اصفهان

اقدامات موثر در زمینه پیشگیری از دیابت

نویسنده:
اولین نشست تخصصی سیاستگذاری مدیریت دیابت استان اصفهان به میزبانی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان اصفهان و با حضور مسئولان کشوری و متخصصان مرتبط در زمینه پیشگیری از دیابت به مدت یک روز در مرکز آموزش و پژوهش فردوسی اصفهان برگزار شد...
1396/09/04
اولین نشست تخصصی سیاستگذاری مدیریت دیابت استان اصفهان به میزبانی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان اصفهان و با حضور مسئولان کشوری و متخصصان مرتبط در زمینه پیشگیری از دیابت به مدت یک روز در مرکز آموزش و پژوهش فردوسی اصفهان برگزار شد.
به گزارش اداره روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان اصفهان، در این نشست تخصصی مدیر درمان تامین اجتماعی استان اصفهان به عنوان میزبان اصلی این همایش با اشاره به اینکه افزایش آمار دیابت مساله‌ای است که باید مورد توجه همه دستگاه‌های مسئول قرار گیرد و تنها یک سازمان مسئول افزایش این آمار نیست، گفت: چرا باید تیر اتهام در همه زمینه‌ها به سمت سازمان‌های بیمه‌گر پرتاب شود و در این میان دیگر سازمان‌ها از هرگونه خطا مبرا شناخته شوند؟!
علی اعتصام‌پور، با اشاره به اینکه برای پیشگیری از دیابت در معاونت درمان تامین اجتماعی استان اصفهان اقدامات خوبی صورت گرفته است که می‌تواند برای کشور الگوی اجرایی باشد، افزود: در یک طرح ۴ ساله که در مدیریت درمان تامین اجتماعی اصفهان به اجرا درآمد، قریب به ۵۳ هزار پرونده دیابتی گردآوری شد.
وی با اشاره به اینکه تشکیل این تعداد پرونده به همراه ٢٠٠ ساعت آموزش مدون برای پزشکان رابط دیابت همراه بود، بیان کرد: از این تعداد، 20 هزار پرونده به صورت الکترونیکی ثبت شده است.  اعتصام‌پور ادامه داد: در اصفهان کارهای حائز اهمیتی برای پیشگیری از دیابت انجام شده است و در کل استان تیم‌های دیابتی تشکیل شده و بیماران دارای پرونده هستند.
مدیردرمان تامین اجتماعی اصفهان با اعلام اینکه در بخش هزینه‌های درمانی غیرمستقیم در سال 92، 300 میلیارد تومان هزینه شد که این مقدار در سال 94 به 600 میلیارد تومان رسید و در سال 95 به هزار میلیارد تومان افزایش یافت، گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال 96 هزینه‌های تامین اجتماعی در بخش درمان غیرمستقیم به 1300 میلیارد تومان برسد. این مساله در حالی است که تمامی این هزینه‌ها از جیب کارگران بسیاری از کارخانه‌ها که تعطیل شده‌‌اند، پرداخت می‌شود و در این زمینه ما نیازمند کمک خیریه‌های درمانی هستیم.
اعتصام‌پور تاکید کرد: در سال 95 نسبت به سال 96 هزینه‌های زیادی در درمان مستقیم و غیرمستقیم انجام شده است، پس در این رابطه نیاز داریم بیماران دیابتی به سیستم نظام ارجاعات معنادار هدایت شوند.  وی با اشاره به اینکه ویزیت انفرادی بیماران دیابتی منطقی نیست، گفت: ما نیازمند مدیریت دیابت هستیم و باید نظام ارجاعات و پایش بیماران با برنامه‌ریزی درست انجام شود.  وی اظهار کرد: در سال 95، 84 هزار نفر در مطب پزشکان تحت غربالگری دیابت قرار گرفتند.

