‌بینی شده است. حضور صنایع دانش‌بنیان در البرز و توسعه این شرکت‌ها مزیت‌های متعددی برای منطقه دارد و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید شاید مهمتر باشد. شرکت‌های استارت‌آپ به دنبال رشد سریع و عمودی هستند و نیازهای گسترده‌ای به نیروی انسانی دارند. در صورتی که فکر گذرگاه بین‌المللی فاوا عملی شود و فضای کسب و کارهای نوپا در منطقه آزاد پیام شکل بگیرد، بخش مهمی از تقاضای نیروی انسانی این کسب و کارها از ساکنان البرز تامین می‌شود. اکنون بخش مهمی از نیروی انسانی متخصص استان راهی تهران می‌شوند و اگر فضای مناسب کار در خود استان مهیا باشد، به یقین این رفت‌وآمدها به حداقل می‌رسد.
توسعه صنایع دانش‌بنیان که آلودگی اندک دارد و به صنایع سبز مشهور است، الگوی توسعه صنعتی البرز را می‌سازد و ارزشی تازه برای این استان به وجود خواهد آورد. مدیران وزارت ارتباطات همچنین ایجاد یک شهرک رسانه در این منطقه را در نظر گرفته‌اند که در برخی کشورهای همسایه تجربه شده است و رسانه‌ها را به حضور در آن ترغیب می‌کند. شهر رسانۀ موفق به حضور همه رسانه‌ها نیاز دارد. توجه مسئولان به رسانه‌های نوآمد می‌تواند به ترغیب این رسانه‌ها به حضور در این بخش مهم باشد.
همچنان که مسئولان وزارت ارتباطات تاکید کرده‌اند، برنامه تبدیل منطقۀ اقتصادی پیام به مجموعۀ هوشمند، کاری زمانبر و نیازمند ایجاد زیرساخت‌های مناسب است. فرصت‌های تغییر برای هر منطقه در زمان‌هایی خاص ایجاد می‌شود. ۴۰ سال قبل کسی تصور نمی‌کرد منطقه سیلیکون ولی به اندازه امروز مورد توجه قرار گیرد. این منطقه اما طی چند دهه به نمونه‌ای از منطقه آزاد فناوری تبدیل شد که شرکت‌های بزرگ فناوری جهان در آن حضور پیدا کردند و هر استارت‌آپی که قصد حضور در بازار بین‌المللی و مراوده با فضای روز فناوری دارد، تلاش می‌کند در آن حضور داشته باشد. ارزش منطقه‌ای چون سیلیکون ولی فقط به حضور شرکت‌های معروف بین‌المللی نیست، بلکه به فضایی است که دسترسی گسترده به همه اجزای مورد نیاز فناوری محور را فراهم می‌کند. وجود شتاب‌دهنده‌های استارت‌آپی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، شرکت‌های ارائه‌دهنده فضای کار (به گروه‌های استارت‌آپی) و مهم‌تر از همه اینها قوانین تسهیل‌کننده و تشویقگر ایجاد کسب و کار نوپا الگویی موفق به نام سیلیکون ولی به وجود آورده است. منطقه آزاد ‌آی.سی.تی در استان البرز فکری بزرگ و آرمانی برای فضای رو به توسعه فناوری ایران است. از این فرصت می‌توان بهره برد اگر روی نیازهای این کسب و کارها و همچنین اجزای تشکیل‌دهنده فضای توسعه آی.سی.تی ایران مطالعه شود.