کهکیلویه و بویراحمد

مناقشه پارک جنگلی یاسوج

نویسنده:
مهم‌ترین خواسته مردم کهگیلویه و بویراحمد از وزارت نفت احداث مجتمع تفریحی در پارک جنگلی یاسوج است...
1396/09/11
مهم‌ترین خواسته مردم کهگیلویه و بویراحمد از وزارت نفت احداث مجتمع تفریحی در پارک جنگلی یاسوج است.
رئیس اتاق بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد احداث مجتمع رفاهی نفت در یاسوج را ضروری و مؤثر در توسعه دانست و به تسنیم گفت: به طور حتم در صورت احداث این مجتمع شاهد حضور مسافرانی از تمام نقاط کشور، افزایش پروازها و حجم ورود مسافر به استان بوده که در صورت ماندگاری شاهد رونق بازار و حتی معرفی ظرفیت‌های استان برای سرمایه گذاری هستیم.
جبار کیانی‌پور با اشاره به اینکه پارک جنگلی یاسوج به عنوان یک ظرفیت کم نظیر طبیعی به محلی امن برای معتادان تبدیل شده است، بیان کرد: با آغاز عملیات اجرایی مجتمع رفاهی نفت و حتی بعد از احداث تاسیسات شاهد اشتغال افراد متعددی هستیم. کیانی‌پور بیان کرد: با ایجاد هر زیرساخت گردشگری در کنارش به صورت زنجیروار اتفاقات دیگری می‌افتد به طور مثال در کنار مجتمع وزارت نفت سرمایه گذار دیگری اقدام به احداث هتل آپارتمان می‌کند.

انتقال مالکیت پارک جنگلی
از سوی دیگر معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد ازاحداث مجتمع رفاهی وزارت نفت درپارک جنگلی یاسوج خبر داد وافزود: با توجه به پیگیری‌های انجام شده توسط مسئولان استانی از سال‌های گذشته تاکنون و همچنین تأیید وزیر ومسئولان وزارت نفت، مجتمع رفاهی وزارت نفت در 75 هکتار از اراضی پارک جنگلی یاسوج احداث می‌شود.
پژمان نیک اقبالی احداث تاسیسات پارک جنگلی یاسوج را شبیه محمودآباد شمال عنوان کرد و افزود: وزیر نفت طی مکاتبه انجام شده از مسئولان وزارت نفت انتقال مالکیت و مستندسازی منطقه بنام وزارت را خواستار شده است.
وی با اشاره به اینکه پارک جنگلی یاسوج در مساحت 938 هکتار در گذشته به شهرداری یاسوج واگذار شده است، بیان کرد: منابع طبیعی معتقده بوده امکان تفکیک سند و انتقال قطعی به وزارت نفت وجود ندارد زیرا این زمین طی یک فرایند قانونی و مشخص به شهرداری یاسوج واگذار شده است.
نیک اقبالی تاکید کرد: شهرداری یاسوج آمادگی خود را برای واگذاری 75 هکتار از عرصه‌های پارک جنگلی به وزارت نفت برای احداث مجتمع رفاهی را اعلام کرده و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.
وی افزود: پارک جنگلی یاسوج به مساحت 938 هکتار طبق ماده 147 قانون برنامه پنجم در تاریخ 10 شهریورماه 91 به شهرداری یاسوج واگذار شده و البته 7 هکتار جداگانه به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری واگذار شده است.

 حمایت استاندار از اجرای طرح
استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: هرگونه کارشکنی و دست اندازی برای احداث مجتمع رفاهی وزارت نفت در یاسوج خیانت به این استان است.
علی محمد احمدی اظهار کرد: مجتمع وزارت نفت با سرمایه گذاری 100 میلیارد تومانی در پارک جنگلی یاسوج قابل مقایسه با محمود آباد شمال نیست و برای بازپرداخت هزینه‌های انجام شده شهرداری یاسوج در پارک جنگلی از سوی وزارت نفت پیگیری می‌کنم.
نماینده عالی دولت در استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: توپوگرافی، اقلیم و وضعیت پارک جنگلی یاسوج قابل مقایسه با محمودآباد شمال نیست زیرا در این محدوده تراکم کارکنان عملیاتی نفت در بوشهر، خوزستان و سایر استان‌ها قابل مقایسه با شمال نیست.
وی تصریح کرد: شهرداری یاسوج با توجه به مصوبه دولت و کمک انجام شده طبق مصوبه 3 میلیارد تومان در پارک جنگلی هزینه کرده که قول می‌دهم با پیگیری از مسئولان وزارت نفت این میزان اعتبار را بازپس بگیریم.