هرمزگان

این درخت یک داروخانه طبیعی است

نویسنده: فرشاد محمدزاده / خبرنگار استان‌ها
‌چهل تا پنجاه سال طول می‌کشد تا درخت بلوط میوه بدهد. درختی که گاه تا 2000 سال هم عمر می‌کند...
1396/09/08
‌چهل تا پنجاه سال طول می‌کشد تا درخت بلوط میوه بدهد. درختی که گاه تا 2000 سال هم عمر می‌کند.
جنگل‌های زاگرس پر هستند از درختان بلوط جوان و پیر، نازک و تنومند. این جنگل‌ها در سال بارها دچار آتش‌سوزی‌های عمد و غیرعمد می‌شوند و هر بار، بخشی از جان ایران، از دست می‌رود.
درخت بلوط بسیار پرخاصیت است و برگ و ریشه و میوه آن خواص درمانی و دارویی دارد. بلوط قابض و ضدالتهاب است و خونریزی را در عروق صدمه دیده متوقف می‌کند. ضداسهال و ضدعفونی کننده است و ترمیم کننده‌ زخم‌ها.
گفته می‌شود استعمال خارجی بلوط در درمان ترشح بیش از اندازه‌ اسید معده، زخم معده، اسهال، التهاب روده کوچک، زخم اثنی عشر و هموروئید موثر است. در گذشته پوست، میوه و حتی برگ بلوط برای کاهش علائم مربوط به مالاریا استفاده می‌شد. بلوط برای کاهش ریزش مو و از بین بردن التهاب لثه نیز مفید است. برای هر کدام از این موارد، ضماد یا معجون مخصوصی تهیه می‌شود. یک نوشیدنی از میوه بلوط درست می‌شود که آن‌ را جایگزینی برای قهوه می‌دانند.
برای تهیه‌ نوشیدنی بلوط مقداری میوه‌ بلوط، آب و هل نیاز است. پوست میوه‌های بلوط را را جدا کنید و داخل آنها را خوب خرد کنید. خرده‌های مغز میوه‌ بلوط را روی حرارت متوسط در یک تابه بدون روغن تفت بدهید. کمی صبر کنید تا خنک شود و سپس آن را به آرد تبدیل کنید.
آرد مغز بلوط را در یک ظرف دارای در محکم نگهداری کنید. برای تهیه‌ این نوشیدنی، یک قاشق چای‌خوری از این پودر را در یک فنجان آب گرم بریزید و روی حرارت بگذارید تا بجوشد. سپس یک قاشق پودر هل به آن اضافه کنید.
می‌توان برای بهبود طعم کمی شیر هم به آن اضافه کرد. اگر میوه‌های بلوط را یک روز قبل در آب خیس کنید، جدا کردن پوست آنها راحت‌تر خواهد بود. با این کار، آرد مغز بلوط نیز تلخی کم‌تری خواهد داشت.
درخت بلوط درختی است مقاوم که بدون آبیاری هم رشد می‌کند، اما نیاز است که در سال اول به آن آب داده شود. در درز سنگ‌ها و کنار پای آنها نیز می‌توان بذر بلوط گذاشت و در انتظار رشد آن بود. بلوط درختی است شگفت‌انگیز که خود یک داروخانه طبیعی است.