فارس

مسیر ناهموار سرمایه گذاری در فارس

نویسنده:
این روزها سرمایه‌گذاری در فارس به یکی از دغدغه‌های مهم تبدیل شده است و با افزایش آمار بیکاری و خشک شدن سفره‌های آب زیر زمینی به دلیل کشت‌های بی رویه، زمان آن فرا رسیده است تا علت بی نتیجه ماندن آن در استان رمز گشایی شود.
1396/09/08
به‌گزارش همشهری، هر چند فارس در زمره استان‌های با اهمیت کشور به شمار می‌رود اما چند سالی است به عقیده کارشناسان و مسئولان، دلایل متعدد اقتصادی و اختلاف نظرهایی که بین برخی از مسئولان فارس وجود دارد، موجب شده سرمایه‌گذاران عطای سرمایه‌گذاری در استان را به لقایش ببخشند.

سنگ اندازی و انصراف سرمایه‌گذار
نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز تنگ‌نظری‌های برخی از مسئولان استان را دلیل تمایل‌نداشتن سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در فارس می‌داند و می‌گوید: در فارس موارد زیادی پیش آمده که سرمایه‌گذار با بهانه گیری و سنگ اندازی مسئول مواجه شده است.
آیت‌الله «اسدالله ایمانی» می‌افزاید: برخی از متولیان مربوطه در عمل با این موضوع نه تنها موافق نیستند بلکه در مراحل اجرای امر مهم سرمایه‌گذاری به اندازه‌ای کار شکنی می‌کنند که سرمایه‌گذار منصرف می‌شود.
امام جمعه شیراز با تاکید بر اینکه باید در شهرک‌های صنعتی مشکلات به حداقل ممکن برسد، اضافه می‌کند: مسئولان ارشد استان باید با پرهیز از تنگ نظری تدابیری در نظر بگیرند تا آسایش کامل برای صنعتگر فراهم و انگیزه سرمایه‌گذار
دو چندان شود.
آیت‌الله ایمانی با بیان اینکه ضروری است برای سرمایه‌گذار فرش قرمز پهن کنیم، می‌افزاید: باید به معنای واقعی بسترهای لازم برای صنعتگر فراهم شود تا شاهد رونق اقتصادی در استان باشیم.

توسعه زیر ساخت‌ها
نماینده ولی فقیه در فارس با تاکید بر لزوم توسعه و تکمیل امکانات و زیرساخت‌هایی مانند آب، برق، گاز و تلفن در شهرک‌ها و نواحی صنعتی فارس می‌گوید: باید در شهرک‌های صنعتی عملکرد مناسبی داشته باشیم تا صنعتگر و سرمایه‌گذار احساس آرامش و امنیت لازم را داشته باشد.
امام جمعه شیراز با اشاره به وجود مشکلات برای صنعتگران در حوزه‌های مالیاتی، بیمه، بانک‌ها و رکود بازار ادامه می‌دهد: تولیدکنندگان کار خود را انجام داده‌اند اما رکود اجازه نمی‌دهد که تولید به بازار برسد و این موضوع موجب شده است محصولات در انبارها بمانند.
آیت‌الله ایمانی اضافه می‌کند: بانک‌ها نیز با سودهای کلان، شیره جان تولیدگر را می‌مکند و نمی‌گذارند نفس بکشد. وی با تاکید بر اینکه چنین شرایطی به نفع مملکت ما نیست می‌گوید: امیدواریم با برخوردهای دولت این وضعیت در بانک‌ها اصلاح شود.

سرمایه‌گذاری؛ کلید عبور استان از وضعیت کنونی
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص می‌گوید: اگر کلام و عمل ما یکی نشود شرایط سرمایه‌گذاری در فارس فراهم نخواهد شد.
«فرج الله رجبی» با اشاره به اینکه وضعیت فعلی زیبنده نام فارس نیست، می‌افزاید: اگر سرمایه‌گذار به این استان مراجعه نمی‌کند، مسئولان باید پاسخگو باشند.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با تاکید براهمیت یکپارچه شدن نظر مسئولان نسبت به جذب سرمایه‌گذار در فارس می‌گوید: به نظر می‌رسد که وضعیت امروز فارس برای سرمایه‌گذاران دلچسب نیست.
رجبی ادامه می‌دهد: ارتباط و تعامل به وجود آمده بین مسئولان استان و نمایندگان فارس موجب شده است موانع فراروی سرمایه‌گذاری در استان برداشته و روند سرمایه‌گذاری آسان‌تر شود.
وی می‌افزاید: برای رسیدن به این هدف ضروری است که مدیران در تمام بخش‌ها به ویژه حوزه‌های راهبردی سرمایه‌گذاری مانند کشاورزی، راه آهن، پتروشیمی وگردشگری به اتفاق نظر برسند و بپذیرند که کلید عبور استان از شرایط و مشکلات کنونی، بهبود وضع سرمایه‌گذاری است.
رجبی اضافه می‌کند: هم اینک فضا برای همکاری همه جانبه فراهم است و در نشست‌هایی که به اتفاق سایر نمایندگان فارس با مسئولان ارشد استان داشته‌ایم توانسته‌ایم به یک هم افزایی مثبت دست پیدا کنیم.
وی معتقد است: در این مسیر تمامی نظرها اعمال نخواهد شد زیرا اختلاف نظر همواره وجود دارد اما بنای ما بر این است که بر سر مسائل کلان و آنجا که پای منافع استان در میان است نهایت همراهی و همدلی را داشته باشیم.
رجبی با اشاره به اینکه برای توسعه سرمایه‌گذاری در فارس، زیر ساخت‌های لازم به مراحل اجرایی رسیده است می‌گوید: شیراز یکی از معدود شهرهایی است که ظرفیت بین‌المللی شدن را دارد، به همین دلیل ضرورت دارد کسانی بر مسند کار باشند که این ظرفیت‌ها را درک کنند.