برای پیشگیری از دیابت نیازمند یک طرح جامع هستیم
در ادامه این نشست، معاون دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر و مدیر برنامه کشوری دیابت وزارت بهداشت گفت: اصلاح شیوه زندگی مهم‌ترین گامی است که می‌تواند در جهت پیشگیری از دیابت به‌ویژه دیابت نوع 2 که شیوع بیشتری در جامعه دارد، برداشته شود.
علیرضا مهدوی پیشگیری و مهار دیابت را مستلزم همکاری تمام سازمان‌ها و ارگان‌ها دانست و افزود: الگوی اجرایی طرح پزشک خانواده می‌تواند برای پیشگیری از بیماری دیابت نیز مورد استفاده قرار گیرد. برای مهار بیماری دیابت به یک برنامه خوب و جامع نیاز است تا سایر بیماری‌ها هم کنترل شود.
مدیر برنامه کشوری دیابت وزارت بهداشت در ادامه درخصوص تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در قالب سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر، اهمیت بیماری‌های غیرواگیر، اهداف ملی و چارچوب ملی ارائه خدمت در زمینه بیماری دیابت توضیحاتی ارائه داد.  وی با اعلام اینکه دانشمندان و کارشناسان که وظیفه کنترل و پیشگیری این بیماری را برعهده دارند، پیش‌بینی می‌کنند تا سال 2050 بیش از 48 میلیون نفر تنها در ایالات متحده به این بیماری دچار خواهند شد، گفت: یکی از راه‌های موثر برای پیشگیری از دیابت تغییر ایجاد در رفتارهای روزمره است.

مهار دیابت نیازمند همکاری همه بخش‌ها
معاون دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر و مدیر برنامه کشوری دیابت وزارت بهداشت، اساس پیشگیری از دیابت را کاهش وزن و خوراک سالم دانست و ادامه داد: دیابت به عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های غیرواگیر مساله‌ای عمده در سلامتی مردم به شمار می‌رود که بار سنگینی به نظام سلامت تحمیل می‌کند.
وی با اشاره به لزوم فراهم کردن امکان مراقبت ادغام یافته و فردی برای بیماران دیابتی، مهار این بیماری را نیازمند همکاری‌های درون‌بخشی و بین‌بخشی دانست و اضافه کرد: برای پیشگیری و کاهش آسیب‌های ناشی از بیماری دیابت، همکاری تخصص‌های مختلف پزشکی و تیم بهداشتی درمانی مانند پزشک خانواده، پرستار، مراقبان سلامت، کارشناسان تغذیه و روانشناسی و آموزش بیماران بسیار موثر است.

  ملزومات پزشکی در خدمت درمان بیماران دیابتی است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی نیز که دیگر سخنران این همایش بود، زندگی شهرنشینی، مصرف بی‌رویه فست‌فودها، چاقی و بی‌تحرکی را از جمله عوامل موثر در شیوع دیابت عنوان کرد و افزود: امروز آمار دیابت کشور در حال انجام است و طرح تحول بهداشتی نیز صورت گرفته است،‌در این شرایط در سال‌های آینده سرمایه‌گذاری وسیعی در حوزه بهداشتی و پیشگیری انجام خواهد شد.
حیدری اقدامات پیشگیرانه را عامل موفقیت کشورهای مهارکننده دیابت دانست و گفت: ترمیم مسائل عروقی و چشمی و زخم‌های دیابت مشکل را حل نمی‌کند، ما باید به‌شدت در زمینه پیشگیری و اصلاح روش‌های زندگی اقدام کنیم. در این نشست جای معاونت آموزشی دانشگاه خالی است چراکه اگر تمهیداتی برای آموزش همه رده‌های مشمول دیابت و اصلاح شیوه‌های زندگی انجام شود، می‌توانیم از بسیاری از هزینه‌ها را کاهش دهیم.
  وی با اشاره به اینکه در حال حاضر برنامه پیشگیری و کنترل بیماری دیابت در کلیه روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت درحال اجراست، ادامه داد: اجرای فاز دوم برنامه ابتدا در شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر شروع و در سال‌های بعد در شهرهای با جمعیت بین۲۰ هزار نفر تا یک میلیون نفر اجرا شد.
این مسئول افزود: بدیهی است که بعد از گسترش برنامه پزشک خانواده به شهرهای با جمعیت بیش از۲۰ هزار نفر، این برنامه با استفاده از پزشک خانواده در شهرها ادامه خواهد یافت. ما گران‌ترین و بهترین اجناس و ملزومات پزشکی را در طرح تحول نظام سلامت خریداری می‌کنیم و با آنها در فاز درمان به بیماران دیابتی خدمات می‌دهیم. این خدمات در سال میلیاردها تومان هزینه برای سیستم سلامت کشور دربر دارد.  وی افزود: اصفهان یکی از اولین استان‌هایی است که طرح مراقبت و پیشگیری از دیابت در آن به اجرا گذاشته شد.

