البرز

راه‌اندازی اورژانس حیات وحش در البرز

نویسنده:
با توجه به ضرورت ایجاد تیم پیشگیری از بحران محیط زیست البرز، یکی از مهم‌ترین کار‌ها در این زمینه راه‌اندازی تیم اورژانس حیات وحش استان است...
1396/09/11
با توجه به ضرورت ایجاد تیم پیشگیری از بحران محیط زیست البرز، یکی از مهم‌ترین کار‌ها در این زمینه راه‌اندازی تیم اورژانس حیات وحش استان است.
به گزارش ایرنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز به بحران‌های پیش روی محیط طبیعی و حیات وحش اشاره کرد و گفت: تیم عملیاتی واکنش سریع را ایجاد می‌کنیم تا در زمان بروز بحران چه در عرصه‌های طبیعی و چه تنوع زیستی بتوانیم اقدامات مناسب را به‌موقع انجام دهیم.
«فردین حکیمی» به حادثه تصادف خودرو با خرس قهوه‌ای که چندی پیش در جاده کرج - چالوس به وقوع پیوست اشاره کرد و افزود: در این حادثه خرس قهوه‌ای زخمی شد که اگر سرعت عمل همکاران و گزارش به‌موقع ماموران راهداری نبود، قطعا تلف می‌شد.
وی با بیان اینکه این خرس که نام «امید البرز» را برای آن انتخاب کرده‌ایم گفت: این گونه به بیمارستان مرکزی تهران منتقل شد و اکنون روزهای پایانی روند بهبودی را طی می‌کند و به‌زودی به محیط طبیعی زندگی خود باز می‌گردد.
حکیمی ادامه داد: وجود تیم پیشگیری از بحران به جز حیات وحش در سایر بخش‌ها نیز مورد نیاز است که همراه با راه‌اندازی این تیم، اورژانس حیات وحش هم راه‌اندازی می‌شود.
وی گفت: در خودرو اورژانس حیات وحش تجهیزات مناسب نصب می‌شود که شامل یک قفس، یک جعبه کمک‌های اولیه و تجهیزات زنده‌گیری خواهد بود تا در مواردی که با مصدومیت جانوری مواجه می‌شویم یا نیاز به زنده‌گیری است، آن تیم بتواند وارد عمل شود.
این مسئول بیان کرد: در جلوگیری از تصرف اراضی ملی و حفاظت‌شده کار مشترک با منابع طبیعی است. ضمن اینکه با دستور دادستان مرکزی البرز، شعب تخصصی در مورد محیط زیست تشکیل شده که پرونده‌ها به یک شعبه ارجاع داده می‌شود و در آنجا به صورت تخصصی پرونده‌ها پیگیری می‌شوند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست البرز اضافه کرد: همچنین پیگیری‌های لازم برای راه‌اندازی مرکز بازپروری و تیمار جانوران در دست اقدام است و برای آن از ظرفیت بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد تا مرکزی ایجاد شود که گونه‌های آسیب‌دیده نیازمند درمان و بازپروری به این مراکز انتقال داده شوند تا شاهد تلفات آنها نباشیم.

282 گونه پرنده ثبت شده
حکیمی در ادامه به افزایش گونه‌های ثبت‌شده پرندگان در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: تا چند سال گذشته فقط 110 گونه پرنده در استان به ثبت رسیده بود که اکنون تعداد آنها به 282 گونه رسیده است.
وی افزود: در به‌روزرسانی این لیست عکاس‌های حیات وحش، جوامع محلی و کارشناسان حیات وحش کمک کردند که این همیاری بر اثر اطلاع‌رسانی مناسب رسانه برای ارتقای دانش زیست‌محیطی به وجود آمده است.
 مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اظهار کرد: هدف و باورمان این است که رسانه‌ها می‌توانند بیشتر به ما کمک کنند و با اطلاع‌رسانی چالش‌های محیط زیستی، حساسیت و دغدغه در مسئولان و شهروندان ایجاد شود و بدانند که اگر یک فعالیت مغایر با محیط زیستی انجام دهند، نتیجه آن به خودشان برمی‌گردد و سلامت خودشان تهدید می‌شود. قطعا در این چند سال گذشته اطلاع‌رسانی رسانه‌ها باعث شد که میزان همراهی مردم با ما بیشتر شود.
وی اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 100 مورد تحویل گونه‌های جانوری مصدوم داشتیم که مردم یا گزارش دادند یا تحویل دادند که نشان می‌دهد مردم نسبت به گذشته به محیط زیست و حیات وحش حساس‌تر شده‌اند و میزان مشارکتشان بیشتر شده که این نشان از عملکرد درست رسانه‌ها دارد.