اردبیل

خزان سحرانگیز ویلکیج

نویسنده:
ارتفاعات زیبای ویلکیج با طبیعت سحرانگیزش مقصد گشت‌وگذار دوستداران طبیعت، کوهنوردان و هنرمندانی است که خود را در دل زیبای کوه و جنگل‌های سر به فلک کشیده رها می‌کنند و در چشم‌اندازهای بی‌مانند این منطقه غرق می‌شوند....
1396/08/17
  ارتفاعات زیبای ویلکیج با طبیعت سحرانگیزش مقصد گشت‌وگذار دوستداران طبیعت، کوهنوردان و هنرمندانی است که خود را در دل زیبای کوه و جنگل‌های سر به فلک کشیده رها می‌کنند و در چشم‌اندازهای بی‌مانند این منطقه غرق می‌شوند.
به گزارش تسنیم، اردبیل با واقع شدن در دامنه کوه مرتفع سبلان با ارتفاع 1350 متر و با فاصله کم از بندر آستارا با ارتفاع 30 - به منزله دامنه وسیع کوه مرتفعی مشرف بر دریاست که از یک طرف دارای اقلیم مناطق فوقانی است و از طرف دیگر از مناطق بحری تأثیر می‌پذیرد. اردبیل دارای 4 اقلیم مدیترانه‌ای گرم، مدیترانه‌ای معتدل، کوهستانی سرد و معتدل است.
این شهرستان یکی از مناطق سردسیر ایران و استان است و بین 5 تا 8 ماه از سال سرد است. بارندگی نیز در تمام فصول وجود دارد، ولی شدت آن در بهار و پاییز بیشتر است. زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های معتدل با متوسط درجه حرارت آن در حدود 7 درجه سانتی‌گراد است. وجود کوهستان‌های سبلان، طالش و بزغوش، تأثیر بخارهای دریای خزر و بادهای سرد شمالی و وجود جنگل‌های شمال و شرق آن در میزان بارندگی و نوسان دمای اردبیل بسیار مؤثر است.
استان با توجه به موقعیت و ویژگی‌های خاص جغرافیایی، تنوع طبیعی خاصی دارد و در هر قسمت از این دیار مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی بسیار به چشم می‌خورد. ویلکیج منطقه‌ای است واقع در شمال شرقی استان و از توابع شهرستان نمین که دارای آب‌وهوای کوهستانی است و از نظر جغرافیای سیاسی یک منطقه مرزی محسوب می‌شود.

راه‌های غیراستاندارد
در منطقه‌ای با گستره جغرافیایی بسیار و کثرت آبادی به جز راه آسفالته اردبیل ـ آبی‌بیگلو (مرکز بخش)، بقیه راه‌ها غیراستاندارد است و در مواردی از راه‌های شوسه و خاکی استفاده می‌شود. با توجه به اینکه منطقه ویلکیج در شرقی‌ترین قسمت استان اردبیل قرار گرفته با مناطقی از استان گیلان همسایه است ولی هیچ راه ماشین‌رویی بین استان گیلان و منطقه ویلکیج وجود ندارد در حالی که همه روزه افراد زیادی از راه‌های خاکی و مالرو بین 2 منطقه یاد شده تردد می‌کنند. به دلیل نزدیکی آبادی‌های استان گیلان، به‌ویژه منطقه لوندویل با منطقه ویلکیج، روابط و مناسبت‌های مشترک زیادی بین مناطق یاد شده وجود دارد.

مكانی برای كوهنوردان
ارتفاعات زیبای ویلکیج که پوشیده از جنگل‌های انبوه است مقصد گشت‌وگذار دوستداران طبیعت و کوهنوردانی است که خود را در دل زیبایی کوه و جنگل رها می‌کنند و از چشم‌اندازهای بی‌مانند این منطقه کمال استفاده را می‌کنند. این منطقه که در فصل‌های مختلف منظره‌های منحصربه‌فردی دارد، میزبان خیل عظیمی از عکاسان و هنرمندان برای خلق آثار هنری نیز هست.
سوها که سوآ نیز تلفظ می‌‌شود نام روستایی است کوچک در این منطقه که به علت زیادی آب در اطراف روستا نام آن را سوها انتخاب کرده‌اند. آب روستا از چشمه‌های منطقه تأمین می‌شود و در نزدیکی روستای سوها آبگیری کوچک و بسیار زیبا با همین نام قرار گرفته است که در واقع نقطه شروع جنگل‌های ذکر شده است که آغازگر طبیعت گیلان محسوب می‌شود و به عبارتی هم طبیعت کوهستانی اردبیل و هم درختان انبوه گیلان را دربر گرفته است.

پاییز زیبا
بعد از تمام این تفاسیر باید گفت این مناظر در پاییز شکوهی صد‌چندان پیدا کرده و رنگ‌های سحرانگیز پاییزی هر بیننده‌ای را مات و مبهوت آثار صنع آفریننده این زیبایی‌ها می‌کند .
وجود چنین قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بالقوه‌ای در اردبیل نیازمند توجه مسئولان و صاحبان سرمایه در زمینه توریسم و جذب گردشگران نه تنها از داخل بلکه از خارج کشور است تا بتوان در زمینه توسعه اقتصادی و جذب سرمایه به استان موفق ظاهر شد.