به ازای هر فرد دیابتی 2/5میلیون تومان هزینه می‌شود
مدیرکل بیمه سلامت استان اصفهان با اعلام اینکه در این استان داروهای دیابت جزو 3 داروی اول مورد مصرف و پرهزینه است، افزود: هزینه دارویی کشور 2 هزار میلیارد تومان است که 10 درصد آن به هزینه‌های دیابت مربوط می‌شود.  حسین بانک ادامه داد: اکنون در استان 31 هزار و 479 نفر از انسولین قلمی استفاده می‌کنند و اداره کل بیمه سلامت استان اصفهان برای رفاه حال بیماران دیابتی مدت نسخ توسط پزشک عمومی را از 6 ماه به یک سال افزایش داده است. این در حالی است که به ازای هر فرد دیابتی2/5 میلیون تومان هزینه می‌شود و 8 درصد هزینه دارویی سازمان بیمه سلامت مربوط به انسولین قلمی است.
وی با اشاره به اینکه مشکل اصلی در زمینه انسولین و بیماران دیابتی آموزش و مصرف بجاست، بیان کرد: استفاده بهینه از منابع می‌تواند به ما در ارائه راهکارهای مناسب کمک کند.  مدیرکل بیمه نیروهای مسلح استان نیز در این نشست با اعلام اینکه 50 درصد بیماران صعب‌العلاج که در سیستم نیروهای مسلح ثبت شده‌‌اند دیابت دارند، گفت: 4514 نفر از بیماران ما دیابتی هستند که سنینی بین50 تا 60 سال دارند.
اجل لوییان ادامه داد: می‌توان گفت که 2 درصد از نیروهای مسلح اصفهان نیز به دیابت مبتلا هستند و 5 درصد کل نسخ مربوط به بیماران دیابتی است.

تشکیل ستاد بحران دیابت در اصفهان ضروری است
در ادامه این نشست، عضو مؤسسه خیریه دیابت اصفهان نیز درمان این بیماری را منوط به کار تیمی دانست و آمار مبتلایان به دیابت را در ایران به صورت تخمینی حدود ۷ تا ۸ درصد افراد بالغ عنوان کرد و ادامه داد: در اصفهان نیز در جمعیت بالای ۳۰ سال حدود ۱۲ درصد دیابتی و حدود ۱۲ درصد نیز افراد در معرض خطر دیابت وجود دارد که باید با آموزش‌های صحیح، به کنترل و پیشگیری این بیماری بپردازیم.
وی در ادامه سخنان خود از مسئولان مربوطه درخواست کرد درخصوص تشکیل ستاد بحران دیابت در اصفهان، همکاری بیشتر مسئولین دانشگاه به‌خصوص معاونان درمانی، بهداشتی، آموزشی و پژوهشی در ارتباط با موضوع دیابت، پیگیری هماهنگ خیریه‌های مرتبط، نظارت بر فست‌فودفروشی‌ها، بوفه‌های مدارس و اغذیه‌فروشی‌ها، ساخت پایگاه‌های دیابت در مناطق ۱۵گانه شهرداری‌ها، آموزش دیابت در مدارس و غیره بیشتر از گذشته توجه شود تا بتوان از سیر پیشرونده بیماری دیابت در کشور جلوگیری کرد.