شهریار، شهر قدس و ملارد

مقابله با آلودگی هوا

نویسنده:
واحدهایی که استانداردهای زیست‌محیطی را رعایت نکنند، در فهرست صنایع آلاینده قرار می‌گیرند.
1396/07/05
به گزارش فارس، رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهر قدس از تشکیل 24 پرونده صنایع آلاینده در این شهر خبر داد و گفت: توجه به رفع آلایندگی‌های زیست‌محیطی توسط صاحبان صنایع یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید بیش از گذشته مدنظر قرار گیرد.
حمید راحتی افزود: هم‌اکنون برخی از صنایع در این شهر، به دلیل رعایت نکردن قوانین زیست‌محیطی و نداشتن تصفیه‌خانه فاضلاب، مشکلات زیست‌محیطی بسیاری ایجاد کرده‌اند که با توجه به دریافت اخطار، در صورت پیگیری نکردن موضوع، پلمب می‌شوند.
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهر قدس با اشاره به راه‌اندازی گشت‌های کنترل و نظارت توسط این اداره گفت: با راه‌اندازی این گشت‌های نظارتی گامی مهم در جهت کنترل عملکرد صنایع در این شهر برداشته می‌شود و فعالیت‌های آنان در خصوص امور زیست‌محیطی به صورت ویژه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
راحتی با اشاره به اینکه اعضای این واحدهای گشتی را کارشناسان محیط‌زیست تشکیل می‌دهند، اظهار داشت: بر این اساس واحدهایی که استانداردهای زیست‌محیطی را رعایت نکرده باشند، در فهرست صنایع آلاینده قرار خواهند گرفت و باید ضررهایی را که به محیط‌زیست وارد می‌کنند، جبران کنند.
وی با تأکید بر لزوم داشتن تصفیه‌خانه فاضلاب افزود: داشتن تصفیه‌خانه فاضلاب می‌تواند گام مهمی در زمینه مدیریت پساب‌ها و پسماندها باشد.
این مسئول بیان کرد: تمام اقدامات صاحبان صنایع در خصوص محیط‌زیست ارزیابی می‌شود و واحدهای متخلف در این زمینه شناسایی می‌شوند.
راحتی با اشاره به اینکه برخی از صاحبان صنایع نیز توجه ویژه‌ای به محیط‌زیست دارند، ادامه داد: رعایت استانداردهای زیست‌محیطی و ایجاد فضاهای سبز از جمله مهم‌ترین عملکرد این واحدها برای داشتن محیط زیستی سالم است.
وی یادآوری کرد:  براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، واحدهایی که بیشتر از میزان استانداردها فضای سبز ایجاد کنند در شمار واحدهای صنعتی سبز قرار می‌گیرند.
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهر قدس افزود: با بررسی‌های انجام‌شده، هم‌اکنون تعدادی پرونده از واحدهای متخلف در مراجع قضایی وجود دارد و 24 پرونده از این شهر در فهرست صنایع آلاینده قرار گرفته است که برخی از این واحدها به دلیل پرداخت نکردن جرایم تعطیل خواهند شد.