کیش

تفاهم‌نامه همکاری قشم و سازمان محیط زیست

نویسنده:
در نشستی دوجانبه با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، تفاهم‌نامه همکاری منطقه آزاد قشم و سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، همزمان با هفته دولت به امضای رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور رسید.
1396/06/07
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم «حمیدرضا مومنی» رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم پس از امضای این تفاهم‌نامه همکاری در‌ سالن کنفرانس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور گفت: هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه کاهش اثرات نامطلوب ناشی از فعالیت‌های توسعه‌ای و ایجاد بستر مناسب همکاری و تعامل بیشتر برای ارتقای وضعیت محیط‌زیست جزیره قشم است.
وی از استقرار بخش ویژه محیط‌زیست در ساختار منطقه آزاد قشم، مشارکت در تدوین طرح پایش محیط‌زیست، همکاری در ترویج فرهنگ دریاسالاری، تدوین برنامه تجهیز واحدهای بزرگ صنعتی به سیستم پایش برخط مولفه‌های زیست‌محیطی، شناسایی قابلیت‌ها و ترغیب سرمایه‌گذاری‌های زیست‌محیطی داخلی و خارجی، مشارکت در ارتقای کیفیت محیط‌زیست و احیا و بازسازی زیستگاه‌ها در منطقه آزاد قشم، به‌عنوان بخشی از اهداف این تفاهم‌نامه یاد کرد.
مومنی افزود: مساعدت در تهیه ضوابط و مقررات استقرار صنایع، زون‌بندی مناطق، نظارت بر واحدهای HSE صنایع مستقر در منطقه با همکاری سازمان منطقه آزاد قشم، نظارت بر حسن اجرای قوانین محیط‌زیستی در منطقه آزاد قشم و مساعدت در پهنه‌بندی جنگل‌های حرای قشم نیز بخشی از اقداماتی است که سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور بر اساس این تفاهم‌نامه اجرا می‌کند.
رئیس هیات‌مدیره سازمان منطقه آزاد قشم از مسئولیت‌های این سازمان خبر داد و تاکید کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه ملزم به ایجاد بخش ویژه محیط‌زیست منطبق با استانداردها و معیارهای سازمان حفاظت محیط‌زیست در بدنه سازمان منطقه آزاد قشم، نظارت بر اجرا و استقرار سیستم‌های آنلاین در بنادر برای پایش آلودگی آب‌های منطقه، اجرای مدیریت پسماند در منطقه آزاد بر اساس شیوه نامه‌های ابلاغی و نظارت بر تجهیز واحدهای بزرگ صنعتی و تولیدی مستقر در منطقه به سیستم پایش لحظه ای هستیم.
 وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های مختلف در جزیره از جمله حوزه‌های نفت، گاز و انرژی، افزود: علاقه‌مند بودیم در کنار این فعالیت ها، نگاه جدی به سایر مزیت‌های جزیره مخصوصا حوزه گردشگری وجود داشته باشد.
مومنی در این نشست از اقدامات و تلاش 2ساله سازمان منطقه آزاد قشم برای بازگرداندن مجوز ژئوپارک قشم از سازمان یونسکو خبر داد و اظهار کرد: جهانی‌شدن تنها ژئوپارک خاورمیانه در جزیره قشم یک اقدام مهم ملی و بین‌المللی است. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با تاکید بر اهمیت اقتصاد دریامحور، عنوان کرد: از جمله اقداماتی که در این زمینه انجام شده می‌توان به برنامه‌ریزی برای پرورش۸۶ هزار تن ماهی در قفس و تلاش برای ریشه کن کردن فقر در غرب جزیره قشم با استفاده از کشت میگو در 2هزار هکتار اراضی منطقه آزاد قشم اشاره کرد. وی از فعالیت 5 پتروشیمی و 4‌پالایشگاه در منطقه آزاد قشم خبر داد و عنوان کرد: برای هیچ اقدام مخرب یا آلوده کننده محیط‌زیست در هیچ حوزه ای مجوز فعالیت صادر نخواهد شد.

محیط‌زیست بدون توسعه متوازن پایدار نمی‌ماند
همچنین «عیسی کلانتری» در این مراسم با تاکید بر سیاست‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: اعتقاد داریم محیط‌زیست بدون توسعه متوازن و تولید ثروت در کشور‌ پایدار نمی‌ماند.
وی با اشاره به آمار ۴ میلیونی فارغ‌التحصیلان بیکار دانشگاهی در کشور‌ گفت: رفع چالش بیکاری کشور نیازمند توسعه و سرمایه‌گذاری همه‌جانبه است.
کلانتری عنوان کرد: نباید یکجانبه‌نگری و تضاد میان توسعه و محیط‌زیست وجود داشته باشد، ‌از این رو سیاست‌گذاری و تمرکز سازمان حفاظت محیط‌زیست بر توسعه متوازن و پایدار و تعامل برای حفظ محیط‌زیست است.
معاون رئیس جمهور با اشاره به سخنان پروین فرشچی معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست و انتقاد از اتلاف یک سال و نیم زمان برای امضای تفاهم‌نامه همکاری با منطقه آزاد قشم، اظهار کرد: این‌گونه تفاهم‌ها باید در مدت کوتاه‌تری صورت گیرد تا از قربانی‌شدن محیط‌زیست جلوگیری شود.  وی ادمه داد: شاید با اطاله مدت ‌‌امضای این‌گونه تفاهم‌ها و توافق‌ها، روند توسعه کشور متوقف نشود اما محیط‌زیست بدون دستاورد می‌ماند.
کلانتری با بیان این‌که در هیچ ‌جای دنیا محیط‌زیست مانع توسعه نیست، گفت: البته همه الزاما موظف به رعایت قوانینی هستند که از تخریب و آلودگی محیط‌زیست جلوگیری کند. وی اشاره‌ای هم به جلسات خود با برخی دستگاه‌های اجرایی و توسعه‌ای کشور از جمله سازمان مناطق آزاد داشت و افزود: همه مقام‌های اجرایی و توسعه‌ای کشور معتقد به تلاش برای حفظ محیط‌زیست هستند و ما هم در مقابل متعهدیم به توسعه کشور کمک کنیم.
معاون رئیس جمهور عنوان کرد: این همکاری‌ها تا جایی است که حقوق مردم در حوزه محیط‌زیست تضییع نشود، زیرا اگر موضوع تضییع حقوق مردم مطرح شود به نمایندگی از آنها از حقوقشان دفاع می‌کنیم.