یزد

تعاونی‌های روستایی تسهیلات می‌گیرند

نویسنده:
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور تعاون از اعطای تسهیلات با نرخ 6 تا 7 درصد به تعاونی‌های روستاهایی خبر داد که دارای شرایط مطرح‌شده در طرح روستا تعاون هستند...
1396/08/20
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور تعاون از اعطای تسهیلات با نرخ 6 تا 7 درصد به تعاونی‌های روستاهایی خبر داد که دارای شرایط مطرح‌شده در طرح روستا تعاون هستند.
به گزارش همشهری «سیدحمید کلانتری»، در جلسه کمیته هماهنگی طرح روستا تعاون، گفت: این طرح یکی از طرح‌هایی است که در نظر دارد اهداف دولت و مجلس را در زمینه ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر 10 هزار نفر ازطریق تشکیل و تقویت تعاونی‌ها، دنبال کند.
وی یکی از اهداف این طرح را جلوگیری از مهاجرت روستا‌ییان برشمرد و ادامه داد: اشتغال مساله درجه یک بخش اجرایی کشور و کارآفرینی در روستا‌ها یکی از راه‌حل‌‌های چالش اشتغال در کشور است.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور تعاون، آفت بخش تعاون را اتکا به بخش دولتی دانست و بر لزوم مستقل بودن تعاونی‌ها‌ تاکید کرد.
وی وضعیت فعلی استان را برای توسعه‌ بیشتر آماده دانست و ابراز امیدواری کرد مسئولان و مردم بتوانند بیشترین استفاده را از وضعیت موجود داشته باشند و آینده‌ روشن‌تری را برای استان رقم بزنند.
عضو شورای سیاستگذاری و اتاق فکر طرح روستا تعاون نیز در ادامه این جلسه با اشاره به سابقه‌ بسیار غنی استان در کارآفرینی و فرهنگ کار و سرمایه‌گذاری اظهار کرد: در گذشته، کارخانه‌ های بزرگ یزد با کمک سرمایه‌گذاران و با همکاری آن‌ها بدون کمک دولت به وجود آمد. خلاقیت و نوآوری ساکنان این شهر را به سمت صنعتی شدن پیش‌برده است، ولی اکنون شرایط طوری تغییر کرده که کارآفرینان و بخش خصوصی در انتظار کمک‌های دولتی هستند؛ در صورتی که تجربه نشان داده با تزریق پول پیشرفت چندانی ایجاد نشده است.
«محمد‌حسین پاپلی» با مطرح کردن این سوال که آیا همانند گذشته، یزد می‌تواند در ایجاد تعاونی‌های مردم‌محور در سطح کشور الگویی باشد؟ ادامه داد: یکی از مشکلات، مستقل بودن بخش‌های مربوط به یک حوزه‌ کاری در تعاونی‌هاست؛ در‌حالی‌که تعاونی‌ها باید به شکل زنجیره‌ای عمل کنند و خدمات پسین و پیشین را نیز در مورد فعالیت خود در نظر داشته باشند و ارائه دهند تا گرفتار آفاتی مانند خام فروشی نشوند.
عضو شورای سیاستگذاری و اتاق فکر طرح روستا تعاون افزود: خلاقیت‌های جدید برای ایجاد تعاونی‌هایی با کمترین وابستگی به دولت از اهدافی است که باید برای آن تلاش شود و در سر لوحه‌ کار شرکت‌های تعاونی قرار گیرد.
این مقام‌مسئول افزود: یزد، در طول تاریخ، یکی از شهر‌های الگو در کشور بوده و یزدی بودن دارای اعتبار است؛ همین اعتبار است که برای یزدی‌ها مسئولیت به همراه دارد و باید آن محافظت کرد و در قبال آن تعهد داشت.
 وی به موفقیت‌های شرکت پیشگامان اشاره کرد و گفت: این شرکت تعاونی یک بار دیگر نشان داد که یزدی‌ها می‌توانند همچنان الگو باشند؛ چرا‌که سال‌ها بود تعاونی فقر را در ذهن مردم تداعی می‌کرد، اما شرکت تعاوتی پیشگامان نشان داد که می‌توان تعاونی را مرکز کسب درآمد و ثروت کرد.
وی افزود: با ثبت جهانی یزد، قطعا گردشگر به سمت شهر خواهد آمد. باید برای استقبال از گردشگران آماده بود و برنامه‌هایی را پیش‌بینی‌کرد و گردشگران را زمان بیشتری در شهر مشغول نگه داشت. می‌توان در این راستا تعاونی‌هایی تشکیل داد و کارآفرینی و درآمدزایی کرد.
وی ابراز امیدواری کرد: با ورود سرمایه‌گذاران، خیران و جوانان فعال و خلاق، بتوان یزد را به‌عنوان یکی از بهترین الگوها در بخش تعاونی، ‌معرفی کرد.