فارس

قیمت گوجه فرنگی کاهش می‌یابد

نویسنده:
اوایل آبان قیمت گوجه‌فرنگی در بازار شیراز افزایش یافت. در حال حاضر این محصول به ازای هر کیلو حدود 30 هزار ریال به فروش می‌رسد، اما دست‌اندرکاران عرضه گوجه‌فرنگی اظهار می‌کنند که این افزایش‌بها مقطعی است و نوید کاهش قیمت آن را در آذرماه داده‌اند.
1396/08/24
به گزارش ایرنا، رئیس اتحادیه میوه و تره بار و مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: کمبود تولید موجب افزایش قیمت این محصول صیفی خوشرنگ شده است. با افزایش تولید، قیمت گوجه‌فرنگی در روزهای آینده کاهش خواهد یافت.
«جواد عدلو» اظهار کرد: از بیستم آبان موضوع نرخ‌گذاری گوجه فرنگی، آزاد گذاشته شد و این کار بر اساس صورتحساب (فاکتور) روزانه محاسبه می‌شود.
وی افزود: چنین اقدامی با این هدف صورت گرفته که بازار از این محصول اشباع شود و به تبع، قیمت کاهش یابد.
عدلو بیان کرد: پیش بینی می‌شود با عرضه محصول تولیدی استان بوشهر، طی دو هفته آینده از قیمت این محصول در بازار شیراز کاسته شود.
وی ادامه داد: هم اینک هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی در میدان تره‌بار شیراز بین 26 هزار ریال تا 29 هزار ریال عرضه می‌شود. گوجه‌فرنگی در مغازه‌های این شهر با قیمت 30 هزار ریال به فروش می‌رسد.

افزایش قیمت در شرایط کنونی طبیعی است
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی فارس هم اظهار کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر محصول گوجه‌فرنگی هیچ کدام از مناطقی که در تولید این محصول فعالیت دارند به بازار عرضه نشده، افزایش بهای آن طبیعی است.
«هدایت الله رحیمی» افزود: در سال‌های قبل قیمت گوجه‌فرنگی حتی به ازای هر کیلو 50 هزار ریال هم رسید اما امسال با توجه به مدیریتی که اعمال شده، پیش بینی می‌شود بهای آن حداکثر به 35 هزار ریال برسد. وی کاهش تولید و اتمام فصل برداشت گوجه‌فرنگی را عامل مؤثر بر افزایش قیمت این محصول دانست و گفت: بی شک این افزایش‌بها مقطعی است. در نیمه دوم آذرماه امسال که محصول مناطق گرمسیری از جمله شهرستان‌های لار و لامرد و استان‌های بوشهر و بندرعباس به بازار عرضه شود، قیمت آن کاهش خواهد یافت.
به گفته رحیمی، با در نظر گرفتن هزینه نگهداری کشت خارج از فصل و سود سرمایه که به هزینه‌های دیگر اضافه می‌شود، افزایش قیمت امری طبیعی است. این روند در تمام کشورها متداول است و از سوی دیگر در مقطعی که تولید تمام می‌شود، قیمت‌ها افزایش می‌یابد. او بیان کرد: در شرایط کنونی، تولید گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای و ذخیره شده در انبارها نیاز بازار را تأمین می‌کند.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی در مورد قیمت مرغ در استان هم گفت: با مدیریتی که در این مورد اعمال شده، بهای مرغ در یک سال و نیم گذشته در فارس با ثبات بوده است. اکنون قیمت مواد پروتئینی هر کیلو 75 هزار ریال تعیین شده که متوسط استان 72 هزار ریال و زیر قیمت مصوب است.