گلستان

خاک حاصلخیز گلستان مستعد توسعه کشت کلزا

نویسنده:
گلستان به دلیل شرایط مناسب اقلیمی و خاک حاصلخیز، مستعد توسعه و تناوب کشت محصولات مختلف به ویژه دانه‌های روغنی همچون کلزاست که با توجه به سیاست‌های حمایتی دولت، کشت این محصول در چند سال اخیر رونق یافته و ظرفیت افزایش سطح زیر کشت آن در استان فراهم شده است.
1396/09/07
به گزارش ایرنا در استان شمالی گلستان، افزون بر 650 هزار هکتار زمین زراعی و باغی وجود دارد که هر سال 550 هکتار آن به کشت پاییزه محصولات اختصاص می‌یابد.

خودکفایی در تولید روغن
طبق گفته کارشناسان کشاورزی گلستان، کلزا از بهترین محصولات در تناوب کشت غلات و دانه‌های روغنی در اراضی آبی و دیم، افزایش راندمان محصولات، افزایش حاصلخیزی خاک، کاهش جمعیت آفات و بیماری‌ها و علف‌های هرز مزارع و زمینه‌ساز خودکفایی کشور در تأمین روغن مصرفی مردم است. طرح خودکفایی و تأمین روغن نباتی کشور طی سال‌های 84 تا 93 در وزارت جهادکشاورزی به اجرا در آمده است تا براساس آن با افزایش تولید دانه‌های روغنی، درصد خوداتکایی به تولید داخلی این محصول افزایش یابد. منابع داخلی تولید روغن نباتی در گذشته بیشتر شامل پنبه‌دانه، سویا، آفتابگردان و گلرنگ است که در سال‌های اخیر کلزا اضافه شده است و با توجه به ظرفیت‌های حوزه کشاورزی گلستان کشت این محصول قابل افزایش و توسعه است. با توجه به اقلیم خشک بسیاری از مناطق کشور و محدودیت آب برای توسعه گیاهان روغنی تابستانه همانند سویا و آفتابگردان و لزوم بهره‌‌مندی از نزولات جوی، ترویج و توسعه کلزا یکی از برنامه‌ریزی‌های کشوری است که گلستان با داشتن شرایط اقلیمی مناسب و بارش‌های تا حدودی مطلوب، ظرفیتی بکر برای توسعه این کشت محسوب می‌شود.

افزایش سطح کشت کلزا در استان
کارشناسان و دست اندرکاران زراعت کشاورزی گلستان در این زمینه می‌گویند کشت کلزا بهترین تناوب برای گندم و جو در استان به شمار می‌رود و رعایت این تناوب علاوه بر افزایش تولید سال آینده، آفات، بیماری‌ها و نیز علف‌های هرز را کاهش می‌دهد.
وجود چنین ظرفیتی، در چند سال اخیر با وجود کم و کاستی‌هایی در کشت این محصول در استان، توجه ویژه مسئولان سازمان جهادکشاورزی گلستان برای سرمایه‌گذاری و توسعه کلزا را جلب کرده است.
طبق آماری که از سوی مسئولان حوزه کشت کلزای سازمان جهادکشاورزی گلستان ارائه شد، در این استان طی 3 سال اخیر روند سطح کشت از 5300 هکتار به 11 هزار و 500 هکتار وسپس 23هزار و 500 هکتار رسیده و گلستان رتبه نخست کشوری را در تولید این محصول کسب کرده است.

ظرفیت کاشت 80هزار هکتار
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت: این استان ظرفیت کشت پاییزه کلزا در سطح 80 هزار هکتار را دارد و می‌طلبد سرمایه‌گذاری و حمایت بیشتری در این زمینه انجام گیرد.
«سهراب سهرابی» اضافه کرد: کلزا علاوه بر این که کمک شایانی به تناوب زراعی و افزایش راندمان تولید غلات از جمله گندم و جو دارد، در خودکفایی روغن مورد نیاز کشور نقش داشته و حمایت‌های لازم دولت نیز در سال‌های اخیر از این حوزه افزایش یافته است.
به گفته وی خرید تضمینی محصول، پرداخت یارانه برای خرید کارنده‌های کشت، تأمین نهاده‌های مورد نیاز و حمایت از بخش تحقیقات از طرح‌های حمایتی دولت در توسعه کشت دانه روغنی کلزاست که کشاورزان استان نیز از مزایای آن بهره‌مند شده‌اند.
وی افزود: اکنون در گلستان طبق گزارش مرکز تحقیقات جهادکشاورزی بیش از 11 رقم کلزا کشت می‌شود که کارشناسان جهادکشاورزی متناسب با مناطق کاشت آن را توصیه می‌کنند.

اولویت کشت پاییزه با کلزا
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان در این زمینه گفت: باید رعایت تناوب زراعی کشت پاییزه در استان انجام گیرد و اولویت در این بخش با محصول کلزاست که امسال نیز پیگیری می‌شود.
«مختار مهاجر» افزود: اولویت‌های بعدی برای رعایت تناوب زراعی پاییزه استان کشت پنبه و چغندرقند است که از سوی کارشناسان پهنه‌بندی به کشاورزان اطلاع‌رسانی می‌شود تا زارع فعالیت خود را بر این اساس برنامه‌ریزی کند.
به گفته وی رعایت تناوب زراعی کشت هریک از دانه‌های روغنی در فصل پاییز می‌تواند افزایش تولید در واحد سطح و تناوب زراعی برای بهبود خاک و خودکفایی در تأمین روغن مصرفی کشور را در پی داشته باشد.

پیش‌بینی 79 هزار هکتار کشت
مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی در مورد وضعیت کشت کلزای گلستان گفت: تاکنون 40 هزار هکتار از کشتزارهای زیر کشت این دانه روغنی در استان سبز شده است.
محمدرضا عباسی اظهار کرد در مجموع 12 هزار و 256 کشاورز برای کشت پاییزه کلزا در سطح 79 هزار و 658 هکتار قرارداد منعقد کرده‌اند.
«علی موسی‌خانی»، رئیس اداره پنبه و دانه‌های روغنی جهادکشاورزی گلستان نیز سهمیه کشت ابلاغ‌شده توسط وزارتخانه برای استان را 70 هزار هکتار کلزا اعلام کرد که از این میزان بیشتر کشت می‌شود.
پارسال کشاورزان گلستانی از سطح 23 هزار هکتار زیر کشت کلزا 51 هزار تن محصول برداشت کردند.