گلستان

تخلف در ساخت‌وسازهای روستایی

نویسنده:
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن گلستان گفت: در ۶ ماه امسال ۲۸۱ فقره تخلف ساخت‌وساز در روستاهای استان گزارش شد.
1396/08/13
به گزارش شبستان «عباس حق‌بین» گفت: روستاها دارای محدوده‌های قانونی هستند که در طرح‌های هادی مشخص شده‌اند؛ پیرامون روستا نیز شامل اراضی کشاورزی یا منابع ملی است که امور اراضی یا منابع طبیعی متولی آن هستند.
وی افزود: در محدوده داخل روستا نظارت و ارائه گزارش تخلفات بر عهده دهیار قرار دارد. بنیاد مسکن نیز بعد از تخلف هیچ نقشی ندارد و فاقد حربه قانونی برای برخورد با تخلفات است.
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن استان ادامه داد: بنیاد در صورت مشاهده تخلف گزارش آن را به دهیاری، دفتر روستایی استانداری و امور اراضی استان ارائه می‌دهد.
وی بیان کرد: مجموع تخلفاتی که از سوی بنیاد مسکن در روستاها گزارش شده نشان می‌دهد این تخلفات نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.
حق‌بین با اشاره به بیشترین حجم تخلفات اظهار کرد: عمده تخلفات در حریم شهرهای گرگان، گمیشان و آق‌قلا گزارش شده و کمترین نیز مربوط به آزادشهر، رامیان و کردکوی بوده است.
وی تأکید کرد: با توجه به برخوردهای سخت‌گیرانه دستگاه قضایی با متخلفان، امید می‌رود این تخلفات کاهش پیدا کند.

کاهش تعداد جان‌باختگان   تصادفات
فرمانده انتظامی گلستان از کاهش ۱۸ درصدی تصادفات درون‌شهری در 7 ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار «علی‌اکبر جاویدان» در جمع فرماندهان و مسئولان انتظامی استان، وقوع تصادفات را یکی از مشکلات سلامت عمومی در جهان عنوان کرد و گفت: آثار سنگین اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تصادفات جوامع بشری را به‌شدت تهدید می‌کند.
وی افزود: حرکت به‌سوی مدرنیزه شدن و افزایش روزافزون ترافیک در شهرها و جاده‌ها در نیم‌قرن اخیر بر تعداد و شدت تصادفات ترافیکی افزوده است.
وی انسان، وسیله نقلیه و جاده را به‌عنوان 3 عامل حوادث رانندگی برشمرد و گفت: با توجه به این که عامل انسانی یکی از مهم‌ترین عوامل بروز تصادفات شناخته می‌شود، اصلاح رفتارهای پرخطر ترافیکی و مهارت‌های رانندگی افراد از طریق آموزش می‌تواند در پیشگیری از تصادفات بسیار مهم و تأثیرگذار باشد.
فرمانده انتظامی گلستان تصریح کرد: آمار پلیس راهنمایی و رانندگی نشان می‌دهد ۸۷ درصد کشته‌های درون‌شهری گلستان موتوسیکلت‌سواران و عابران پیاده هستند.
این مقام ارشد انتظامی استان از کشته شدن ۴۷ نفر بر اثر وقوع تصادفات درون‌شهری در 7 ماه امسال خبر داد و گفت: در این مدت با ۲۳ هزار و ۳۰۰ دستگاه موتوسیکلت متخلف برخورد قانونی شد و 8964 دستگاه موتوسیکلت نیز به دلیل ارتکاب اعمال خلاف قانون، توقیف و به پارکینگ منتقل شدند.
فرمانده انتظامی گلستان، نداشتن مهارت رانندگی، نبود سیستم روشنایی مناسب و استفاده نکردن از کلاه ایمنی را از عوامل بروز تصادف‌های موتوسیکلت‌سواران دانست و گفت: استفاده از کلاه ایمنی حدود ۴۰ درصد مرگ‌ومیر و ۷۰ درصد جراحات ناشی از تصادفات موتوسیکلت را کاهش می‌دهد.
وی با تأکید بر اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی به مردم در مورد نحوه صحیح رانندگی و برخورد جدی و قاطع با رانندگان پرخطر و حادثه‌ساز بیان کرد: برخورد ریشه‌ای و اساسی مقابله با معضلات و مسائل اجتماعی از جمله وقوع تصادفات رانندگی مستلزم تعامل تنگاتنگ همه سازمان‌ها و نهادهای دخیل در حوزه ترافیک  است.

اعتبار برای جبران خسارت سیل
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گلستان از ابلاغ ۶۵۰ میلیون تومان اعتبار برای جبران خسارت سیل مردادماه خبر داد.
به گزارش ایرنا «مهدی میقانی»، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گلستان گفت: مردادماه امسال سیل در دهنه محمدآبادکتول و زرین‌گل موجب خسارت به راه‌ها، پل و ابنیه و تأسیسات شد که در حوزه راه، این خسارت‌ها بیش از 20 میلیارد تومان بود.
وی افزود: چند روز گذشته از محل اعتبارات ماده 10 و 12 بالغ بر 650 میلیون تومان برای جبران خسارت سیل مردادماه ابلاغ شد. میقانی بیان کرد: با این حجم از اعتبارات نمی‌توان همه خسارت‌ها را جبران کرد، اما متعهد هستیم بهترین کار را با وجود محدودیت‌های مالی انجام دهیم.
وی با اشاره به آمادگی راهداری برای اجرای طرح زمستانه گفت: این طرح به صورت متمرکز هر سال تقریباً از 15 آذرماه آغاز می‌شود، با این حال در حال حاضر هم آمادگی داریم.
میقانی افزود: تجهیز ماشین‌آلات و خرید شن و نمک انجام گرفته و برنامه‌ریزی‌های لازم برای خدمات‌‌رسانی مطلوب انجام شده است.